30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Filipiny i Chiny omówią prawa połowowe na Morzu Południowochińskim – Marcus

Filipiny i Chiny omówią prawa połowowe na Morzu Południowochińskim – Marcus

  • Marcus stara się wprowadzić „Mapę łowisk” do Chin
  • Marcos mówi, że Filipiny nie będą wykorzystywane do działań wojskowych

MANILA (Reuters) – Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. powiedział, że Chiny zgodziły się omówić prawa połowowe na Morzu Południowochińskim, nalegając na „bezpośrednią linię komunikacji” z Pekinem w sprawie sporów morskich.

Chiny zgodziły się „usiąść” i porozmawiać o prawach połowowych Filipińczyków na Morzu Południowochińskim, powiedział Marcos, dodając, że poprosił filipińską straż przybrzeżną i Departament Spraw Zagranicznych o „stworzenie… operacji połowowych”, które zostaną przedstawione Pekinowi.

W uwagach skierowanych do dziennikarzy podczas lotu do Waszyngtonu Marcos powiedział również, że „bezpośrednia linia komunikacyjna” między Filipinami a Chinami powinna zostać przyjęta raz na zawsze, gdy zapytano go o jego przemyślenia na temat niedawnej konfrontacji morskiej między dwoma krajami .

„Nadrzędnym priorytetem jest ochrona naszych terytoriów morskich” – powiedział w uwagach opublikowanych przez jego biuro w poniedziałek.

Ambasada Chin w Manili nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Filipiny oskarżyły w piątek chińską straż przybrzeżną o „agresywną taktykę” po niedawnym incydencie podczas patrolu filipińskiej straży przybrzeżnej w pobliżu kontrolowanej przez Filipiny ławicy Than Thomas Shoal, punktu zapalnego dla wcześniejszych sporów, znajdującego się 105 mil morskich (195 km) od wybrzeża.

Stany Zjednoczone wezwały Chiny do zaprzestania nękania filipińskich statków na Morzu Południowochińskim, podczas gdy Pekin zadeklarował gotowość do rozwiązywania sporów morskich z zainteresowanymi krajami w drodze przyjaznych konsultacji, podczas gdy Waszyngton ostrzegł przed ingerencją.

„To jest coś, czego… mamy nadzieję uniknąć, ale tym razem było trochę bardziej niebezpiecznie, ponieważ byli tak blisko” – powiedział Marcus. Może to spowodować ofiary po obu stronach”.

Chiny roszczą sobie prawo do prawie całego Morza Południowochińskiego, z „linią dziewięciu kresek” na mapach, która rozciąga się na ponad 1500 kilometrów (930 mil) od ich kontynentu i przecina wyłączne strefy ekonomiczne Wietnamu, Filipin, Malezji i Brunei. i Indonezja. Międzynarodowy wyrok arbitrażowy z 2016 roku odrzucił tę linię, ponieważ nie miała ona podstawy prawnej.

READ  Według doniesień Izrael nie udowodnił swoich roszczeń wobec agencji ONZ

Przed spotkaniem 1 maja z prezydentem Joe Bidenem w Waszyngtonie Marcos powiedział również, że nie pozwoli, aby jego kraj stał się „odskocznią” do działań wojskowych.

China Manila powiedział, że tak podsycanie ognia regionalnych napięć po tym, jak niedawno zezwolił Waszyngtonowi na dostęp do większej liczby baz wojskowych na Filipinach, a Pekin oskarżył Stany Zjednoczone o wtrącanie się w jego sprawy z Tajwanem.

(Raportowanie Enrico dela Cruz)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.