15 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Galaktyka spiralna uchwycona z „niespotykanymi szczegółami” przez teleskop Jamesa Webba

Galaktyka spiralna uchwycona z „niespotykanymi szczegółami” przez teleskop Jamesa Webba

Oszałamiający obraz przedstawia ramiona spiralne IC 5332.

Nowe Delhi:

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA uchwycił zdjęcie galaktyki spiralnej z niespotykaną dotąd szczegółowością. The galaktykaKtóra leży ponad 29 milionów lat świetlnych stąd, nieco większa niż Droga Mleczna.

Świetne zdjęcie zrobione przez Instrument średniej podczerwieni (MIRI), scharakteryzowany przez ramiona spiralne IC 5332. Galaktyka była również wcześniej obserwowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Chociaż teleskop Hubble’a również dostarczył imponującego obrazu IC 5332, nie był w stanie zaobserwować obszarów widma elektromagnetycznego w średniej podczerwieni, ponieważ „jego lustra nie były wystarczająco zimne”.

Dlatego naukowcy wykorzystali MIRI, jedyny instrument JWST czuły na obszar średniej podczerwieni. MIRI jest w stanie dostarczać ostre obrazy w średniej podczerwieni i może działać w temperaturach do -266°C, czyli o 33°C niższych niż w innych obserwatoriach i tylko o 7°C cieplejszych od zera bezwzględnego, zgodnie z Europejska Agencja Kosmiczna (ESA.)).

MIRI pomogło uchwycić szczegóły w galaktyce spiralnej, których Teleskop Kosmiczny Hubble’a nie był w stanie. IC 5332 ma około 66 000 lat świetlnych średnicy, co czyni ją większą niż nasza galaktyka. Poza tym galaktyka ma również strategiczne położenie, w którym jest „prawie całkowicie zwrócona w stosunku do Ziemi”. Pozwala to astronomom obserwować „symetryczne skanowanie jej ramion spiralnych”.

Na obrazie przechwyconym przez JWST widoczne są ciągłe sploty struktur, które odzwierciedlają kształt spiralnego ramienia galaktyki. Zdjęcie tej samej galaktyki z Teleskopu Hubble’a pokazuje ciemne obszary, które wydają się oddzielać oba ramiona.

d6ce13n

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) różnica ta wynika z zapylonych obszarów IC 5332, przez które zanika większość światła widzialnego i ultrafioletowego, co powoduje powstawanie ciemnych obszarów, jak pokazano na zdjęciu Hubble’a. Ale światło średniej podczerwieni może przenikać przez te obszary, dlatego obraz JWST nie zawiera ciemnych obszarów.

Te dwa obrazy zawierają również różne gwiazdy, ponieważ niektóre gwiazdy wydają się jaśniejsze odpowiednio w ultrafiolecie, widzialnym i podczerwonym.