28 września, 2024

Finały NBA: Brown i Tatum prowadzą Celtics do zdobycia 18. tytułu mistrzowskiego dzięki zwycięstwu nad Mavericks

BOSTON (AP) – Jayson Tatum założył ręce za głowę, gdy fani TD Garden wstali, wiwatując wokół niego, przyjmując wszystko.

Idzie do ławki, on Owinięty obydwoma ramionami O trenerze Celtics Joe Mazzoli.

Podróż dobiegła końca.

Boston Celtics po raz kolejny są osamotnieni wśród mistrzów NBA.

To był Tatum 31 punktów, 11 asyst i 8 zbiórekW poniedziałkowy wieczór Celtics pokonali Dallas Mavericks 106:88 i zdobyli 18. mistrzostwo drużyny, przełamując remis z Los Angeles Lakers pod względem największej liczby meczów w historii ligi.

Boston zdobył swój najnowszy tytuł w 16. rocznicę zdobycia ostatniego trofeum Larry’ego O’Briena w 2008 roku. Jest to 13. mistrzostwo zdobyte w tym stuleciu przez jedną z 4 najlepszych profesjonalnych franczyz sportowych w mieście.

„To oznacza cały świat” – powiedział Tatum na scenie po tym, jak zespół otrzymał trofeum z rąk komisarza NBA Adama Silvera. „Minęło dużo czasu. I cholera, jestem wdzięczny”.

Jaylen Brown dodał 21 punktów, osiem zbiórek i sześć asyst Wybrany na MVP finałów NBA.

„Dzielę się tym z moimi braćmi i moim wspólnikiem w zbrodni Jaysonem Tatumem” – powiedział Brown po 107. meczu, który rozegrali razem z Tatumem – najwięcej ze wszystkich duetów przed zdobyciem tytułu.

Jrue Holiday zakończył mecz zdobywając 15 punktów i zbierając 11 zbiórek. Pomocnik Kristaps Porzingis również poprawił morale, po powrocie po dwóch meczach nieobecności z powodu zwichnięcia ścięgna w lewej kostce i zdobył pięć punktów w 17 minut.

Pomogli Celtics w zwycięstwie po sezonie, w wyniku którego osiągnęli bilans 16-3 i zakończyli mecz z ogólnym bilansem 80-21. 792 procent zwycięstw plasuje się na drugim miejscu w historii drużyny, za mistrzowską drużyną Celtics z sezonu 1985/86, która zakończyła mecz z bilansem 82-18 (0,820).

W swoim drugim sezonie, w wieku 35 lat, Mazzola został najmłodszym trenerem od czasów Billa Russella w 1969 roku, który poprowadził drużynę do mistrzostwa.

„Masz bardzo niewiele okazji w życiu, aby być wielkim” – powiedział Mazzola.

Luka Doncic zakończył mecz z 28 punktami i 12 zbiórkami dla drużyny Dallas, która nie przedłużyła serii po uniknięciu straty dzięki 38-punktowemu zwycięstwu w czwartym meczu. Mavericks prowadzili 3:0 w piątym meczu posezonowym, a Doncic w każdym z nich zdobył co najmniej 31 punktów. Powiedział, że kontuzje klatki piersiowej, prawego kolana i lewej kostki, których doznał podczas finałów, nie są usprawiedliwieniem dla zmagań Dallas przez całą serię.

„Nie ma znaczenia, czy doznam kontuzji, ale jak bardzo, tam byłem” – powiedział. „Próbowałem grać, ale nie zrobiłem wystarczająco dużo”.

Kyrie Irving zakończył mecz z zaledwie 15 punktami, trafiając 5 z 16 celnych trafień i przegrał 13 z ostatnich 14 pojedynków z drużyną Celtics, którą opuścił latem 2019 roku, aby dołączyć do Brooklyn Nets.

Irving wierzy, że przed Mavsem jeszcze lepsze rzeczy.

„Widzę dla nas szansę na pozytywne budowanie przyszłości, podczas gdy jest to dla nas normalna rzecz podczas rywalizacji o mistrzostwa” – powiedział.

Zespoły NBA w serii posezonowej mają obecnie bilans 0-157 po spadku do deficytu 3-0.

Trener Mavs, Jason Kidd, wierzy, że Doncic i jego zespół rozwiną się dzięki doświadczeniu zdobytemu w finałach NBA.

„Myślę, że pierwszym krokiem jest po prostu bycie w tym” powiedział. „Myślę, że to wielka rzecz” – powiedział. „Tak, przegraliśmy 4:1, ale myślałem, że grupa walczyła z Celtics i niestety. nie potrafiliśmy oddawać strzałów, kiedy musieliśmy, albo też strzelaliśmy: „Odwrócili piłkę i w pełni to wykorzystali”.

Boston nigdy nie przegrywał i był prowadzony przez 26 graczy, karmiąc się energią publiczności z Garden.

Dallas było już na 16-15, zanim Celtics zakończyli pierwszą kwartę serią 12-3, na którą zdobyli łącznie osiem punktów Tatuma i Browna.

Celtics zrobili to ponownie w drugiej kwarcie, kiedy Mavericks zmniejszyli 15-punktowy deficyt do dziewięciu punktów. Boston zakończył partię serią 19-7, którą zakończył bieg po połowie kortu Tłuczek dzwonkowy autorstwa Paytona Pritcharda — jego drugi taki strzał w serii — i dał Bostonowi prowadzenie 67-46 do przerwy.

W ostatnich dwóch minutach pierwszej i drugiej kwarty Celtics pokonali Mavericks 22-4.

Celtics nigdy nie oglądali się za siebie.

Wdowa po Russellu, Jeanine Russell, i córka Karen Russell przybyły do ​​TD Park, aby pozdrowić nowe pokolenie bohaterów Celtics.

Obserwowali, jak obecne gwiazdy Celtics, Tatum i Brown, zdobywają swoje pierwsze pierścienie. To właśnie ta transakcja wysłała mistrzów z 2008 r. Kevina Garnetta i Paula Pierce’a do Brooklynu w 2013 r. i ta, która zapewniła Bostonowi wybór w drafcie, ostatecznie wybrała Browna i Tatuma na trzecie miejsce w kolejnych draftach w 2016 i 2017 r.

Zespół All-Stars zabłysnął w tym sezonie, przewodząc drużynie Celtics zbudowanej wokół zdobywania mnóstwa trójek, zdobywania mnóstwa trójek i obrony, która w sezonie zasadniczym była najlepsza w lidze.

Duet czterokrotnie docierał jako koledzy z drużyny co najmniej do finałów Konferencji Wschodniej.

Ostatecznie dotarli do mety razem w piątej rundzie głębokich kwalifikacji.

Po tym, jak obaj mieli czasami problemy w ofensywie, Tatum i Brown w piątym meczu weszli w dobry nastrój, zdobywając łącznie 31 punktów i 11 asyst w pierwszej połowie.

Pomógł podkreślić wszystkie cechy, które uczyniły Boston najpotężniejszą drużyną w NBA po sezonie — rozprzestrzenianie się, dzielenie się piłką i powodowanie chaosu w obronie. I nawet Cięcie zębówtak jak zrobił to Derrick White po tym, jak wylądował na nim Derrick Lively II.

„Straciłbym wszystkie zęby dla turnieju” – powiedział White.

Drużyna Celtics znalazła się w trudnej sytuacji, ponieważ w 2022 roku przegrali w finale z Golden State Warriors, a w zeszłym sezonie nie udało im się powrócić na boisko po przegranej w finale konferencji u siebie z Miami Heat w siódmym meczu u siebie z Miami Heat.

Tatum przyrzekła sobie, że tej nocy wymaże te rozczarowania.

Stojąc w morzu konfetti w poniedziałkowy wieczór, jego 6-letni syn Deuce przypomniał mu, czego dokonał.

„Powiedział mi, że jestem najlepszy na świecie” – powiedział Tatum. „Masz rację” – powiedziałem.