× Zamknąć
Galaktyka AM 1054-325 została zniekształcona w kształt litery S z regularnej, przypominającej naleśnik spirali w wyniku przyciągania grawitacyjnego pobliskiej galaktyki, co widać na zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. W rezultacie gromady nowonarodzonych gwiazd tworzą się wzdłuż ogona pływowego rozciągającego się na tysiące lat świetlnych, przypominając sznur pereł. Powstają, gdy gromady gazu zapadają się pod wpływem grawitacji, tworząc w każdej gromadzie około miliona nowonarodzonych gwiazd. Źródło obrazu: NASA, ESA, STScI, Jayanne English (Uniwersytet Manitoba)
Kiedy mają miejsce niesamowite zdarzenia kosmiczne, takie jak zderzenia galaktyk, powodują one interakcje, w wyniku których powstają nowe gwiazdy i być może nowe planety, które w przeciwnym razie nie powstałyby. Siła grawitacji wymuszająca zderzenia pomiędzy tymi galaktykami tworzy ogony pływowe – długi, cienki obszar gwiazd i gazu międzygwiazdowego.
Wizja Kosmicznego Teleskopu Hubble'a jest tak ostra, że pozwala dostrzec gromady nowo narodzonych gwiazd zawieszone wzdłuż ogonów pływowych. Powstają, gdy gromady gazu zapadają się pod wpływem grawitacji, tworząc w każdej gromadzie około miliona nowonarodzonych gwiazd.
W szczególności należący do NASA Kosmiczny Teleskop Hubble'a skupił się na 12 oddziałujących na siebie galaktykach, które mają długie ogony pływowe przypominające kijanki, składające się z gazu, pyłu i dużej populacji gwiazd. Niezwykła rozdzielczość i czułość Hubble'a w zakresie ultrafioletu ujawniły wzdłuż tych ogonów 425 gromad nowonarodzonych gwiazd, które wyglądają jak sznury świątecznych światełek.
Każda gromada zawiera do miliona niebieskich nowonarodzonych gwiazd.
Populacje w ogonach pływowych są znane od dziesięcioleci. Kiedy galaktyki oddziałują na siebie, grawitacyjne siły pływowe przyciągają długie strumienie gazu i pyłu. Dwa typowe przykłady to czułki i myszy z ich długimi, wąskimi wypustkami przypominającymi palce.
W badaniu opublikowanym niedawno w Miesięczne powiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego Astronomowie wykorzystali możliwości należącego do NASA Kosmicznego Teleskopu Hubble'a w bliskiej podczerwieni do badania gromad ogonów pływowych oraz określenia ich wieku i masy, a także właściwości łączących się galaktyk.
Michael Rudrak z Randolph-Macon College jest głównym autorem tego badania, którego współautorami są naukowcy z ASU Sanchaita Borthakur i Karen Knerman ze Szkoły Eksploracji Ziemi i Kosmosu.
Zespół astronomów wykorzystał połączenie nowych obserwacji i danych archiwalnych do ustalenia wieku i mas pływowych gromad gwiazd. Odkryli, że gromady te są bardzo młode, mają zaledwie 10 milionów lat. Wydaje się, że tworzą się w tym samym tempie wzdłuż ogonów rozciągających się na tysiące lat świetlnych.
„Te obserwacje mówią nam, jak powstają gwiazdy i co reguluje te procesy” – mówi adiunkt Sanchaita Borthakur, astronom obserwacyjny specjalizujący się w astronomii pozagalaktycznej w Earth College na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie. „Ta wiedza jest niezbędna do zrozumienia, w jaki sposób powstają gwiazdy w naszej galaktyce”. i eksploracji kosmosu.
Wydaje się, że ogony chwytają galaktyczne ramię spiralne i rozciągają je w przestrzeń kosmiczną. Zewnętrzna część ramienia jest ciągnięta niczym cukierek w wyniku grawitacyjnego przeciągania liny pomiędzy parą oddziałujących na siebie galaktyk.
Przed połączeniem galaktyki były bogate w obłoki pyłu wodoru cząsteczkowego, które mogły pozostać obojętne. Ale chmury gromadziły się i zderzały ze sobą podczas spotkań. Spowodowało to sprężenie wodoru do tego stopnia, że wywołało burzę ogniową narodzin gwiazd.
Los tych zawieszonych gromad gwiazd jest niepewny. Mogą pozostać nienaruszone grawitacyjnie i ewoluować w kuliste gromady gwiazd, takie jak te krążące poza płaszczyzną naszej Galaktyki Drogi Mlecznej. Mogą też rozproszyć się, tworząc aureolę gwiazd wokół swojej galaktyki macierzystej, lub zostać wyrzucone i stać się międzygalaktycznymi wędrującymi gwiazdami.
„To bardzo ekscytujące, że możemy zaprezentować kulminację ponad dwudziestu lat pracy nad gromadami gwiazd w ogonach pływowych, wykorzystując dane z różnych epok Hubble'a w połączeniu z danymi z innych teleskopów” – powiedziała adiunkt Karen Knirman. „Zacząłem pracę nad tym projektem, gdy byłem studentem na Penn State w 1999 r. i niektóre z tych samych danych i wyników zostały tutaj wykorzystane. Dodatkowe dane uzyskaliśmy z programu Hubble'a, w którym byłem (głównym badaczem), kiedy przyjechałem do ASU w 2007 r.” ”.
Tworzenie się gwiazd w postaci sznurka perłowego mogło być częstsze we wczesnym Wszechświecie, kiedy galaktyki często się ze sobą zderzały. Te pobliskie galaktyki obserwowane przez Hubble'a są wskaźnikiem tego, co wydarzyło się dawno temu, a tym samym pozwalają nam zajrzeć w odległą przeszłość.
„To niespodzianka widzieć tak wiele małych obiektów w ogonach” – powiedział Rudrak. „To mówi nam wiele o efektywności tworzenia masy”. „Korzystając z ogonów pływowych, zbudujesz nowe generacje gwiazd, które w przeciwnym razie mogłyby nie istnieć”.
więcej informacji:
Michael Rudrak i in., Gromady gwiazd w gruzach pływowych, Miesięczne powiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (2023). doi: 10.1093/manras/stad2886 , academy.oup.com/mnras/article/526/2/2341/7286662
Informacje o magazynie:
Miesięczne powiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego
„Odkrywca. Nieprzepraszający przedsiębiorca. Fanatyk alkoholu. Certyfikowany pisarz. Wannabe tv ewangelista. Fanatyk Twittera. Student. Badacz sieci. Miłośnik podróży.”
More Stories
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Według skamieniałości prehistoryczna krowa morska została zjedzona przez krokodyla i rekina
Wystrzelenie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zostało wstrzymane ze względu na zbliżanie się dwóch głównych misji załogowych lotów kosmicznych