28 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Elon Musk uważa, że ​​umowa Tesli o wypłatę 56 miliardów dolarów została unieważniona w sądzie

Elon Musk uważa, że ​​umowa Tesli o wypłatę 56 miliardów dolarów została unieważniona w sądzie

  • Napisane przez Mariko Aoi
  • Reporter biznesowy

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Sędzia w amerykańskim stanie Delaware unieważnił umowę dotyczącą wynagrodzeń o wartości 55,8 miliardów dolarów (44 miliardów funtów), którą Tesla produkująca samochody elektryczne przyznała Elonowi Muskowi w 2018 roku.

Pozew złożył akcjonariusz, który podniósł, że jest to nadpłata.

Sędzia Kathleen McCormick nazwała wynagrodzenie „niezgłębioną kwotą”, która nie była uczciwa wobec akcjonariuszy i stwierdziła, że ​​proces, który doprowadził do zatwierdzenia pakietu, był „głęboko wadliwy”.

Orzekł, że umowę należy rozwiązać.

Umowa dotycząca wynagrodzeń zawarta w 2018 r. była największą w historii amerykańskiej korporacji i pomogła Muskowi stać się najbogatszym człowiekiem na świecie. Bloomberg i Forbes oszacowały jego majątek netto na od 198 miliardów dolarów (162 miliardów funtów) do 220 miliardów dolarów (180 miliardów funtów) według stanu na listopad 2023 roku.

Pakiet Tesli powiązał wynagrodzenie Muska z celami w zakresie wydajności, takimi jak cena akcji Tesli i rentowność. Nie otrzymuje wynagrodzenia.

Jednak Richard Tornetta, akcjonariusz Tesli, wniósł pozew, żądając unieważnienia nagrody, argumentując, że biznesmenowi przepłacono.

Po latach sporów prawnych w listopadzie 2022 r. rozpoczął się tygodniowy proces, a menedżerowie Tesli argumentowali, że tak wysoka nagroda miała zapewnić panu Muskowi, jednemu z najbardziej dynamicznych przedsiębiorców na świecie, dalsze skupienie się na firma.

Ale w tym Wyrok 201 stron Wygłaszając we wtorek sędzia McCormick, stwierdził, że na kierownictwo Tesli „wpływała retoryka” otaczająca „fajną charyzmę Muska”.

Co więcej, Musk utrzymywał „szerokie relacje” z urzędnikami Tesli, których zadaniem było negocjowanie nagrody. Przytoczyła jego 15-letnie relacje z przewodniczącym komisji ds. wynagrodzeń Irą Ehrenpreisem.

Po orzeczeniu prawnik akcjonariusza Tesli, Tornity, Greg Varallo, w e-mailu zgłoszonym przez Reuters stwierdził, że to „dobry dzień dla dobrych ludzi”.

W poście na X, znanym wcześniej jako Twitter, Musk powiedział: „Nigdy nie rejestruj swojej firmy w Delaware”.

„Polecam założenie spółki w Nevadzie lub Teksasie, jeśli wolisz, aby o wszystkim decydowali akcjonariusze” – dodał, a następnie opublikował ankietę, w której zapytał swoich zwolenników, czy Tesla powinna „zmienić stan siedziby na Teksas, gdzie znajduje się jej siedziba główna”.

Od orzeczenia sędziego można się odwołać do Sądu Najwyższego stanu Delaware.

Akcje Tesli spadły o około 2,5% podczas przedłużonych notowań w Nowym Jorku. W tym roku straciły już ponad 20% swojej wartości.

Oprócz tego, że jest dyrektorem generalnym i głównym akcjonariuszem Tesli, Musk jest także właścicielem kilku innych firm, w tym platformy mediów społecznościowych X, firmy rakietowej SpaceX i firmy zajmującej się chipami mózgowymi Neuralink.

Po sprzedaży dużej części swoich udziałów w Tesli, aby kupić X, Musk jest obecnie właścicielem około 13% producenta samochodów elektrycznych, ale niedawno powiedział, że chce mieć większe udziały w firmie.

Kiedy w 2018 roku Tesla wprowadziła pierwotny pakiet wynagrodzeń Muska na 10 lat, wzbudził on szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Kilka grup doradczych akcjonariuszy zaleciło głosowanie przeciwko planowi, twierdząc, że jest on zbyt hojny.

Według firmy badawczej Equilar pakiet ten był sześciokrotnie większy niż łączne wynagrodzenia 200 najlepszych dyrektorów generalnych w Ameryce w 2021 roku.

Brian Quinn, profesor Boston University School of Law, powiedział BBC, że „trudno uzasadnić taką umowę”, biorąc pod uwagę wpływ Muska na zarząd.

Profesor Quinn dodał: „Traktuje Teslę jak swoją, ale nawet jeśli nazywa siebie „królem technologii Tesli”, nie jest właścicielem większościowym”.

Powiedział, że obecna struktura akcjonariatu naraża Teslę na „przejęcie przez wątpliwe interesy” i chce większej kontroli nad jego kierunkiem.

„Jeśli tak nie jest, wolałbym budować produkty poza Teslą” – dodał Musk.