12 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Izrael ogłasza „taktyczny rozejm” w południowej Strefie Gazy, aby umożliwić większą pomoc

Izrael ogłasza „taktyczny rozejm” w południowej Strefie Gazy, aby umożliwić większą pomoc

JEROZOLIMA (AP) – Izraelskie wojsko ogłosiło w niedzielę, że zaprzestanie walk we wszystkich godzinach dziennych na drodze w południowej Strefie Gazy, aby uwolnić zaległe zapasy pomocy. Pomoc humanitarna Przesyłki były przeznaczone dla zdesperowanych Palestyńczyków cierpiących z powodu kryzysu humanitarnego w wyniku wojny, która trwa obecnie dziewiąty miesiąc.

Ogłoszone przez armię „taktyczne zawieszenie broni”, które dotyczy około 12 kilometrów (7,4 mil) dróg w rejonie Rafah, znacznie odbiega od całkowitego zawieszenia broni na oblężonym obszarze, którego domagała się społeczność międzynarodowa. W tym Stany Zjednoczone, największy sojusznik Izraela. Jeśli utrzyma się, ograniczone zaprzestanie walk mogłoby pomóc zaspokoić niektóre z ogromnych potrzeb Palestyńczyków, które jeszcze bardziej wzrosły w ostatnich tygodniach wraz z izraelskim wtargnięciem do Rafah.

Armia podała, że ​​rozejm rozpocznie się o 8:00 (05:00 GMT) i będzie obowiązywać do 19:00 (16:00 GMT). Dodała, że ​​zawieszenia będą następować codziennie aż do odwołania.

Wojsko stwierdziło, że rozejm miał umożliwić ciężarówkom z pomocą dotarcie do pobliskiego kontrolowanego przez Izrael przejścia granicznego Kerem Shalom, głównego punktu wejścia dla napływającej pomocy, oraz bezpieczny przejazd do autostrady Salah al-Din, głównej trasy północ-południe. Od czasu wkroczenia izraelskich sił lądowych do Rafah na początku maja na przejściu występują zatory.

Organ Koordynujący Działania Rządu na Terytoriach, izraelski organ wojskowy nadzorujący dystrybucję pomocy w Gazie, stwierdził, że droga zwiększy przepływ pomocy do innych części Gazy, w tym Khan Yunis, Al-Mawasi i środkowej Gazy. Do mocno dotkniętego północnego obszaru Gazy, który był celem wojny na początku, przyjmowane są towary przechodzące przez przejście graniczne na północy.

W niedzielę wojsko ogłosiło przerwę, która rozpoczyna się o godz Muzułmanie w Gazie i gdzie indziej zaczynają obchodzić Id al-AdhaNastąpiło to po rozmowach z Organizacją Narodów Zjednoczonych i międzynarodowymi agencjami pomocowymi.

READ  Papież Franciszek ostrzega prowojennego patriarchy Rosji, by nie był „ministrantem Putina”

W następstwie krytyki posunięcia ultranacjonalistów w rządzie premiera Benjamina Netanjahu, którzy sprzeciwiają się wstrzymaniu wojny, armia stwierdziła, że ​​w pozostałej części południowej Gazy walki nie zostały wstrzymane i ogólnie nie nastąpiły żadne zmiany w zakresie przywozu pomocy.

Agencje pomocowe, w tym Organizacja Narodów Zjednoczonych, nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz. Scott Anderson, dyrektor ds. Gazy w Agencji ONZ ds. Palestyńczyków, powiedział CNN, że ma nadzieję, że przerwa „przyniesie pomoc, której ludność desperacko potrzebuje”.

Przystanek znajduje się wzdłuż południowej drogi, takiej jak Izrael i Hamas Studiuję najnowszą propozycję zawieszenia broniJest to plan, który prezydent Joe Biden szczegółowo przedstawił w najbardziej skupionej kampanii dyplomatycznej administracji, mający na celu zaprzestanie walk i uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez grupę zbrojną. Chociaż Biden określił tę propozycję jako izraelską, Izrael nie w pełni ją zaakceptował, a Hamas zażądał zmian, które wydawały się Izraelowi nie do przyjęcia.

Walki nie ustają, a w niedzielę Izrael ogłosił nazwiska 11 żołnierzy zabitych w ostatnich atakach w Gazie, w tym żołnierza, który zmarł w wyniku ran odniesionych w ataku w zeszłym tygodniu. Oznacza to, że liczba żołnierzy zabitych od czasu rozpoczęcia przez Izrael inwazji lądowej na Gazę w zeszłym roku wynosi 308 żołnierzy. Władze izraelskie twierdzą, że Hamas podczas ataku 7 października zabił 1200 osób i wziął 250 zakładników. Służby zdrowia w kontrolowanej przez Hamas Strefie Gazy twierdzą, że w wojnie zginęło ponad 37 000 Palestyńczyków.

Ośmiomiesięczna ofensywa wojskowa Izraela przeciwko Hamasowi, zapoczątkowana atakiem tej grupy z 7 października, pogrążyła Gazę w kryzysie humanitarnym, a Organizacja Narodów Zjednoczonych doniosła o powszechnym głodzie i setkach tysięcy ludzi na skraju głodu. Społeczność międzynarodowa nalegała, aby Izrael podjął większe wysiłki w celu złagodzenia kryzysu – dodał Ciągła walkaTo, także w Rafah, komplikowało dostawy pomocy przez całą wojnę.

READ  Jake Sullivan i najważniejszy chiński dyplomata prowadzą rozmowy za pośrednictwem kanału informacyjnego

Według danych Biura Humanitarnego ONZ, znanego jako OCHA, od 6 maja do 6 czerwca Organizacja Narodów Zjednoczonych otrzymywała średnio 68 ciężarówek z pomocą dziennie. To spadek ze 168 ciężarówek dziennie w kwietniu i znacznie poniżej 500 ciężarówek dziennie, które według grup pomocowych są potrzebne.

Przepływy pomocy w południowej Strefie Gazy zmniejszyły się wraz ze wzrostem potrzeb humanitarnych. Ponad milion Palestyńczyków, wielu z nich zostało już wysiedlonych, Po inwazji uciekł z RafahTłoczą się w innych częściach południowej i środkowej Gazy. Większość żyje obecnie w zrujnowanych obozach, w których rowy pełnią funkcję latryn, a ulicami ścieki ściekają.

Biuro Koordynacji Działań Rządu na Terytoriach twierdzi, że nie ma żadnych ograniczeń wjazdu ciężarówek. Mówi, że w okresie od 2 maja do 13 czerwca ponad 8600 ciężarówek wszelkiego typu, pomocy i transportu, wjechało do Gazy ze wszystkich przejść granicznych, co daje 201 ciężarówek dziennie. Jednak znaczna część tej pomocy zgromadziła się na przejściach granicznych i nie dotarła do miejsca przeznaczenia.

Szimon Friedman, rzecznik Biura Koordynacji Działań Rządów na Terytoriach, powiedział, że winą Organizacji Narodów Zjednoczonych było nagromadzenie jej dostaw na przejściu Kerem Shalom w Gazie. Powiedział, że agencje mają „fundamentalne nierozwiązane problemy logistyczne”, zwłaszcza brak ciężarówek.

Organizacja Narodów Zjednoczonych odrzuca takie oskarżenia. Mówi Walki między Izraelem a Hamasem To często sprawia, że ​​dla ciężarówek ONZ znajdujących się w Gazie podróż do Kerem Shalom, położonego tuż przy granicy z Izraelem, jest zbyt niebezpieczna.

Mówi także, że tempo dostaw spadło, ponieważ izraelskie wojsko musi umożliwić kierowcom dojazd na miejsce, a system, który według Izraela ma zapewniać bezpieczeństwo kierowców. Ze względu na brak bezpieczeństwa tłumy poruszające się drogami Gazy w niektórych przypadkach plądrowały ciężarówki z pomocą humanitarną.

Nowe rozwiązanie ma na celu ograniczenie konieczności koordynowania dostaw poprzez zapewnienie ciągłego, 11-godzinnego dziennego okna dla ciężarówek wjeżdżających i wyjeżdżających z przejścia.

READ  Turcja twierdzi, że ukraińskie porty zostaną ponownie otwarte na mocy umowy, która zostanie podpisana w piątek

Nie było od razu jasne, czy armia zapewni bezpieczeństwo, chroniąc ciężarówki z pomocą humanitarną poruszające się autostradą.