WARSZAWA (Reuters) – Miesięcznie przez Polskę transportuje się około 450 000 ton ukraińskiego zboża, co stanowi wzrost o 50 proc.
Ukraina jest jednym z wiodących na świecie eksporterów zbóż i nasion oleistych, a Rosja zablokowała jej porty po inwazji Moskwy na ten kraj w lutym, co skłoniło do poszukiwania alternatyw.
Po blisko sześciomiesięcznej blokadzie trzy ukraińskie porty Morza Czarnego zostały zablokowane pod koniec lipca na mocy umowy między Moskwą a Kijowem, w której pośredniczyły ONZ i Turcja.
Ale poparcie Rosji dla porozumienia w ostatnich tygodniach wywołało pytania o długoterminową przyszłość umowy, która została przedłużona o 120 dni w połowie listopada, do tego stopnia, że Moskwa tymczasowo wycofała się pod koniec października.
„Obecnie przez granicę Polski na tzw. trasach jednościowych przewożonych jest ok. 452 tys. ton (ukraińskiego) zboża, czyli o 50 proc. więcej niż w połowie roku” – powiedział Andrzej Adamczyk.
„W porównaniu z październikiem ubiegłego roku wzrost przewozów zbożem w tym samym okresie w 2022 roku jest 16-krotnie większy” – dodał.
(Raportowanie Anny Koper; Montaż: Barbara Lewis)
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35