23 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ewakuacja Błękitnej Laguny na Islandii po erupcji wulkanu

Źródło obrazu, Krajowy Komisarz Policji

Skomentuj zdjęcie, Służby poinformowały, że magma zbliża się do miasta Grindavik

  • autor, Thomasa Mackintosha
  • Rola, wiadomości BBC

W południowo-zachodniej Islandii rozpoczęła się kolejna erupcja wulkanu, co spowodowało ewakuację popularnego kurortu geotermalnego Błękitna Laguna i małego miasteczka rybackiego Grindavik.

Nowa szczelina otworzyła się w pobliżu Sundhnokjejar na półwyspie Reykjanes i była to piąta erupcja w tym obszarze od grudnia.

Islandzkie Biuro Meteorologiczne (IMO) stwierdziło, że pęknięcie było dłuższe o ponad 2,5 km i nadal się powiększało.

Materiał filmowy z miejsca zdarzenia pokazuje ścianę stopionej skały o wysokości do 50 metrów i ogromne kolumny popiołu pokrywające większą część nieba.

Urzędnicy zgłosili także „intensywną aktywność sejsmiczną” przed środową erupcją.

Ogłoszono stan wyjątkowy – krok podjęty po wszystkich niedawnych eksplozjach.

Według nadawcy państwowego RUV w dużej mierze opuszczonego miasta Grindavik odcięto prąd, aby chronić zagrożoną linię wysokiego napięcia.

Ewakuowano także pobliską elektrownię Svartsinji, która dostarcza prąd i wodę tysiącom ludzi na półwyspie.

Wokół obiektu, a także Grindavik i Błękitnej Laguny zbudowano bariery, aby chronić go przed przepływem magmy spowodowanym trwającymi erupcjami.

Międzynarodowy port lotniczy Keflavik stwierdził, że działa normalnie i nie oczekuje się, że będzie to miało wpływ.

Większość z 4000 mieszkańców Grindavik została trwale ewakuowana w listopadzie, zanim wulkan wybuchł w grudniu, styczniu, lutym i marcu.

Od tego czasu niewielka liczba mieszkańców wróciła do dzielnic mniej zagrożonych wylewami lawy, ale urzędnicy poinformowali, że zostali ponownie ewakuowani w środę, gdy w pobliżu Grindavik zaczęła płynąć magma.

Lokalne media podały, że trzy osoby odmówiły opuszczenia obiektu.

Islandia ma 33 aktywne systemy wulkaniczne i jest położona nad tak zwanym Grzbietem Śródatlantyckim, granicą pomiędzy dwiema największymi płytami tektonicznymi na planecie.

Ostatni raz Półwysep Reykjanes doświadczył okresu aktywności wulkanicznej 800 lat temu, a erupcje trwają od dziesięcioleci.

Jest to obecnie ósma erupcja od 2021 r., a naukowcy uważają, że region wkracza w nową erę wulkaniczną, która może trwać dziesięciolecia, a nawet stulecia.