25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Europa jest w stanie czerwonego alarmu, ponieważ fala upałów przynosi ostrzeżenia zdrowotne

  • W najbliższych dniach fala upałów na półkuli północnej będzie się nasilać
  • Stany Zjednoczone liczą, że współpraca klimatyczna z Chinami na nowo zdefiniuje relacje
  • Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ostrzega przed zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu fal upałów

RZYM, 18 lipca (Reuters) – We wtorek duże połacie południowej i wschodniej Europy zostały postawione w stan czerwonego alarmu z powodu fali upałów, a Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzegła przed zwiększonym ryzykiem śmierci w związku z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, które przetoczyły się przez kontynent, Azję i Stany Zjednoczone Stany.

Na śródziemnomorskiej wyspie Sardynia temperatura przekroczyła 47 stopni Celsjusza (116 Fahrenheita), a meteorolodzy stwierdzili, że w wielu włoskich miastach temperatura może osiągnąć 40 stopni, w tym 42-43 stopnie w regionie Lacjum obejmującym Rzym.

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) poinformowała, że ​​wysokie temperatury nawiedziły Europę w szczycie letniego sezonu turystycznego, a fala upałów ma się nasilić na półkuli północnej. Szacuje się, że w zeszłym roku w samej Europie w falach upałów mogło umrzeć 61 000 osób.

Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego Unii Europejskiej wydało czerwone alerty dotyczące wysokich temperatur dla większości Włoch, północno-wschodniej Hiszpanii, Chorwacji, Serbii, południowej Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry.

Fale upałów tego lata, z temperaturami sięgającymi 53 stopni w Dolinie Śmierci w Kalifornii i ponad 52 stopni w północno-zachodnich Chinach, zbiegły się z pożarami od Grecji po Alpy Szwajcarskie oraz śmiertelnymi powodziami w Indiach i Korei Południowej.

Dodali nową pilność do rozmów w tym tygodniu między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, dwoma największymi na świecie emitentami gazów cieplarnianych.

Amerykański wysłannik klimatyczny John Kerry spotkał się w Pekinie z chińskimi urzędnikami i wyraził nadzieję, że współpraca klimatyczna może na nowo zdefiniować niespokojne stosunki między dwoma mocarstwami.

Chiński prezydent Xi Jinping podkreślił zaangażowanie Pekinu w neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla i że szczyt węglowy jest pewny, ale inne nie będą miały na niego wpływu.

„Temperatury w Ameryce Północnej, Azji, Afryce Północnej i basenie Morza Śródziemnego będą przekraczać 40 stopni Celsjusza przez większą liczbę dni w tym tygodniu w miarę nasilania się fali upałów” – poinformowała Światowa Organizacja Meteorologiczna.

Światowa Organizacja Meteorologiczna poinformowała, że ​​w nocy minimalne temperatury również osiągną nowe maksima, stwarzając ryzyko zwiększonej liczby przypadków zawałów serca i zgonów.

„Podczas gdy większość uwagi skupia się na ekstremalnych temperaturach w ciągu dnia, to temperatury w nocy stanowią największe zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla wrażliwych populacji” – dodała.

Organizacje turystyczne przewidują, że upały w Europie doprowadzą do trwałej zmiany nawyków turystycznych, ponieważ więcej osób wybiera chłodniejsze miejsca lub podróżuje wiosną lub jesienią.

W Hiszpanii, na ostatnim etapie kampanii przed niedzielnym głosowaniem, politycy dostosowali się do upałów, zmieniając miejsca i terminy swoich wieców lub ograniczając kampanie na świeżym powietrzu i przechodząc do wydarzeń online.

Najcieplejsze lato w historii

Naukowcy od dawna ostrzegają, że zmiany klimatu, spowodowane głównie emisją gazów cieplarnianych ze spalania paliw kopalnych, spowodują, że fale upałów będą częstsze, bardziej intensywne i śmiertelne. Mówią, że rządy muszą podjąć drastyczne działania w celu ograniczenia emisji.

Unijny serwis Copernicus dotyczący zmian klimatu podaje, że lata 2022 i 2021 były najgorętszymi latami na kontynencie. Najwyższą temperaturę, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Europie, odnotowano dwa lata temu na Sycylii na poziomie 48,8°C.

We Włoszech turyści próbowali zachować zimną krew, pluskając się w rzymskich fontannach i stojąc pod gigantycznymi wachlarzami ustawionymi przed Koloseum. Niektórzy musieli stać w kolejce do taksówek przez ponad godzinę w upale przed głównym dworcem kolejowym w Rzymie z powodu chronicznego braku taksówek w stolicy.

Ministerstwo Zdrowia wydało we wtorek czerwone alerty pogodowe w 20 z 27 głównych miast kraju, a oczekuje się, że w środę liczba ta wzrośnie do 23.

„Nie jest wykluczone, że przekroczymy 47 stopni, a niektóre miejsca w Sulcis i Campidano (na południu Sardynii) mogą sprawić, że zarejestrujemy wyższą wartość” – powiedział Carlo Spano ze Służby Meteorologicznej Włoskich Sił Powietrznych. .

„Nasz historyczny rekord (na Sardynii) wynosi 47,7 stopnia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby go przekroczyć lub wyrównać” – powiedział.

Upał skłonił niektórych podróżnych do wcześniejszego powrotu do domu. Anita Elshwe i jej mąż wrócili do Norwegii z wakacji w Fasanello, wiosce na północ od Rzymu, tydzień wcześniej niż planowali.

„Miałam silny ból głowy i nóg, moje palce puchły i miałam coraz większe zawroty głowy” – powiedziała Al-Shuwai o jej objawach związanych z upałem.

Obszary północno-wschodniej Hiszpanii, takie jak Katalonia, Aragonia i śródziemnomorska wyspa Majorka, były we wtorek w pogotowiu z powodu temperatur przekraczających 40 stopni Celsjusza. Kataloński serwis pogodowy poinformował, że rtęć osiągnęła 45 stopni Celsjusza w zbiorniku Boadilla w pobliżu wioski Darneus, co jest najwyższą temperaturą, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w regionie.

Narodowa agencja meteorologiczna AEMET poinformowała, że ​​temperatura w poniedziałek wieczorem nie spadła poniżej 25 stopni Celsjusza w wielu częściach wybrzeża Morza Śródziemnego i na Półwyspie Iberyjskim.

„Trochę się męczyłam, ale mam wentylator sufitowy i to mi pomogło”, powiedziała 60-letnia Mercedes, sekretarka w Madrycie. „Mogłam spać, ale było ciężko”.

W Grecji władze nakazały obywatelom znajdującym się w pobliżu pożaru lasu w Dervinochoria na północ od Aten, aby zamykali drzwi i okna, gdy zbliża się dym.

Stojąc w swoim płonącym domu w Ano Lagonissi, który był jego domem przez 32 lata, 89-letni Giorgos Nikolaou opisał, jak uciekł przed ogniem tylko w kostiumie kąpielowym i koszulce do pływania.

„Nie mam nic więcej, nie mam nawet innego buta. Nic. Skończyłem” – powiedział.

W Chinach drzewa przewracały się na pojazdy, wieloryb wyrzucił na brzeg, a lodówka pełna lodów unosiła się w powodziach, gdy tajfun Telem przeszedł we wtorek przez południowe prowincje, po raz pierwszy w tym roku lądując w tym kraju.

Dodatkowe raporty autorstwa Angelo Amante, Emmy Farge, Giseldy Fagnone, Crispian Palmer, Angeliki Cotanto, Emmy Pinedo, Gabriela Tetro-Farbera; Pisanie przez Matthiasa Williamsa; Montaż przez Janet Lawrence

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.