22 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Film pokazuje oszałamiającą animację 3D chmur „Frosted Cupcake” Jowisza

Naukowcy wykorzystali dane z JunoCam do stworzenia cyfrowych map wysokości wierzchołków chmur.

Grupa naukowców wykorzystała niedawno sondę kosmiczną Juno NASA do stworzenia oszałamiających wyświetlaczy 3D symulujących, jak szalejące burze na Jowiszu pojawiają się z kosmosu. Krótki film, opublikowany na YouTube przez Europlanet, pokazał drobno tkane zawijasy i blaty, które zdaniem naukowców przypominały lukier do babeczek.

„Ta animacja komputerowa pokazuje lot nad takim krajobrazem przetworzonych na czerwono, przefiltrowanych danych obrazu zebranych przez JunoCam, szerokokątny aparat do obrazowania w świetle widzialnym sondy kosmicznej Juno NASA, gdy przelatywał obok Jowisza w pobliżu niego” – czytamy. Skomentuj post.

Obejrzyj poniższy film:

według NEWSWEEKGerald Eichstadt, obywatel, naukowiec i procesor obrazu superprzestrzennego kierował projektem animacji. Naukowcy wykorzystali dane z JunoCam do stworzenia cyfrowych map wysokości wierzchołków chmur.

Przeczytaj także | Po 8 latach ciężkiej pracy indyjskiemu Mangalyaanowi skończyło się paliwo: raport

Pan Eichstadt powiedział: Oświadczenie Europlane.

Wyniki projektu zaprezentował na spotkaniu Europlanet Science Conference w Granadzie. Pan Eichstadt wyjaśnił również, że ta ostatnia metoda otworzyła teraz nowe możliwości uzyskania trójwymiarowych modeli wysokości wierzchołków chmur Jowisza. Dodał, że „zdjęcia cudownych, chaotycznych burz na Jowiszu ożywają i pokazują chmury wznoszące się na różnych wysokościach”.

Naukowcy są przekonani, że chmura modelu cyfrowego może również pomóc naukowcom w lepszym zrozumieniu składu chemicznego chmur. „Gdy nasze dane zostaną skalibrowane, dzięki innym pomiarom tych samych wierzchołków chmur, przetestujemy i udoskonalimy przewidywania teoretyczne i uzyskamy lepszy obraz 3D składu chemicznego” – powiedział naukowiec.

Przeczytaj także | Nicole Onabu Man wkrótce zostanie pierwszą Indianką w kosmosie

Juno została wystrzelona w 2011 roku. Od 2016 roku bada gazowego giganta. Sonda okrąża planetę po bardzo eliptycznej orbicie, a sonda wykonuje jedną orbitę co 43 dni. Na początku tego roku Juno zbliżyła się do Jowisza, osiągając nieco ponad 3300 km powyżej wierzchołków chmur planety.

READ  Skamielina ujawnia tajemnice jednego z najbardziej tajemniczych gadów natury

Pierwotnie statek kosmiczny miał przejść na emeryturę w 2021 roku, ale teraz Juno będzie nadal działać co najmniej do 2025 roku.