12 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Huragan Beryl dociera na ląd jako zagrażająca życiu burza kategorii 4

Huragan Beryl dociera na ląd jako zagrażająca życiu burza kategorii 4CNN

Huragan Beryl uderza w Wyspy Zawietrzne jako niezwykle niebezpieczny huragan 4. kategorii, powodując gwałtowne wiatry, ulewne deszcze i zagrażającą życiu falę sztormową po dotarciu na ląd w poniedziałek.

Huragan Beryl dotarł na ląd tuż po godzinie 11:00 czasu wschodniego na wyspie Carriacou na Morzu Karaibskim w Grenadzie, przy ciągłym wietrze osiągającym maksymalną prędkość 250 mil na godzinę. Według danych National Oceanic and Atmospheric Administration z 1851 roku jest to najsilniejszy znany huragan, jaki przeszedł przez Grenadyny.

Według National Hurricane Center burza spowodowała w poniedziałek przerwy w dostawie prądu, zalała ulice i spowodowała poważne powodzie na niektórych Grenadynach, Grenadzie, Barbadosie i Tobago.

Przybycie Beryl oznacza bardzo wczesny początek sezonu huraganów na Atlantyku. W niedzielę była to pierwsza kategoria 4 zarejestrowana na Oceanie Atlantyckim i jedyna kategoria 4 w czerwcu. the Nienormalnie ciepła woda oceaniczna Czynniki, które ułatwiły alarmujące wzmocnienie Beryl, wyraźnie wskazują, że ten sezon huraganów będzie odbiegał od normalnego w świetle globalnego ocieplenia spowodowanego zanieczyszczeniem paliwami kopalnymi.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Huragan Brill bije rekordy w czerwcu, ponieważ ocean jest teraz tak ciepły, jak zwykle w szczytowym okresie sezonu huraganów, powiedział Jim Kossin, ekspert ds. huraganów i doradca naukowy w fundacji non-profit First Street Foundation.

„Huragany nie wiedzą, który jest miesiąc, wiedzą jedynie, jakie jest otaczające je środowisko” – Kosin powiedział CNN. „Beryl bije czerwcowe rekordy, bo Beryl myśli, że jest wrzesień.”

Ciepło oceanu, które napędza bezprecedensowe ulepszenie Beryl, „z pewnością ma na sobie ludzki ślad” – dodał Kosen.

Beryl to niebezpieczny huragan: Burza znajduje się w pobliżu wyspy Carriacou w Grenadzie i wieje z prędkością 250 mil na godzinę i przemieszcza się z zachodu na północny zachód z prędkością 20 mil na godzinę. Silne wiatry Beryl rozciągają się na 40 mil od centrum, podczas gdy tropikalne wiatry sztormowe rozciągają się na 200 km.

Zagrażające życiu burze i powodzie: Narodowe Centrum Huraganów przestrzec „Zagrażająca życiu fala sztormowa podniesie poziom wody o 6 do 9 stóp powyżej normalnego poziomu pływów”, gdy Beryl dotrze na ląd. Wysokie fale mogą również powodować zagrażające życiu fale pływowe, które zagrażają małym statkom i rybakom długo po dotarciu na ląd. Gwałtowne powodzie stanowią również problem w niektórych częściach Wysp Nawietrznych i Barbadosu. Premier Barbadosu Mia Amor Mottley ostrzegła obywateli, aby zachowali „niezwykłą czujność”.

READ  Trzech zabitych i jeden zaginiony z powodu deszczu w największym mieście Nowej Zelandii

• Ostrzeżenia przed huraganami: Barbados, Saint Vincent i Grenadyny, Grenada i Tobado. Na Jamajce obowiązuje ostrzeżenie przed huraganem. Ostrzeżenia przed burzą tropikalną obowiązują na Martynice, Trynidadzie i Saint Lucia. Zegarki dotyczące burzy tropikalnej obowiązują na południowym wybrzeżu Dominikany od Punta Palenque na zachód do granicy z Haiti oraz na południowym wybrzeżu Haiti od granicy z Republiką Dominikany do Anse Daino.

Setki ewakuowano: W niedzielny wieczór w schroniskach przed huraganami na Barbadosie ponad 400 osób znalazło schronienie – powiedziała Ramona Archer-Bradshaw, główna naczelnik schroniska w kraju, CBC News, filii CNN. „Cieszę się, że ludzie korzystają ze schronisk, a jeśli nie czują się komfortowo w swoich domach, lepiej udać się do schroniska” – powiedziała.

Ricardo Mazalan/AFP

Huragan Beryl zalewa ulicę w Hastings na Barbadosie w poniedziałek.

Ricardo Mazalan/Associated Press

Fale uderzają w palmy, gdy huragan Beryl uderza w Hastings na Barbadosie w poniedziałek.

Stan wyjątkowy na Grenadzie: Generalna gubernator Grenady Cécile LaGrenade ogłosiła stan wyjątkowy, który będzie obowiązywać od niedzielnego wieczoru do wtorkowego poranka. Wszystkie firmy będą musiały zostać zamknięte, z wyjątkiem policji, szpitali, więzień, składowisk śmieci i portów.

Zamknięte lotniska: Lotniska na Barbadosie, Grenadzie i Saint Lucia zostały zamknięte w niedzielny wieczór w związku ze zbliżaniem się huraganu. Rzecznik lotniska powiedział, że międzynarodowe lotnisko Maurice Bishop na Grenadzie zostanie ponownie otwarte we wtorek rano. Międzynarodowe lotniska Grantley Adams na Barbadosie, międzynarodowe lotniska Hewanorra i George Charles Airport na Saint Lucia również zawiesiły działalność.

Fani Pucharu Świata w krykiecie utknęli: Barbados w dalszym ciągu gości fanów krykieta z całego świata, którzy przybyli na wyspę na Mistrzostwa Świata T20, a niektórzy z nich nie będą mogli ewakuować się przed przybyciem Birrella. „Nasi goście są tu z nami” – powiedziała premier Barbadosu Mia Amor Mottley. „Niektórzy z nich wyruszą dopiero w poniedziałek i wtorek, a niektórzy nigdy wcześniej nie doświadczyli huraganu ani burzy”. Zaapelowała do mieszkańców, aby w miarę możliwości wspierali przyjezdnych.

READ  „Pół patriota, pół zdrajca”: bojownicy Wagnera myślą o nieudanym buncie z urazą i niepewnością

Wyjście na ląd Beryl jest dalekie od końca jej historii, a jej długoterminowa ścieżka pozostaje niepewna.

Oczekuje się, że huragan będzie przemieszczał się generalnie w kierunku zachodnim lub północno-zachodnim nad Morzem Karaibskim do czwartku i pozostanie poważnym huraganem kategorii 3 lub silniejszym do połowy tygodnia, po czym nieco straci na sile.

Huragan pozostanie jednak silny, będą mu towarzyszyć silne wiatry, ulewne deszcze i wzburzone fale rozciągające się poza jego środek nad większą częścią Karaibów. Centrum huraganu Beryl może w środę przejść na południe od Jamajki i przynieść poważniejsze skutki dla kraju, nawet jeśli nie dotrze tam na ląd.

Pogoda CNN

Każda linia reprezentuje inny model prognozy, który przewiduje, gdzie Beryl może śledzić w weekend. Odstęp między liniami pokazuje, jak wiele niepewności jest na ścieżce Beryl – więcej przestrzeni, więcej niepewności. Jego trasa po wyjściu na ląd na Jukatanie jest niepewna.

Między pierwszym wyjściem Beryl na ląd na Wyspach Zawietrznych w poniedziałek a kolejnym możliwym lądowaniem na półwyspie Jukatan w Meksyku około piątkowego poranka prawdopodobnie upłynie kilka dni.

To, co stanie się, gdy Beryl ponownie dotrze na ląd, zadecyduje, czy huragan będzie w stanie w weekend dotrzeć do Zatoki Meksykańskiej. Jeśli Berylowi uda się przetrwać podróż przez ląd i dotrzeć do ciepłych wód Zatoki Meksykańskiej, może to oznaczać kłopoty dla północno-wschodniego Meksyku, a być może także dla wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

Ten sezon rozpoczął się już intensywnie, gdy druga burza – burza tropikalna Chris – dotarła na ląd w pobliżu Tuxpan w Meksyku, u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej wczesnym rankiem w poniedziałek.

Huragan Beryl oznacza niepokojący początek sezonu huraganów, który według meteorologów będzie nadpobudliwy, a rekordowa aktywność huraganu Beryl może być oznaką tego, co ma nadejść.

Beryl to najstarszy poważny huragan – zdefiniowany jako huragan kategorii 3 lub wyższej – na Oceanie Atlantyckim od 58 lat. Zdaniem dyrektora Narodowego Centrum Huraganów, Mike’a Brennana, szybkie nasilenie się burzy jest czymś niezwykle niezwykłym tak wcześnie w sezonie huraganów. Rzadko zdarza się, aby w czerwcu na środkowoatlantyckim wschodzie Małych Antyli tworzyły się systemy tropikalne, szczególnie silne, ponieważ wystąpiło tylko kilka systemów tropikalnych. Według danych NOAA.

READ  Izrael twierdzi, że zakładnicy nie zostaną uwolnieni ani walki nie zostaną zakończone przed piątkiem: Gaza Live News

Burza pojawiła się nie tylko wcześnie jak na sezon, ale jest obecnie trzecim najstarszym poważnym huraganem na Atlantyku. Pierwszym huraganem był huragan Alma, który miał miejsce 8 czerwca 1966 r., a następnie huragan Audrey, który osiągnął status poważnego huraganu 27 czerwca 1957 r.

Huragan Beryl ustanowił także rekord najbardziej wysuniętego na wschód huraganu, jaki uformował się w czerwcu na tropikalnym Atlantyku, pobijając poprzedni rekord ustanowiony w 1933 roku.

Środkowy i wschodni Atlantyk zwykle staje się bardziej aktywny w sierpniu, po części dlatego, że temperatury oceanów mają czas na wzrost i zasilenie rozwijających się systemów.

Jednak w tym roku w Basenie Atlantyku temperatura wody była wyższa od normalnej, a uskoki wiatru nie występowały w związku z przejściem od El Niño do La Niña, co napędza rozwój tropików.

„Beryl znalazła środowisko z bardzo ciepłymi wodami oceanu jak na tę porę roku” – powiedziała Brennan.

Obejrzyj tę interaktywną treść na CNN.com

Według badaczy systemy te powstające wczesnym latem w tej części Atlantyku są oznaką nadchodzącego aktywnego sezonu huraganów. Szukaj od Phil Klotzbach, ekspert od huraganów i naukowiec na Uniwersytecie Stanowym w Kolorado. Zazwyczaj temperatury oceanów w czerwcu i lipcu nie są wystarczająco wysokie, aby zapewnić rozwój systemów tropikalnych.

Krajowa Służba Meteorologiczna Prognozy przewidują Oczekuje się, że w tym sezonie wystąpi od 17 do 25 nazwanych burz, z których 13 stało się huraganami.

„To wynik znacznie powyżej średniej” – zauważyła Brennan.

Monica Garrett, Jane Norman, Michael Rios, Marlon Sorto, Sandy Sidhu, Melissa Alonso, Isaac Yee, Eric Zirkle, Rachel Ramirez i Brandon Miller z CNN wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.