29 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sygnał radiowy został przechwycony z odległości 9 miliardów lat świetlnych

Sygnał radiowy został przechwycony z odległości 9 miliardów lat świetlnych

Space.com powiedział w piątek, że sygnał radiowy 9 miliardów lat świetlnych od Ziemi został przechwycony w rekordowym tempie.

Sygnał jest wykrywany przez unikalną długość fali znaną jako „linia 21 cm” lub „linia wodoru”, o której mówi się, że jest emitowana przez neutralne atomy wodoru.

Sygnał przechwycony przez Giant Metrewave Radio Telescope w Indiach może właśnie to oznaczać Naukowcy mogą rozpocząć badania Raport wskazywał na formowanie się niektórych z najstarszych gwiazd i galaktyk.

Naukowcy wykryli sygnał z „galaktyki gwiazdotwórczej” o nazwie SDSSJ0826+5630, który został wyemitowany, gdy licząca 13,8 miliarda lat Droga Mleczna – galaktyka, w której znajduje się Ziemia – miała zaledwie 4,9 miliarda lat.

„To jest równoważne wygląd maturalnyAutor i kosmolog ze stopniem doktora na Uniwersytecie McGill, Arnab Chakraborty, powiedział w oświadczeniu w tym tygodniu.

filary stworzenia
Sygnał oznacza, że ​​naukowcy mogą śledzić powstawanie największych gwiazd i galaktyk.
NASA, ESA, CSA, STScI i Joseph DePasquale (STScI)

Mówi się, że galaktyki emitują światło w szerokim zakresie długości fal radiowych. Ale do niedawna fale radiowe o długości 21 cm były rejestrowane tylko z pobliskich galaktyk.

„Galaktyka emituje różne rodzaje sygnałów radiowych. Do tej pory możliwe było odebranie tylko tego konkretnego sygnału z pobliskiej galaktyki, co ogranicza naszą wiedzę o galaktykach najbliższych Ziemi” – powiedział Chakraborty.

Sygnał pozwolił astronomom zmierzyć zawartość gazu w galaktyce, a tym samym znaleźć jej masę.

W raporcie napisano, że ten projekt doprowadził naukowców do wniosku, że ta odległa galaktyka ma masę dwukrotnie większą niż gwiazdy widoczne z Ziemi.

READ  Saturn dodaje do swojej sumy 62 nowo odkryte księżyce