Hollywoodzki aktor Jesse Eisenberg, którego przodkowie są Żydami z Polski, złożył wniosek o obywatelstwo polskie. Mówi, że czuje silną więź z krajem, w którym kręcono jego nadchodzący film, i chce przyczynić się do poprawy stosunków polsko-żydowskich.
Później tego roku, Prawdziwy ból – który Eisenberg napisał, wyreżyserował i wyprodukował – zostanie opublikowany. Opowiada historię dwóch amerykańskich kuzynów – granych przez Eisenberga i Kierana Culkinów – którzy wyruszają w podróż po Polsce po śmierci swojej babci, która przeżyła Holokaust.
Eisenberg ujawnił wcześniej, że znaczna część filmu opiera się na historii jego własnej rodziny pochodzącej z Krasnostatowa w południowo-wschodniej Polsce.
Cały film został nakręcony w Polsce, a nawet jedna scena została nakręcona w mieszkaniu, do którego uciekła jego rodzina. Pozostałe części kręcono na terenie byłego niemiecko-nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz pod Pomnikiem Powstania w Getcie Warszawskim.
W tym miesiącu w rozmowie z polskim nadawcą TVN Eisenberg powiedział: „Kiedy miałem dwadzieścia kilka lat, wpadłem w obsesję na punkcie Polski, ponieważ chciałem nawiązać kontakt z czymś większym ode mnie. Byłem w Ameryce i czułem się trochę odizolowany od świata. Jego pierwsza podróż odbyła się w 2007.
Aktor powiedział TVN, że otrzymał już polski numer identyfikacyjny PESEL. „Teraz czekam na obywatelstwo” – dodał.
W 2010 roku Eisenberg był nominowany do Oscara za rolę Marka Zuckerberga. Portal społecznościowyGdy już uzyska obywatelstwo, twierdzi, że chce spędzać więcej czasu na wsi z żoną Lisą Bruce, która również ma korzenie w Polsce, i synem.
„Czuję silną więź z tym krajem i czuję, że historia Żydów i Polaków jest ze sobą spleciona, choć myślę, że wielu amerykańskich Żydów błędnie to przedstawia” – kontynuował Eisenberg. „Chcę pomóc naprawić stosunki polsko-żydowskie”.
W Poznaniu zakoła się konferencja Impact’24, na korzy przyleciał Jesse Eisenberg – nominowany do Oscara aktor Usnani Dramaturk i Filmovic.
ZOBACZ więcej >>>https://t.co/1HJqsGOAC0
— Dzień Dobry TVN (@DDTVN) 19 maja 2024 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla różnych publikacji Polityka zagraniczna, Europa polityczna, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35