16 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Europejskie wskaźniki PMI za sierpień wskazują na gwałtowny spadek

  • A jeśli pominiemy miesiące związane z pandemią, najnowsze dane wskazują na najniższy odczyt od kwietnia 2013 r.
  • Strefa euro, obszar 20 krajów posługujących się tą samą walutą, wzrosła w drugim kwartale o 0,3%, po wzroście o 0,1% w pierwszym kwartale.
  • Analitycy ankietowani przez Refinitiv wskazują, że EBC najprawdopodobniej pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie, przy czym podstawowa stopa wynosi obecnie 3,75%.

Pracownik montuje zaciski hamulcowe do samochodu elektrycznego w Düren w zachodnich Niemczech.

Ina Fassbender | ap | Obrazy Getty’ego

W sierpniu aktywność gospodarcza w Europie ponownie spadła, osiągając najniższy poziom od listopada 2020 r.

Opublikowany w środę wskaźnik Composite PMI dla strefy euro spadł w sierpniu do 47,0 z 48,6 w lipcu. Według Dow Jones Industrial Average wynik ten przekroczył oczekiwania ekonomistów na poziomie 48,8.

Odczyt powyżej 50 wskazuje na wzrost aktywności, podczas gdy odczyt poniżej 50 oznacza spadek. A jeśli pominiemy miesiące związane z pandemią, najnowsze dane wskazują na najniższy odczyt od kwietnia 2013 r.

Cyrus de la Robbia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank, powiedział, że sektor usług w strefie euro „niestety wykazuje oznaki upadku, aby dotrzymać kroku słabym wynikom sektora produkcyjnego”.

Jeśli chodzi o podział usług i przemysłu, ten pierwszy spadł do najniższego od 30 miesięcy poziomu 48,3, a wskaźnik PMI dla przemysłu nieznacznie wzrósł z 42,7 w lipcu do 43,7 w tym miesiącu.

„Patrząc na nasze dane PMI dotyczące PKB [growth] Rubia dodała, że ​​obecne oczekiwania prowadzą do wniosku, że strefa euro skurczy się w trzecim kwartale o 0,2%.

Strefa euro, obszar 20 krajów posługujących się tą samą walutą euro, wzrosła w drugim kwartale o 0,3%, po wzroście o 0,1% w pierwszym kwartale. Ten słaby wzrost odzwierciedla wpływ wyższych stóp procentowych, cen energii i niższego popytu zewnętrznego.

Kryje się jednak także ostre różnice wewnątrz regionu. Na przykład Niemcy odnotowały w sierpniu najgłębszy spadek aktywności gospodarczej.

„Presja spadkowa na gospodarkę strefy euro w sierpniu wynikała głównie z niemieckiego sektora usług, który w niezwykłym tempie przeszedł od wzrostu do kurczenia się” – stwierdził Robbia, dodając, że niższa produkcja w sektorze produkcyjnym również wzmacnia argument, że Niemcy stały się „chorego człowieka Europy”.

Najnowsze dane ekonomiczne napędzają dyskusję na temat działań Europejskiego Banku Centralnego na posiedzeniu w przyszłym miesiącu.

Na lipcowym posiedzeniu prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała, że ​​bank centralny może albo podnieść stopy procentowe, albo je wstrzymać. Ostatecznie decyzja będzie uzależniona od nowych danych.

„Nadal spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach inflacja w usługach spadnie na tyle, aby przekonać EBC do niepodwyższania stóp procentowych po wrześniu” – stwierdziła w nocie dla klientów Melanie Debono, główna ekonomistka europejska w Pantheon Macroeconomics. Ale inni nie zgadzają się z tym poglądem.

„Stagnacja zatrudnienia w połączeniu z niższą produkcją prowadzi do niższej produkcji na mieszkańca. W rezultacie EBC może być mniej niechętny do wstrzymania cyklu podwyżek stóp we wrześniu” – stwierdziła Rubia.

Analitycy ankietowani przez Refinitiv wskazują, że bank centralny prawdopodobnie pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie w przyszłym miesiącu, gdyż główna stopa procentowa wynosi obecnie 3,75%.