WARSZAWA, 6 października (Reuters) – Narodowy Bank Polski (NBP) poczeka do kolejnej prognozy inflacji w listopadzie, aby zdecydować, czy potrzebne jest dalsze zacieśnienie polityki, powiedział w czwartek prezes banku po decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Trzymaj ceny.
Środowa decyzja o pozostawieniu kluczowej stopy procentowej na poziomie 6,75%, po 11 kolejnych podwyżkach, sprawiła, że rynki zaczęły się zastanawiać, czy ruch ten zasygnalizował koniec cyklu, czy też decydenci po prostu robili sobie przerwę.
„To przerwa w cyklu podwyżek, ale nie formalne zakończenie cyklu podwyżek” – powiedział Adam Klapiński na konferencji prasowej.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
„W listopadzie pojawi się kolejny raport o inflacji, który… jest bardzo ważnym dokumentem, który pozwoli nam lepiej przyjrzeć się nadchodzącym kwartałom”.
Glapiński powtórzył, że inflacja w Polsce jest napędzana głównie przez czynniki zewnętrzne, ale powiedział, że są oznaki, że wstrząsy na rynkach surowców, które napędzały wzrost cen, słabną i oczekuje, że inflacja ustabilizuje się w 2023 roku.
Polski złoty osłabił się, gdy przemówił Klapiński, o 1,36% w stosunku do euro o 15:00 czasu polskiego.
„Teoretycznie prezes NBP zapowiada, że to nie koniec cyklu podwyżek stóp, ale złoty osłabił się od początku konferencji, ponieważ wiele wypowiedzi prezesa wskazuje, że koniec jest bliski” – powiedzieli na Twitterze analitycy ING.
„Słyszymy dużo o czynnikach inflacyjnych, ale mało o ryzyku inflacyjnym, co jest niepokojące”.
Polska zdecydowała o pozostawieniu stóp bez zmian, gdy inne banki centralne w Europie Środkowej zakończyły cykle zacieśniania polityki.
Bank centralny na Węgrzech podniósł swoją główną stopę procentową o 125 punktów bazowych do 13% we wrześniu, ale powiedział, że zakończy cykl podwyżek stóp z powodu spowolnienia gospodarczego, podczas gdy decydenci w Czechach utrzymali stopy na stałym poziomie 7,00. % drugi raz z rzędu.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Reportaż Alana Charlisha, Anny Gober, Anny Włodarczak-Czemchuk, Pawła Florkiewicza i Marka Streleckiego; Montaż przez Johna Stonestreeta i Bernadette Baum
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35