22 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

iPhone Maker planuje przeniesienie indyjskiej fabryki o wartości 700 milionów dolarów z Chin

iPhone Maker planuje przeniesienie indyjskiej fabryki o wartości 700 milionów dolarów z Chin

(Bloomberg) — Foxconn Technology Group, partner Apple Inc., planuje , aby zainwestować około 700 milionów dolarów w nową fabrykę w Indiach, aby zwiększyć produkcję krajową, powiedzieli ludzie zaznajomieni z tą sprawą, podkreślając przyspieszone przenoszenie produkcji z Chin, takich jak Waszyngton i Pekin. Rosną napięcia.

Najczęściej czytane z Bloomberga

Tajwańska firma, znana również jako jednostka macierzysta Hon Hai Precision Industry Co. , aby zbudować fabrykę do produkcji części do iPhone’a na 300-akrowym terenie w pobliżu lotniska w Bengaluru, stolicy stanu Karnataka w południowych Indiach, według osób, które prosiły o zachowanie anonimowości, ponieważ informacje nie są publiczne.

Niektórzy twierdzą, że fabryka może również montować telefony Apple, a Foxconn może również wykorzystywać tę witrynę do produkcji niektórych części dla swojej raczkującej branży pojazdów elektrycznych. Apple odmówił komentarza.

Inwestycja ta jest jednym z największych dotychczasowych jednorazowych wydatków Foxconn w Indiach i podkreśla ryzyko utraty przez Chiny pozycji największego na świecie producenta elektroniki użytkowej. Apple i inne amerykańskie marki polegają na swoich dostawcach w Chinach, aby zbadać alternatywne lokalizacje, takie jak Indie i Wietnam. Jest to ponowne przemyślenie globalnego łańcucha dostaw, który przyspieszył podczas pandemii i wojny na Ukrainie i może zmienić sposób, w jaki wytwarzana jest światowa elektronika.

Prezydent Hon Hai Yong Liu, który spotkał się w tym tygodniu z premierem Indii Narendrą Modi, nie skomentował możliwej inwestycji w Karnatace w oświadczeniu z soboty, w którym przedstawił swoją wizytę.

„Moja podróż w tym tygodniu wsparła wysiłki Foxconn mające na celu pogłębienie partnerstwa, poznanie starych przyjaciół, nawiązanie nowych i poszukiwanie współpracy w nowych obszarach, takich jak rozwój półprzewodników i pojazdy elektryczne” – powiedział Liu. „Foxconn będzie nadal współpracować z samorządami lokalnymi w poszukiwaniu możliwości rozwoju, które są najbardziej korzystne dla firmy i wszystkich interesariuszy”.

Ludzie mówili, że nowy zakład produkcyjny w Indiach ma stworzyć około 100 000 miejsc pracy. Rozległy kompleks montażowy iPhone’a w Zhengzhou w Chinach zatrudnia obecnie około 200 000 osób, chociaż liczba ta rośnie w szczycie sezonu produkcyjnego.

READ  Adidas w końcu będzie sprzedawał buty Yeezy

Produkcja w fabryce w Zhengzhou spadła przed świętami na koniec roku z powodu zakłóceń związanych z Covid, co skłoniło Apple do ponownego zbadania swojego zależnego od Chin łańcucha dostaw. Decyzja Foxconna jest najnowszym posunięciem, które sugeruje, że dostawcy mogą przenieść moce produkcyjne z Chin znacznie szybciej niż oczekiwano.

Co mówi Bloomberg Intelligence

Plan może zwiastować szybki transfer z Chin do Hon Hai. Obliczyliśmy, że po ukończeniu tej fabryki znacząco poprawi się podaż komponentów w Indiach i potencjalnie zwiększy się udział tego kraju w montażu iPhone’ów do 10-15% z mniej niż 5% obecnie.

Stephen Zeng i Shawn Chen, analitycy

Kilku urzędników państwowych, w tym wiceminister technologii Indii, napisało w piątek na Twitterze, potwierdzając szczegóły dotyczące nadchodzącej elektrowni, w tym, że zostanie wkrótce zbudowana i stworzy 100 000 miejsc pracy.

Ludzie mówili, że plany mogą jeszcze ulec zmianie, ponieważ Foxconn był w trakcie finalizowania inwestycji i szczegółów projektu. Nie jest również jasne, czy fabryka reprezentuje nowe moce produkcyjne, czy produkcję, którą Foxconn przenosi z innych lokalizacji, takich jak chińskie zakłady.

Rząd stanu Karnataka również nie odpowiedział na prośbę Bloomberga o komentarz. Liu zaangażował się w inny projekt produkcyjny w sąsiednim stanie Telangana.

Decyzja Foxconna byłaby zamachem stanu dla rządu Modiego, który widzi okazję do wypełnienia luki technologicznej między Indiami a Chinami, ponieważ zachodni inwestorzy i firmy czują się zmęczeni represjami Pekinu wobec sektora prywatnego.

Indie zaoferowały zachęty finansowe dostawcom Apple, takim jak Foxconn, który w zeszłym roku rozpoczął produkcję iPhone’ów najnowszej generacji w zakładzie w Tamil Nadu. Mniejsi rywale Wistron Corp. i Pegatron Corp. również rozwijali się w Indiach, podczas gdy dostawcy tacy jak Jabil Inc. w lokalnym wytwarzaniu komponentów do słuchawek AirPods.

— z pomocą Marka Gormana.

(Aktualizacje z oświadczeniem Hon Hai w akapicie piątym)

READ  Pasta do zębów za 10 dolarów? Amerykańscy producenci artykułów gospodarstwa domowego napotykają trudności w podwyżkach cen

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

© 2023 Bloomberg LP