12 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Geolodzy odkrywają „skarb” tropów dinozaurów w Polsce | Historia Aktualności

Odkryto kilkaset śladów dinozaurów reprezentujących co najmniej siedem gatunków, a geolodzy twierdzą, że może ich być jeszcze więcej.

W Polsce odnaleziono setki śladów dinozaurów, dobrze zachowanych nawet w łuszczącej się skórze, co daje geologom wgląd w złożony ekosystem sprzed około 200 milionów lat.

Państwowa Służba Geologiczna-Państwowy Instytut Badawczy opisuje go jako „skarb”, a ślady skamieniałości i kości znaleziono w kopalni gliny na wolnym powietrzu w Borgovis, 130 km (80 mil) na południe od Warszawy.

„Wśród śladów pozostawionych przez dinozaury można przeczytać ich zachowanie i zwyczaje… mamy ślady dinozaurów biegających, pływających, odpoczywających i siedzących” – powiedział geolog Crescors Nietzsche.

Największe ślady mięsożernych dinozaurów mają 40 cm (15,7 cala) długości i w wielu przypadkach są szeroko widoczne na skórze.

„Aby taka sytuacja bezpieczeństwa była możliwa, w krótkim okresie musi nastąpić bardzo szczególne wydarzenie” – powiedział w oświadczeniu geolog Greskors Pyenkowski.

Odkryto kilkaset śladów dinozaurów reprezentujących co najmniej siedem gatunków, a geolodzy twierdzą, że prawdopodobnie znajdą więcej.

„W tej chwili mamy już kilkaset odcisków stóp i kości w naszej kolekcji Borkovis. Jednak niedługo nie wiemy, czy będziemy mieli wiele tysięcy takich okazów” – powiedział Pyankovsky.

Fragmenty kości znaleziono również u zwierząt i ryb.

READ  Polska utrzymuje stopy procentowe na stałym poziomie, podczas gdy Warszawa przygotowuje się do zmiany władzy