Rozwój kadry jądrowej będzie kluczowy dla budowy łańcucha dostaw przemysłu jądrowego w Polsce, ale z kadrą będzie związanych wiele wyzwań – mówi Anna Talarowska, która jej kieruje. Europejskie Forum Młodej Generacji Energii Jądrowej(ENYGF) w Krakowie, Polska.
Talarowska, inżynier hydrauliki cieplnej w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), mówi, że nuklearna ścieżka kariery to „środowisko, w którym bez kompleksowych wytycznych można się szybko rozwijać lub pogubić”, czyli brak odpowiedniego ukierunkowania, brak jasno określonego rozwoju ścieżek i struktur kariery na wczesnym etapie.
„Najlepszym sposobem na skuteczną naukę jest próba natychmiastowego zastosowania zdobytej wiedzy, co nie zawsze się zdarza” – powiedział. „Jednym z rozwiązań jest zorganizowanie kilku szkoleń, kursów i staży w środowisku lokalnym i międzynarodowym.”
ENYGF 2023 zgromadził ponad 300 uczestników młodego pokolenia z około 30 krajów na kilku kontynentach. Forum odbywa się co dwa lata, aby zapewnić studentom, młodym profesjonalistom i naukowcom platformę wymiany wiedzy i doświadczeń między sobą oraz starszymi specjalistami i naukowcami.
„Im silniejsza jest nasza sieć, tym skuteczniej radzimy sobie ze wspólnymi wyzwaniami i nazywamy wspólne problemy” – powiedziała Talarowska. „ENYGF pomaga budować i wzmacniać tę sieć, więc może to być punkt zwrotny w czyjejś karierze”.
Powiedział: „Jednym z celów ENYGF jest stworzenie miejsca, w którym młodsze pokolenie przemysłu jądrowego będzie mogło otwarcie spotykać się z przedstawicielami różnych firm poszukujących nowych pracowników do pracy nad nowymi projektami w tym renesansie energetyki jądrowej”.
Organizatorzy stwierdzili, że ENYGF 2023 wzbudził większe zainteresowanie i frekwencję niż poprzednie wydarzenia, mimo że odbywa się w kraju bez komercyjnych elektrowni jądrowych lub dojrzałego przemysłu jądrowego. Na początku lat 30. XX wieku Polska planuje założyć swój pierwszy zakład komercyjny w północnym województwie pomorskim. W kraju znajduje się operacyjny reaktor badawczy Maria, prowadzony przez NCBJ na obrzeżach Warszawy.
Czterodniowa konferencja, której kolejna edycja planowana jest na rok 2025 w Chorwacji, obejmie tematy związane z cywilnym zastosowaniem technologii jądrowej, rolą energii jądrowej w transformacji energetycznej, nową generacją, regulacją jądrową, syntezy jądrowej oraz roli reaktorów badawczych dla medycyny nuklearnej.
Forum oferowało kilkanaście praktycznych warsztatów i wydarzeń branżowych dla młodego pokolenia uczestników, podczas których mieli dostęp do czołowych graczy branży, takich jak Polskie Elektrownie Jądrowe, EDF, Westinghouse Eclectic, Orlen-Synthos Green Energy, Urenco czy Thomas Thor.
ENYGF jest w dużej mierze wspierany przez Europejską Wspólnotę Energii Atomowej, Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, Agencję Energii Atomowej OECD oraz Europejską Sieć Edukacji Jądrowej. Choć gospodarzem jest Polskie Stowarzyszenie Energii Atomowej, komitet organizacyjny tegorocznego forum jest międzynarodowy – powiedziała prezes Anna Talarowska.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35