24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Gdzie w Polsce powstają innowacje?

Rzadko definiujemy cechę taką jak innowacja przez pryzmat miast i przypisujemy ją szerszym podmiotom, takim jak kraje i kontynenty. Jak podkreślają eksperci, przy rozwoju miast należy brać pod uwagę także innowacyjność i kreatywność.

Wykorzystaj potencjał innowacji

Gdzie w Polsce skupiają się centra innowacji? Czy kreatywność jest domeną dużych ośrodków i metropolii? Wreszcie, jakie kierunki mogą obrać polskie miasta, aby podnieść poziom innowacyjności, kluczowej cechy współczesnej gospodarki?

W ramach cyklu #ReportCzwartek prezentujemy artykuły, raporty i poradniki dotyczące architektury, miast i samorządu. W tym tygodniu przyglądamy się raportowi”Innowacyjność i kreatywność ośrodków miejskich”, wydawanego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR Autorzy i współautorzy raportu Agnieszka Chopala-Kvosts, Piotr Sacon, Krzysztof Kvosts, Katharina Hedmanczyk i Karolina Beach.

Raport będzie dostępny w tym dniu Strona internetowa OPM IRMIR.

Autorami i redaktorami raportu są Agnieszka Chopala-Kwoszt, Piotr Sacon, Krzysztof Kwoszt, Katarzyna Hedmanczyk i Karolina Beech.

© Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMIR

Czynniki „innowacyjne”.

Jak przeprowadzono badanie? Uwzględnia kilka aspektów, które wpływają na ocenę innowacji – Obejmuje to ocenę umiejętności akademickich, akademickich i naukowych. Analiza nauczyciele I nauczyciele Pod uwagę brane jest np. istnienie instytucji naukowych, oferty badawcze w szkołach czy wyniki testów.

Ponadto Edukacja Czynniki, infrastrukturę dla innowacji, działalność patentową, udział małych i średnich przedsiębiorstw oraz pozyskiwanie środków na inwestycje. Ciekawostką jest wskazanie kapitału ludzkiego, który jest podstawą innowacyjności.

Jak powstaje wysoki potencjał innowacyjny w ośrodkach miejskich? Autorzy i twórcy podkreślają Trzy komponenty – Koncentracja firm średnich i wysokich technologii, zasoby kapitału ludzkiego oraz obecność firm tworzących i wspierających innowacje.

w środku porusowane elementy stanowiące metodologiczny przywołane złote rączne konkurencyjne pozyskiwanie przyszko i Badania

Wśród wymienionych elementów załącznik metodologiczny przywołuje także problematykę pozyskiwania środków na badania

© Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR

Na platformie nie ma żadnych zmian

Jakie są wnioski z raportu? Tego dnia sytuacja nie uległa zmianie platforma Jeśli chodzi o ośrodki, które stwarzają największy potencjał wzrostu innowacyjności. Tutaj, Metropolie Na czele znajdują się takie miasta jak Kraków, Warszawa i Wrocław. Mają największy potencjał do tworzenia pozytywnych innowacji w mieście i gospodarce.

Kiedy miejsce metropolii na scenie nowość Centra nie są nieoczekiwane i interesujące może być odnotowanie ich istnienia.technologie„- miasta liczące około 200 000 mieszkańców, które charakteryzują się wysokim poziomem innowacyjności i możliwościami innowacyjnymi. Do takich ośrodków zaliczają się m.in.: Rzeszów, Bielsko-Biała czy Gdynia. Część z nich to ośrodki wojewódzkie, które odniosły sukces. Część anty- tendencje wzrostowe.

Wśród interesujących wyjątków są dwa bardzo Małe ośrodki miejskiecharakteryzujących się małą liczbą ludności i dużą innowacyjnością – Mielcem i Puławami. Wysoka innowacyjność w tych przypadkach jest kojarzona z firmami działającymi w terenie.

miejscami charakterystycznymi dla największego rozwoju innowacyjnego pozostają metropolii

Miasta są miejscami, w których koncentruje się największy wzrost innowacji

© Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR

Duży problem – miasta średniej wielkości

W tym tkwi problem Rozwój Dawne miasta prowincjonalne? Po pierwsze, należy unikać konkurowania z większymi ośrodkami lub ich naśladowania. Chociaż potrzebne są nowe otwarcia i dyskusje, ich kierunek musi być zupełnie inny. Największym wyzwaniem w obecnym modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnym jest spadek wartości i dostępności tych ośrodków.

„Poszukiwanie pomysłów na kilkadziesiąt polskich miast, które nie są pełnoprawnymi metropoliami i nie powinny być sprowadzane do roli niezadowolonych, rozwiniętych centrów dzielnic, będą jednym z najciekawszych procesów najbliższych dwóch, trzech dekad” – mówi prof. Rafał Matyja zwrócił uwagę w swojej książce „Ziemia miejska. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością”.

Kwestia kierunku, który daje bardzo różne możliwości rozwoju, jest kwestią otwartą. Raport trafnie wskazuje kierunki, które należy wzmocnić, aby przełamać dotychczasowy model wzrostu, niezadowalający z punktu widzenia miast pozametropolitalnych.

Raport jest dostępny Strona internetowa OPM IRMIR.

Zestawione przez: {tag:AuthorAiB}