Fadel Sina/AFP/Getty Images
Muzułmańscy pielgrzymi przybywają, aby odprawić symboliczny rytuał „ukamienowania diabła” w ramach pielgrzymki do Miny, niedaleko świętego miasta Mekka w Arabii Saudyjskiej.
CNN
—
the Rząd egipski 16 licencji zostanie anulowanych Turystyka hadżdż Firmy zaangażowane w nielegalną pielgrzymkę do Mekki i kierujące menedżerów firm do prokuratora w związku z obawą, że w tegorocznym sezonie pielgrzymkowym zginą setki Egipcjan.
Decyzja została podjęta na posiedzeniu gabinetu w sobotę po tym, jak raport podkreślił wątpliwy charakter działania niektórych firm turystycznych.
Oficjalna liczba Egipcjan to 31, ale agencja informacyjna Reuters i inne media podają, że podczas pielgrzymki zginęło od 500 do 600 Egipcjan. Statystyki CNN wskazują, że całkowita liczba ofiar śmiertelnych w sezonie pielgrzymkowym sięga prawie 500 osób, ale liczba ta prawdopodobnie wzrośnie.
Obrazy AFP/Getty
Muzułmańscy pielgrzymi wykonują pożegnalne tawaf, czyli „tawaf”, okrążając siedem razy Kaabę, najświętsze sanktuarium islamu, w Wielkim Meczecie w świętym mieście Mekka.
W raporcie, który został zweryfikowany przez Radę Ministrów, stwierdzono, że niektórym operatorom nie wydano ważnych wiz, w związku z czym ich posiadacze nie mogli wjechać do świętego miasta Mekka i zamiast tego byli zmuszeni do przechodzenia „pieszo przez pustynne przełęcze”. Niektórym firmom zarzucono także, że nie zapewniły odpowiedniego zakwaterowania, narażając turystów na działanie upału.
Podczas spotkania egipski premier Mostafa Madbouly złożył „szczere kondolencje i współczucie” rodzinom zmarłych pielgrzymów oraz zobowiązał się zapewnić im niezbędne wsparcie.
Zezwolenia na pielgrzymkę przydzielane są krajom zgodnie z systemem kwot, a Arabia Saudyjska wymaga od każdego pielgrzyma uzyskania jednego z 1,8 miliona dostępnych pozwoleń na legalny dostęp do Mekki.
Ponieważ jednak jedno takie zezwolenie kosztuje kilka tysięcy dolarów, wielu pielgrzymów próbuje dotrzeć na miejsce nielegalnie i zazwyczaj nie podróżuje zorganizowanymi, klimatyzowanymi autobusami wycieczkowymi ani nie ma łatwego dostępu do wody i żywności.
Hadżdż odbywa się według islamskiego kalendarza księżycowego, który w tym roku przypadał w czasie upalnych temperatur w Arabii Saudyjskiej. Pielgrzymi odbyli w tym roku podróż w ekstremalnych temperaturach sięgających 49 stopni Celsjusza (120 stopni Fahrenheita).
Ahmed, 44-latek z Indonezji, powiedział CNN, że widział wiele osób chorych, a nawet umierających z powodu upału.
„W drodze do domu widziałem wielu zmarłych pielgrzymów, mniej więcej co kilkaset metrów leżało przykryte kocem martwe ciało”. [white fabric] tkanina.”
„Za każdym razem, gdy miejscowi lub określone grupy dostarczają wodę, natychmiast gromadzą się tam pielgrzymi” – dodał, mówiąc, że nie widział na trasie pracowników służby zdrowia ani ani jednej ambulansu.
W ramach pielgrzymki wierzący odprawiają szereg rytuałów w świętym mieście Mekce i wokół niego, często obejmujących codzienne wielogodzinne spacery w upale.
Dokładna liczba ofiar śmiertelnych ogółem w tegorocznym sezonie pielgrzymkowym jest nadal niejasna i oczekuje się, że liczba ta wzrośnie, ponieważ każdy kraj niezależnie ogłasza śmierć swoich obywateli.
Ponadto rządy wiedzą jedynie o pielgrzymach, którzy zarejestrowali się i udali do Mekki w ramach limitu obowiązującego w ich kraju, a ponadto istnieje obawa, że wśród niezarejestrowanych pielgrzymów będzie więcej ofiar śmiertelnych.
„Kawowy pionier. Certyfikowany miłośnik popkultury. Irytująco skromny gracz”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Uratowany Izraelczyk apeluje do Hamasu o zawarcie układu z więźniem
Amerykanka zginęła, a 5 innych osób uratowano po zatonięciu statku Wikingów u wybrzeży Norwegii