Gospodarka europejska wykazuje oznaki, że może tej zimy uniknąć recesji, mimo że nadal zmaga się z uporczywą inflacją, rosnącymi stopami procentowymi i wojną na Ukrainie, która nie wykazuje oznak słabnięcia.
Regionalna agencja statystyczna podała we wtorek, że gospodarka strefy euro wzrosła w czwartym kwartale 2022 roku o 0,1 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem.
Dane nadeszły kilka godzin później Międzynarodowy Fundusz Walutowy Podniosła prognozę wzrostu gospodarczego w krajach stosujących euro do 0,7% w 2023 r. z prognozy 0,5% w październiku. Niewielki wzrost był spowodowany lepszą niż oczekiwano gospodarką w ubiegłym roku, wspieraną przez niższe ceny gazu ziemnego i dotacje rządowe chroniące gospodarstwa domowe przed niektórymi wzrostami kosztów energii.
„Wiadomości stały się bardziej pozytywne w ciągu ostatnich kilku tygodni”, powiedziała Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, na dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.
Dane i prognozy przynoszą pewną ulgę rządom, które planują przerwy w dostawie prądu i racjonowanie gazu, tak jak na kontynencie Czekała mnie zima bez rosyjskiego gazu Zaledwie kilka miesięcy temu. Obecnie wydaje się, że ogólna inflacja osiągnęła szczyt lub minęła, a konsumenci są zaskakująco odporni na zawirowania gospodarcze.
„Ogólny obraz jest mniej zły, niż myśleliśmy kilka miesięcy temu” – powiedział Frederic Ducrozet, szef badań makroekonomicznych w Pictet Wealth Management. Powiedział, że najgorsze ryzyko poważnej recesji lub racjonowania energii ustąpiło.
Jednak stabilność obrazu gospodarczego Europy jest nadal krucha i nie wszystkie prognozy są pozytywne.
Niemcy poinformowały w poniedziałek, że ich gospodarka nieoczekiwanie skurczyła się w czwartym kwartale, narażając największą europejską gospodarkę na ryzyko recesji. Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewał się, że brytyjska gospodarka skurczy się o 0,6 procent w 2023 r., ponieważ kryzys kosztów utrzymania zmniejsza wydatki.
We wtorek Francja i Hiszpania zgłosiły rosnącą inflację. W Hiszpanii kurs nieoczekiwanie wzrósł po spowolnieniu przez pięć kolejnych miesięcy. Dane dla całej strefy euro zostaną opublikowane w środę.
„Jeśli istnieje ryzyko, nadal jest to wada” – powiedział Ducrozet. „Konsumenci przeżyli największy szok realnych dochodów od czasów II wojny światowej z powodu tego skoku inflacji”.
Należy jednak wspomnieć o pozytywach. Już w tym miesiącu wskaźnik nastrojów niemieckich inwestorów ZEW okazał się pozytywny po raz pierwszy od lutego 2022 r., jeszcze przed wojną na Ukrainie, a miara aktywności gospodarczej w całej strefie euro, Composite PMI, wskazywała, że gospodarka w styczniu rosła.
Lagarde powiedziała, że rozmowa przeszła od oczekiwań co do recesji do małej recesji w niektórych dużych gospodarkach. Powiedziała jednak, że gospodarka strefy euro znacznie zwolni w 2023 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, dodając: „To nie jest wspaniały rok, ale jest o wiele lepszy, niż się obawialiśmy”.
Jednak wraz z przedłużającą się wojną na Ukrainie optymizm co do gospodarki europejskiej staje się bardzo kruchy.
Pan Ducrozet powiedział, że ubiegły rok był „lekcją pokory”, jeśli chodzi o prognozowanie gospodarcze. Patrząc na dane z tego roku, dodał: „Nie wygląda to źle, ale też nie wygląda dobrze”.
Wydaje się to szczególnie prawdziwe w Wielkiej Brytanii, gdzie dane z początku tego miesiąca pokazały, że gospodarka radziła sobie lepiej niż oczekiwano w listopadzie, odnotowując wzrost o 0,1 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Oznacza to, że kraj prawdopodobnie uniknie pogorszenia koniunktury gospodarczej w czwartym kwartale, aby uniknąć recesji.
Ale to tylko na razie. Perspektywy w Wielkiej Brytanii są szczególnie trudne, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył swoje prognozy dla gospodarki, przewidując spadek o 0,6 proc. w 2023 r. zamiast wzrostu o 0,3 proc. Oczekuje się, że skutki restrykcyjnej polityki fiskalnej i mniejszej siły roboczej osłabią gospodarkę, podczas gdy wyższe stopy procentowe podniosą koszty kredytów hipotecznych, a wyższe rachunki za energię w domach zaostrzą koszty utrzymania w kryzysie.
„Spodziewamy się dość gwałtownego spowolnienia w tym roku w Wielkiej Brytanii” – powiedział na konferencji prasowej Pierre-Olivier Gourinchas, główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dodał jednak, że dzieje się tak po lepszej niż oczekiwano frekwencji gospodarczej w ubiegłym roku.
W Wielkiej Brytanii i strefie euro inflacja pozostaje jednym z największych zagrożeń dla perspektyw. Wśród oznak, że ogólny wskaźnik osiągnął szczyt, inflacja bazowaJest to miara, która wyklucza zmienne ceny energii i żywności, utrzymuje się stale na wysokim poziomie. Oczekuje się, że wzrost cen konsumpcyjnych będzie kontynuowany w szybkim tempie do 2023 r., a nawet gdy zaczną spowalniać w dalszej części roku, przeciętne gospodarstwo domowe stanie w obliczu utraty siły nabywczej, ponieważ płace nie nadążają za inflacją.
Tymczasem determinacja bankierów centralnych, by przywrócić inflację do celu 2%, może utrzymać wysokie stopy procentowe i wymusić wyższe koszty kredytów hipotecznych i kredytów biznesowych na całym kontynencie, ograniczając gospodarkę.
Europejscy decydenci martwią się, że szok energetyczny wciąż odbija się na gospodarce, podczas gdy napięte rynki pracy podnoszą płace w sposób, który ich zdaniem stoi w sprzeczności z powrotem inflacji do docelowego poziomu 2 proc.
W czwartek Bank Anglii i Europejski Bank Centralny mają podnieść stopy procentowe o pół punktu procentowego.
W Banku Anglii będzie to dziesiąta z rzędu podwyżka stopy procentowej, podnosząc stopę główną do 3,5 proc., najwyższego poziomu od 2008 roku.
W strefie euro „inflacja pod każdym względem, niezależnie od tego, jak na to spojrzeć, jest bardzo wysoka” – powiedziała Lagarde. W ten sposób decydenci „utrzymają kurs”, telegrafując już, że nadejdą kolejne podwyżki stóp procentowych o pół punktu.
Gdy styczeń dobiega końca, wydaje się, że Europa uniknęła najgorszego scenariusza recesji przez zimę, ale nadal istnieje znaczna niepewność co do jej perspektyw. Część z tego zależy od tego, co stanie się w Stanach Zjednoczonych, gdzie opinie są podzielone co do tego, czy a Wysiłki Rezerwy Federalnej mające na celu wyeliminowanie wysokiej inflacji Doprowadzi to gospodarkę do recesji, z daleko idącymi reperkusjami jeszcze w tym roku.
A potem tam Niepewne skutki zwrotu Chin na politykę anty-COVID. Czy po trzech latach pandemicznych blokad, które zmniejszyły popyt na energię w Chinach i zakłóciły produkcję i podróże międzynarodowe, produkcja wróci do płynnych łańcuchów dostaw, a chińscy turyści szybko wydadzą swoje oszczędności na całym świecie? Czy spowoduje to dodatkową presję inflacyjną, która zaniepokoi bankierów centralnych? Odpowiedzi przyjdą z czasem.
„Odkrywca. Nieprzepraszający przedsiębiorca. Fanatyk alkoholu. Certyfikowany pisarz. Wannabe tv ewangelista. Fanatyk Twittera. Student. Badacz sieci. Miłośnik podróży.”