Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) nakazał polskim władzom tymczasowe uchylenie decyzji o przymusowym przeniesieniu trzech sędziów do innego wydziału.
Marzana Bykarska-Drek, Ewa Krekajdis i Ewa Lessiszka-Furdak, wszystkie z 20-30-letnim doświadczeniem w prawie karnym, zostały przeniesione z Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego w Warszawie do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Decyzja zapadła po tym, jak odmówili zasiadania z sędziami wybranymi przez KRS – organ odpowiedzialny za powoływanie sędziów – po tym, jak rząd dokonał przeglądu, by dać politykom większą kontrolę nad tym organem.
Różne wyroki wg Polski I europejski Sądy uznały nową KRS za niekonstytucyjną, a eksperci prawni twierdzą, że orzeczenia sądów wydawane przez sędziów, których ona wyznacza, mogą być wadliwe pod względem prawnym.
Piekarska-Drążek, Gregajtys i Leszczyńska-Furtak uzasadniali swoją decyzję zapewnieniem prawa do niezależnego sądu. Jednak szef ich dworu, Piotr Szab – był jeszcze wyższy Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów – oskarżyli ich o „przewlekłą odmowę wykonywania podstawowych obowiązków służbowych”.
Kiedy w sierpniu Gregajtys i Leszczyńska-Furtak zostali zastąpieni przez Schab, 1500 sędziów z całej Polski podpisało listy w ich obronie. Gazeta Wiborza Codzienny.
„Uważamy traktowanie naszych kolegów za głęboko naganne i lekceważące ich lata ciężkiej pracy oraz próbę wywołania efektu chłodu” – czytamy w jednym z listów podpisanych przez ponad 100 czynnych i emerytowanych sędziów. Sąd Najwyższy i Sąd Apelacyjny w Warszawie.
W liście sędziowie porównali także decyzję Schaapa z represjami podjętymi przez komunistyczne władze Polski w latach 80. „zwłaszcza w stanie wojennym”. Sklep. Nie zmienił jednak swojej decyzji i później zmienił decyzję na Piekarska-Drezek.
Trzech sędziów skierowało sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a decyzją ogłoszoną pod koniec wtorku Trybunał Europejski tymczasowo zawiesił wykonanie decyzji o przeniesieniu ich do departamentu pracy i zakazał przeniesienia ich do innego departamentu bez ich zgody.
„Wyrok ETPCz oznacza, że sędziowie są ponownie powołani do orzekania w Izbie Karnej Sądu Apelacyjnego” – powiedział ich adwokat Piotr Zemla w internetowym serwisie informacyjnym OKO.press. Wyrok wejdzie w życie natychmiast, a trzej sędziowie mają złożyć skargę przeciwko Polsce do ETPCz.
Według Zemli orzeczenie jest bezprecedensowe i jeśli prezes i wiceprezes Sądu Apelacyjnego nie wykonają go, grozi im odpowiedzialność karna z art. 231 polskiego Kodeksu karnego, który karze tych, którzy nadużywają władzy lub tego nie zrobić. Do wykonywania obowiązków służbowych.
Tymczasem w Polsce inny prawnik reprezentujący sędziów skierował do prokuratury zawiadomienie przeciwko Schaapowi i jego zastępcy Przemysławowi Radzikowi, zarzucając im nadużycie władzy poprzez przeniesienie sędziów bez zezwolenia, poinformował OKO.press.
🇵🇱⚖️ Wczoraj trąba powietrzna dla praworządności w Polsce – Wieczorem Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał środek tymczasowy nakazujący polskim władzom uchylenie decyzji o przymusowym przeniesieniu trzech sędziów z wydziału karnego sądu. 1/ pic.twitter.com/Hd67u3CWsK
— Jakub Zaraczewski (@[email protected]) (@J_Jarczewski) 7 grudnia 2022 r
Ostatnie orzeczenie oznacza dalszą poprawę długoterminowego wzrostu Kontrowersje wokół praworządności Polska znajduje się pod narodowo-konserwatywnym rządem Prawa i Sprawiedliwości (PiS), który został oskarżony przez różne polskie i międzynarodowe organizacje o podważanie niezawisłości sędziowskiej.
Kwestia ta doprowadziła Europejczyków do wstrzymania z Polski miliardów euro przeznaczonych na odbudowę po pandemii i fundusze integracyjne. Zamieszanie w polskim systemie prawnym. Referendum przedstawia Większość Polaków sprzeciwia się reformom rządu.
PiS przekonuje jednak, że jego reformy zostały przeprowadzone zgodnie z prawem i są niezbędne, aby wymiar sprawiedliwości stał się bardziej odpowiedzialny i skuteczny.
winnym Przełomowy werdykt ogłoszono wczorajNaczelny Sąd Administracyjny uznał, że Trybunał Konstytucyjny utracił zdolność prawną do orzekania, ponieważ miał niewłaściwie powołanych sędziów „cierpiących na nielegalność”.
Główne zdjęcie: STEFAN ROMANIK / Agencja Wyborcza.pl
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35