24 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Giełdy odbiły, gdy inwestorzy przesunęli napięcia na Bliskim Wschodzie i skupili się na zyskach

Giełdy odbiły, gdy inwestorzy przesunęli napięcia na Bliskim Wschodzie i skupili się na zyskach

Akcje spółek zajmujących się budową domów spadły w poniedziałek po tym, jak uważnie obserwowany indeks nastrojów na rynku nieruchomości mieszkaniowych przerwał czteromiesięczną passę wzrostów w związku ze wzrostem oprocentowania kredytów hipotecznych.

Indeks rynku mieszkaniowego National Association of Home Builders (NAHB)/Wells Fargo (HMI) utrzymał się w kwietniu na stałym poziomie 51, bez zmian w stosunku do marca. Każda liczba powyżej 50 z pewnością wskazuje, że więcej budowniczych postrzega warunki jako dobre niż złe.

„Płaski odczyt za kwiecień sugeruje, że istnieje potencjał wzrostu popytu, ale kupujący wstrzymują się z tym do czasu, aż będą mogli lepiej ocenić, w jakim kierunku zmierzają stopy procentowe” – stwierdził w oświadczeniu Robert Dietz, główny ekonomista NAHB.

Lennar (LEN), Pulte (PHM) i Toll Brothers (TOL) straciły ponad 1% w południe, podczas gdy SPDR S&P Homebuilders ETF (XHB) spadł o 0,3%.

Stały poziom zaufania wśród firm budowlanych podkreśla liczbę potencjalnych nabywców i sprzedawców, którzy już borykają się z rosnącymi cenami domów i ograniczonymi zasobami mieszkaniowymi, a którzy nadal istnieją. Orzeczenie to nadeszło po tym, jak w zeszłym tygodniu wyższy niż oczekiwano odczyt inflacji skłonił inwestorów do zmniejszenia liczby obniżek stóp procentowych, jakie mają nastąpić w tym roku, do dwóch, czyli mniej niż średnia z trzech oczekiwanych przez Fed na marcowym posiedzeniu.

„Ponieważ rynki dostosowują się obecnie nieco do wzrostu stóp procentowych w związku z ostatnimi odczytami inflacji, w dalszym ciągu spodziewamy się, że Rezerwa Federalna ogłosi przyszłe obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku, a oprocentowanie kredytów hipotecznych spadnie w drugiej połowie roku, – powiedział Dietz. Rok 2024.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych pozostało nieco wyższe w porównaniu z początkiem roku, spychając kredytobiorców na dalszy plan wraz z rozpoczęciem wiosennego sezonu zakupów domów. Średnie oprocentowanie 30-letniego kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem wzrosło do 6,88%, w porównaniu z 6,82% w poprzednim tygodniu. – poinformował Freddie Mac.

READ  Amerykańskie miasta są zdominowane przez luksusowe apartamenty pośród kryzysu mieszkaniowego

W kwietniu firmy budowlane nieznacznie powstrzymywały się od obniżania cen domów – zgłosiło to 22% firm budowlanych, w porównaniu z 24% w marcu i 36% w grudniu ubiegłego roku.

Tymczasem wykorzystanie zachęt sprzedażowych spadło w kwietniu do 57% z 60% w marcu.