22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Izrael odwołał swojego ambasadora, by zaprotestował przeciwko podpisaniu przez Polskę ustawy anty-odkupicielskiej

Izrael odwołał swojego ambasadora z Polski na protest Nowe prawo Ogranicza możliwość odzyskania mienia przejętego przez nazistów podczas Holokaustu i zatrzymanego przez powojennych komunistycznych władców.

„Polska zatwierdziła dziś – nie po raz pierwszy – niemoralne, antysekciarskie prawo” – powiedział minister spraw zagranicznych Yer Lbitz w nagraniu wideo opublikowanym w sobotę wieczorem.

„Dzisiejszego wieczoru poinstruowałem osoby odpowiedzialne w naszej ambasadzie w Warszawie [Tal Ben-Ari Yaalon] Musimy natychmiast wrócić do Izraela na konsultacje, na czas nieokreślony ”- powiedział Lobid.

Jakow Liwne, nowo mianowany ambasador w Polsce, został poproszony o pozostanie w Izraelu „na jakiś czas”.

Ponadto Lapidet poprosił ambasadora Polski Marka Magirowskiego, aby nie wracał do kraju.

„Musi wykorzystać czas, który ma w swoich rękach, aby wyjaśnić żołnierzom, czym jest Holokaust obywatelom Izraela, a my nie będziemy tolerować znieważania pamięci ofiar i pamięci Holokaustu. To nie poprzestanie na tym, – powiedział Lobid.

Polskie MSZ negatywnie oceniło odpowiedź Izraela i „bezpodstawną decyzję” o wycofaniu swojego ambasadora, ostrzegając, że posunięcie to „poważnie zaszkodziło” stosunkom między oboma krajami.

Dodał, że polski rząd „podejmie odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne, mając na uwadze wyważoną politykę w stosunkach dwustronnych”.

Oba kraje miały nadzieję, że prezydent Polski Andrzej Duda uniknie podpisania kontrowersyjnej ustawy i pracowały, aby temu zapobiec.

Jednak ich wysiłki poszły na marne.

READ  Polska zbada wykorzystanie oprogramowania szpiegującego przez poprzedni rząd

Duda powiedział w sobotę: „Dziś podjąłem decyzję w sprawie tej akcji, która w ostatnich miesiącach była przedmiotem ożywionej i głośnej debaty w kraju i za granicą”. Dodał: „Po dogłębnej analizie zdecydowałem się podpisać poprawkę”.

Było to posunięcie, które pogłębiło kryzys między dwoma krajami, jeszcze bardziej wzmacniając dotychczasowe silne relacje. Do tego kryzysu Polska była wiernym sojusznikiem Izraela w Unii Europejskiej.

Premier Naphtali Bennett powiedział: „To poważny krok, którego Izrael nie może zignorować.

„Izrael rozważa bardzo grawitacyjny aspekt prawa, który uniemożliwia Żydom otrzymanie odszkodowania za mienie skradzione im podczas Holokaustu i żałuje, że Polska zdecydowała się dalej krzywdzić tych, którzy stracili wszystko.

„To była haniebna decyzja i upokarzająca zniewaga dla pamięci o masakrze” – dodał Bennett.

Przed II wojną światową Polska była jedną z największych społeczności żydowskich na świecie, ale została prawie całkowicie zniszczona przez nazistów i żydowskich byłych właścicieli nieruchomości oraz ich potomków, którzy walczyli o odszkodowania.

Do tej pory żydowscy obcokrajowcy lub ich potomkowie mogli nielegalnie ubiegać się o własność i ją odzyskać, ale polscy urzędnicy argumentowali, że powoduje to niepewność co do własności nieruchomości.

W 2015 roku Trybunał Konstytucyjny wyznaczył określony termin, po upływie którego nie mógł zaskarżyć decyzji administracyjnych dotyczących nieruchomości. Zmiany w ustawie zostały zatwierdzone przez polski parlament na początku tego tygodnia.

Ustawa określa 30-letni limit roszczeń windykacyjnych.

Sprawa mienia żydowskiego w Polsce jest bardziej złożona, ponieważ w przeciwieństwie do innych krajów UE nie tworzy funduszy na odszkodowania dla osób, których mienie zostało skonfiskowane. Rzecznik Departamentu Stanu powiedział w sobotę: „Mamy świadomość, że najnowsza ustawa została podpisana w Polsce”.

Sekretarz stanu USA Anthony Blingen powiedział w czwartek, że jest „głęboko zaniepokojony” uchwaleniem ustawy przez polski parlament w Waszyngtonie i wezwał Dudę, by nie podpisywał jej.

READ  bne IntelliNews - PMI w Polsce po raz pierwszy od połowy 2020 r. pogorszyło się

Waszyngton jest jednym z najważniejszych sojuszników Warszawy, ale partie opozycyjne dążą do uciszenia należącego do USA kanału informacyjnego, ponieważ stosunki między obydwoma krajami zostały napięte przez kryzys majątkowy, a także plany wprowadzenia innych zmian. Rząd.

Światowa Organizacja Odbudowy Żydów (WJRO) w sobotę wezwała polski rząd do podjęcia działań na rzecz rozwiązania problemu mienia zajętego w przeszłości.

„Demokracja i sprawiedliwość w Polsce osiągnęły nowy upadek, ponieważ prezydent Duda podpisał ustawę, która prawie uniemożliwiła wszystkim byłym polskim właścicielom nieruchomości nielegalne przejmowanie mienia w czasach komunizmu” – powiedział pełniący obowiązki prezesa WJRO Gideon Taylor. Raport został wysłany do Reutera.

Minister obrony Benny Kantz powiedział: „Jako syn ocalałych z Holokaustu jestem głęboko zaniepokojony uchwalonym w Polsce prawem, które uniemożliwia sprawiedliwość ofiarom Holokaustu i ich rodzinom.

„Odzyskanie mienia jest niewielką, ale znaczącą częścią realizacji praw ocalałych i uznania tych, którzy zginęli w największym na świecie ludobójstwie. Wzywam moich międzynarodowych partnerów do jednomyślnego potępienia tego posunięcia” – powiedział Kants.

Polska nawiązała stosunki z Izraelem w 1948 r., ale zerwała je po wojnie sześciodniowej w 1967 r. Stosunki te nawiązała ponownie w 1990 r. po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Omri Nahmias przyczynił się do powstania tego raportu