5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Gigantyczna kula ognia przecina nocne niebo nad południowym Wyoming

Gigantyczna kula ognia przecina nocne niebo nad południowym Wyoming

Gigantyczna kula ognia, która przeleciała po niebie nad południowym Wyoming we wczesnych godzinach niedzielnego poranka, była prawdopodobnie niezwykle dużym meteorytem.

Max Gilbreath, koordynator planetarium na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wyoming, powiedział Cowboy State Daily, że zdjęcia kuli ognia, które Czejenne uchwyciły kamerami zewnętrznymi jego domu o godzinie 3:33 nad ranem, „to absolutnie niesamowite wideo”.

Gary Wisecup udostępnił nagrania meteorytu zarejestrowane przez domowe kamery monitorujące na popularnej stronie Wyoming Through The Lens na Facebooku. Zdjęcia te wyraźnie pokazują duży obiekt przecinający niebo na południowy zachód w kierunku Kolorado, w tym taki, który wydaje się, że zaczął się rozpadać i wyrzucać inny, mniejszy obiekt.

Gilbreth powiedział, że duży, jasny meteor tej wielkości nazywany jest kulą ognia, dodając, że był podekscytowany obejrzeniem filmu Wisecup.

„Wygląda na to, że to coś jest na tyle duże, że można z niego znaleźć meteoryt na Ziemi” – powiedział. „To było bardzo fajne. Wszystkie meteory, komety i asteroidy z kosmosu powstają w środowisku o niskiej grawitacji. Oznacza to, że rozpadną się w naprawdę dziwny sposób.”

– To duże.

Chociaż trudno jest określić dokładny rozmiar tego meteorytu, Gilbreth stwierdził, że jest duży.

„Mówiąc delikatnie, jest duży” – stwierdził, dodając, że musi być jasny i widoczny na domowej kamerze.

„Normalnie przy takim poziomie zanieczyszczenia światłem nie byłoby widać żadnych normalnych meteorów” – powiedział. „To wygląda przynajmniej na jedną z największych kul ognia, jakie widzieliśmy w zeszłym roku.

„Kamery bezpieczeństwa nie są przystosowane do monitorowania ciemnych obiektów w nocy, więc posiadanie czegoś jaśniejszego niż latarnia uliczna lub światło na werandzie sąsiada jest niesamowite”.

Mogło być w Kolorado

W całym północnym Kolorado zgłoszono liczne filmy i inne obserwacje kuli ognia.

READ  Eksperyment MOXIE z powodzeniem wytworzył tlen na Marsie

Wisecup powiedział w poście na Facebooku, że jego aparat był skierowany na południowy zachód od jego domu w północnych Czejenach. Zamieścił także na swoim kanale YouTube pełną wersję obu filmów z możliwością odtwarzania w zwolnionym tempie. Wyoming na świeżym powietrzu.

Z tego opisu, powiedział Gilbreth, możliwe jest, że meteoryt nie rozpadł się całkowicie w atmosferze, a jego fragment mógł wylądować gdzieś w północnym Kolorado, „może gdzieś w Parku Narodowym Gór Skalistych”. … Wydawało się to na tyle duże, że można było z niego znaleźć meteoryt na ziemi.

Może perseid

Chociaż kula ognia uchwycona przez wideo Wisecup i opisana w południowym Wyoming i północnym Kolorado była niezwykle duża, Gilbreath powiedział, że nie jest zaskoczony, że jest teraz widoczna.

Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy w środku corocznego roju meteorów Perseidów, a małe meteoryty płyną po niebie od tygodni. Chociaż nie jest to typowe, całkowicie możliwe jest zobaczenie kul ognia Perchidów.

„To w dużym stopniu pasuje do tego, czym może być Perseid” – powiedział. „Czasami są te kule ognia. Zwykle, gdy widzisz meteor tworzący ślad i strzelający po niebie przez kilka sekund w ten sposób, nazywamy to kulą ognia i jest to niesamowite przeżycie, które zdarza się raz w życiu.

Gilbreth wyjaśnił, że gdy kometa Swifta-Tuttle okrąża Słońce, pozostawia ślad gruzu. Następnie, gdy Ziemia krąży wokół Słońca, o tej porze roku jej orbita przecina ogon komety. Właśnie dlatego można przewidzieć upadek Perseidów i jest on dokumentowany od ponad 150 lat.

„Komunikujemy się za pomocą tego ogona i co roku przechodzimy przez inną część ogona” – powiedział. „Ogon komety rzuca rzeczy po ogromnej (ścieżce) milionów mil wokół Słońca”.

Powiedział, że ludzie, którzy akurat obserwowali niebo o 3:33 w nocy, mieli szczęście, ponieważ dla Wisecupa „uchwycenie tego na wideo jest, jeśli wybaczycie to określenie, po prostu sprawą astronomiczną”.

READ  Astrofizyka w kryzysie? Odkrycie UFO może zmienić wszystko