18 grudnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Indie przywracają jednostkę napędową Chandrayaan-3 na orbitę okołoziemską

WASZYNGTON – Statek kosmiczny, który przeniósł lądownik Chandrayaan-3 na Księżyc, powrócił na orbitę okołoziemską w ramach demonstracji technologii wspierających przyszłą indyjską misję mającą na celu pobranie próbki z Księżyca.

Indyjska agencja kosmiczna ISRO ogłosiła 4 grudnia, że ​​moduł napędowy misji Chandrayaan-3 znajduje się obecnie na wysokiej orbicie okołoziemskiej po serii manewrów prowadzonych od października, które umożliwiły powrót statku kosmicznego z niskiej orbity księżycowej. ISRO nie ujawniało wcześniej żadnych wysiłków zmierzających do przywrócenia modułu napędowego na orbitę okołoziemską.

Głównym celem 2145-kilogramowego zespołu napędowego było przeniesienie lądownika Chandrayaan-3 z pierwotnej eliptycznej orbity Ziemi na niską orbitę Księżyca. Moduł, zmodyfikowana wersja autobusu satelitarnego I-3K firmy ISRO, wykonał kilka manewrów, począwszy od następnego dnia po wystrzeleniu 14 lipca, w celu wyniesienia apogeum na orbitę, po czym nastąpiło spalenie przez wstrzyknięcie przez Księżyc i spalenie na orbicie Księżyca. Moduł wszedł na prawie kołową orbitę 150 kilometrów nad Księżycem, zanim lądownik oddzielił się 17 sierpnia.

Lądownik pomyślnie wylądował na powierzchni Księżyca 23 sierpnia. Moduł napędowy pozostał na orbicie, gdzie obsługiwał pojedynczy instrument o nazwie Spectroscopic Habitable Planet Polarimetry (SHAPE) do obserwacji Ziemi. ISRO przekazało niewiele informacji na temat modułu napędowego po rozdzieleniu lądownika.

W oświadczenieISRO oświadczyło, że zdecydowało się na próbę powrotu jednostki napędowej na orbitę okołoziemską po potwierdzeniu, że dokładność startu i poprzednie manewry pozostawiły na statku kosmicznym ponad 100 kilogramów paliwa. Pierwszy manewr w tym planie odbył się 9 października, podnosząc najwyższy punkt na orbicie wokół Księżyca ze 150 do 5112 kilometrów.

Moduł wykonał manewr wstrzyknięcia przez Ziemię 13 października, ustawiając go na ścieżce, na której miałby czterokrotnie zbliżyć się do Księżyca, zanim opuści swoją strefę wpływów 10 listopada. Statek kosmiczny wszedł na wysoką orbitę okołoziemską, wykonując swoje pierwsze perygeum 22 listopada na wysokości 154 000 km.

ISRO twierdzi, że manewr umożliwił SHAPE kontynuowanie działań obserwacyjnych w pobliżu Ziemi. Dodała, że ​​manewry miały na celu „wydobycie dodatkowych informacji na potrzeby przyszłych misji księżycowych i zademonstrowanie strategii operacyjnych misji na potrzeby przykładowej misji powrotnej”.

ISRO nie ogłosiło oficjalnie planów misji polegającej na pobraniu próbek z Księżyca. Następną misją na Księżyc jest Lunar Polar Exploration Mission (LUPEX), będąca wspólnym przedsięwzięciem japońskiej agencji kosmicznej JAXA. Misja ta, czasami nazywana Chandrayaan-4, połączy japoński łazik z indyjskim lądownikiem w celu zbadania południowego obszaru polarnego Księżyca. Oczekuje się, że ma zostać uruchomiony nie później niż w 2026 roku.

Urzędnicy ISRO omówili jednak możliwość wysłania w najbliższej przyszłości próbnej misji powrotnej. „Rząd Indii dał nam bardzo napięty harmonogram eksploracji kosmosu. Potrzebujemy zwrotu próbki” – powiedział Shri M. Sankaran, dyrektor Centrum Satelitarnego Aur Rao w ISRO, podczas dyskusji panelowej na konferencji AIAA ASCEND 24 października w Las Vegas z Księżyca za około cztery lata.

Najwyraźniej miał na myśli spotkanie przywódców ISRO, któremu przewodniczył premier Indii Narendra Modi, które odbyło się 17 października. początek Kancelaria Premiera wspomniała o celach, które obejmują utworzenie indyjskiej stacji kosmicznej do 2035 r. i wylądowanie indyjskiej załogi na Księżycu do 2040 r., ale nie omówiła zwrotu próbki Księżyca.

W późniejszej prezentacji na konferencji powiedział, że Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych opracowała koncepcję przykładowej misji powrotnej, ale nie wdawał się w szczegóły. „Zwrot tej próbki i misja LUPEX z Japońską Agencją Badań Kosmicznych prawdopodobnie nastąpią niemal jednocześnie” – powiedział.

Powrót modułu napędowego na orbitę okołoziemską nie był pierwszą demonstracją technik niezbędnych do przesłania próbki Księżyca na pokład Chandrayaan-3. We wrześniu, w ostatnich dniach operacji na powierzchni Księżyca, sonda ponownie uruchomiła silniki i wzniosła się na wysokość około 40 centymetrów, po czym wylądowała 30–40 centymetrów od pierwotnego miejsca lądowania. „Ten «początek» wywołuje podekscytowanie w związku z przyszłym powrotem ludzkich okazów i misjami!” ISRO opublikować W mediach społecznościowych.