1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Gdzie oglądać zaćmienie słońca w 2024 roku

Gdzie oglądać zaćmienie słońca w 2024 roku

Jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń niebieskich roku — całkowite zaćmienie słońca — zaplanowane jest na 8 kwietnia, kiedy przeleci nad Meksykiem, Stanami Zjednoczonymi i Kanadą.

Całkowite zaćmienie Słońca ma miejsce, gdy Księżyc przechodzi między Ziemią a Słońcem, całkowicie zasłaniając twarz Słońca i powodując chwilowe zniknięcie złotej kuli z pola widzenia. Zjawisko to od tysięcy lat inspiruje mity i folklor.

Wydarzenie będzie widoczne dla milionów – m.in W samych Stanach Zjednoczonych jest to 32 miliony ludzi – Którzy żyją wzdłuż ścieżki, którą będzie podróżować cień księżyca podczas zaćmienia, znanej jako ścieżka całości. Dla obserwatorów nieba znajdujących się na obszarach będących świadkami całkowitego zaćmienia cień Księżyca całkowicie zakryje Słońce. Według strony internetowej Verge ludzie znajdujący się na środkowej linii ścieżki zobaczą zaćmienie trwające od 3,5 do 4 minut. NASA.

Jednak całkowity czas trwania wszystkich faz zaćmienia wynosi godziny. Ponieważ Księżyc nie pojawia się nagle pomiędzy Ziemią a Słońcem, wydarzenie rozpoczyna się od częściowego zaćmienia. Cień Księżyca będzie powoli przesuwał się po tarczy Słońca, gdy osiągnie pełnię, sprawiając, że Słońce będzie wyglądało jak ostry sierp. Według NASA, w zależności od lokalizacji, częściowe zaćmienie może trwać od 70 do 80 minut.

Zaćmienie pojawi się po raz pierwszy nad południowym Pacyfikiem, a następnie rozpocznie swoją podróż przez Amerykę Północną. Meksykańskie wybrzeże Pacyfiku jest pierwszym punktem całkowitym na ścieżce, spodziewanym o godzinie 11:07 czasu PT (14:07 czasu wschodniego), a zaćmienie ma zakończyć się na atlantyckim wybrzeżu Nowej Fundlandii o godzinie 17:16 czasu lokalnego ( 15:16 czasu lokalnego). 16:00 czasu wschodniego).