16 października, 2024

Finału gry pojedynczej mężczyzn US Open spodziewaliśmy się tylko w połowie: Djokovic kontra Miedwiediew

Śledź aktualizacje na żywo na Finał US Open mężczyzn Pomiędzy Novakiem Djokoviciem a Daniilem Miedwiediewem.

Od dnia losowania gry pojedynczej mężczyzn droga Novaka Djokovica do kolejnego finału US Open wydawała się jasna i wydawało się, że będzie gotowy na spotkanie z Carlosem Alcarazem, co byłoby rewanżem za tegoroczny finał Wimbledonu.

W finale mężczyzn US Open odbędzie się rewanż, ale nie pomiędzy Djokoviciem a Alcarazem. Daniił Miedwiediew z Rosji, po pokonaniu Alcaraz w piątkowy wieczór w czterech setach, w niedzielę o 16:00 ET zmierzy się w turnieju z Djokoviciem.

Byłby to rewanż za finał US Open 2021, który Miedwiediew wygrał, uniemożliwiając Djokovicowi dokończenie w tym roku Wielkiego Szlema.

Oto, co warto wiedzieć o niedzielnym meczu:

Na papierze wydaje się, że Djokovic wypracował sobie drogę do meczu o mistrzostwo. Pięć z sześciu meczów wygrał w setach. Na swojej drodze napotkał jednak potężny opór. W trzeciej rundzie Djokovic wpadł w kłopoty, gdy przegrał pierwsze dwa sety z innym Serbem Laslo Dejerim. Jednak Djokovic był w stanie wrócić i wygrać, kończąc około 1:30 w nocy

W ćwierćfinale Djokovic zmierzył się z Taylorem Fritzem, najwyżej notowanym Amerykaninem, a w półfinale z Benem Sheltonem, wschodzącym młodym Amerykaninem.

Droga do finału była dla Miedwiediewa trudniejsza niż dla Djokovica. Dwa mecze Miedwiediewa zostały przełożone do czterech setów, w drugiej rundzie z Christopherem O’Connellem i ponownie w czwartej rundzie z Alexem de Minaurem.

Najcięższa rywalizacja dla Miedwiediewa miała miejsce w piątek w półfinale, gdzie zmierzył się z Alcarazem. Gdy pierwszy set zakończył się tie-breakiem, wydawało się, że kibice będą mieli przed sobą długą noc. Jednak Miedwiediew zdominował drugiego seta z wynikiem 6:1. Alcaraz zajął trzecie miejsce, ale nie mógł nabrać większego impetu, dzięki czemu Miedwiediew dostał się do finału.

Miedwiediew i Djoković dotarli już wcześniej do finału US Open. Dwa lata temu Djokovic chciał dopełnić swój kalendarz Wielkiego Szlema, wygrywając Australian Open, French Open i Wimbledon w ciągu jednego roku (w tym roku brał także udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, ale nie zdobył medalu i tym samym stracił szansę na tytuł). Złoty nokaut).

Jedyne, czego Djokovic potrzebował, aby ukończyć Wielki Szlem, to wygrać US Open.

Ale Miedwiediew zepsuł imprezę. Miedwiediew wygrał finał US Open 2021 w prostych setach, uniemożliwiając Djokovicowi dokończenie Wielkiego Szlema.

Mecz był momentami dziwaczny, a Djokovic pokazał emocje, do których fani nie są przyzwyczajeni. W pewnym momencie trzeciego seta Djokovic zakrył twarz ręcznikiem, a potem zaczął płakać i się trząść, co było oznaką tego, jak ważne było dla niego ukończenie Wielkiego Szlema.

Miedwiediew powiedział w piątek, że Djoković szuka sposobów na poprawę sytuacji po porażce, co utrudnia tegoroczny finał.

„Kiedy przegrywa, już nigdy nie jest taki sam” – powiedział Miedwiediew, odnosząc się do finału w 2021 roku. „Będzie 10 razy lepszy niż był tamtego dnia, a ja muszę być, jeśli chcę go pokonać, 10 razy lepszy niż byłem tamtego dnia”.

Djoković i Miedwiediew spotkali się 14 razy, a Djokovic miał przewagę dziewięcioma zwycięstwami. Ich ostatnia konfrontacja miała miejsce w marcu ubiegłego roku podczas Mistrzostw Dubaju, które Miedwiediew wygrał 6:4, 6:4.

I choć Miedwiediewowi udało się zepsuć strzał Djokovica w czterech Wielkich Szlemach w 2021 roku, Miedwiediew przyznał w piątkowy wieczór, że starcie z Djokoviciem nie będzie łatwe.

Miedwiediew powiedział: „Nowak w niedzielę przedstawi swoją najlepszą wersję. „Muszę być absolutnie najlepszą wersją siebie, jeśli chcę go pokonać”.

Za każdym razem, gdy Djokovic gra w finale Wielkiego Szlema, istnieje szansa, że ​​historia się wyjaśni. Zdobywając 23 tytuły Wielkiego Szlema, Djokovic przewyższa Rafaela Nadala, który ma 22 tytuły, i Rogera Federera, który ma 20 tytułów.

Ponieważ Federer jest już na emeryturze, a Nadal wypada z meczu z powodu kontuzji, Djokovic ma okazję zdystansować się od swoich odpowiedników z Wielkiej Trójki w męskim tenisie. Jednak w piątkowy wieczór Djokovic powiedział, że stara się nie skupiać zbytnio na liczbach.

Dodał: „Jestem tego świadomy i oczywiście jestem z tego bardzo dumny”. „Ale znowu nie mam zbyt wiele czasu i nie pozwalam sobie myśleć o tych rzeczach”.

Djokovic przypomniał sobie podobną historyczną wagę, kiedy przegrał finał US Open 2021 i powiedział, że nie chce, aby to się powtórzyło.

„Spróbuję skupić się na tym, co mam do zrobienia i przygotować się taktycznie na ten mecz” – powiedział.

Jeśli chodzi o tych, którzy w tym turnieju skupili się bardziej na graczach takich jak Frances Tiafoe, Carlos Alcaraz i Ben Shilton, oglądając Miedwiediewa w akcji może przyjść do głowy jedno ważne pytanie: dlaczego stoi tak daleko od linii bazowej, aby oddać serwis?

Dla Miedwiediewa może się to wydawać przeszkodą, ale wykorzystuje tę pozycję na swoją korzyść. Stojąc dalej od linii bazowej, czasem aż 6 metrów, Miedwiediew daje sobie więcej czasu na oddanie serwisu. Używa również tej taktyki jako narzędzia do wzmocnienia swojej pozycji w tym samym punkcie; Zaczynając od linii bazowej, gwarantuje, że w miarę rozwoju punktu będzie posuwał się do przodu.

Strategia ma oczywiście swoje wady. Stojąc dalej i mając więcej czasu, Miedwiediew pozostawia więcej miejsca na boisku i daje swoim przeciwnikom więcej czasu na przyjęcie lepszej pozycji przy kolejnym strzale po serwisie.