1 czerwca, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja aresztowała dwóch pracowników teatru za „usprawiedliwianie terroryzmu”

Dwóch pracowników rosyjskiego teatru – reżyser i dramatopisarz – zostało aresztowanych w Moskwie. Po raz pierwszy od czasów sowieckich wszczęto głośną sprawę karną dotyczącą treści sztuki.

Reżyser Evgenia Berkovich została przywieziona do rosyjskiego sądu w kajdankach w piątek, oskarżona o „usprawiedliwianie terroryzmu” w sztuce, której premiera odbyła się kilka lat temu o rosyjskich kobietach, które przyłączają się do ISIS, ponieważ wyznaczeni przez państwo eksperci również potępili „radykalny feminizm” w scenariuszu. Aresztowana została także autorka sztuki, Swietłana Petrichuk.

Czystki i prześladowania rozdzierają kulturowy krajobraz Rosji od czasu rozpoczęcia w zeszłym roku totalnej inwazji na Ukrainę i towarzyszącej jej wewnętrznej rozprawy z dysydentami. Wielu pracowników kultury, którzy krytykowali wojnę, zostało zwolnionych z pracy, podczas gdy wytoczono im sprawy za ich przemówienie.

Jednak aresztowanie obu kobiet z powodu motywów przedstawionych w sztuce, a nie z powodu protestów czy antywojennej retoryki, stanowi kolejny ostry krok w represyjnych środkach podjętych w celu kontrolowania rosyjskiego krajobrazu kulturowego.

Sztuka teatralna, Koniec, dzielny jastrzębiuOpierając się na transkrypcjach prawdziwych policyjnych wywiadów z Rosjankami, które nawiązały relacje online z bojownikami ISIS i podróżowały do ​​Syrii, ujawniłem się w 2021 roku i zdobyłem dwie Złote Maski, rosyjski odpowiednik scenicznego Oscara.

Marina Davydova, redaktor naczelna magazynu branżowego Teatr, powiedziała, że ​​prześladowanie jednostek za przyzwoite treści teatralne ma być ostrzeżeniem dla wszystkich.

Konkretnie celowanie w Złotą maskę, pisze Davydova, jest „próbą zniszczenia najważniejszej rosyjskiej instytucji teatralnej”. Reprezentuje „ostateczną i nieodwracalną czystkę ze wszystkiego, co pozostało z naszego teatru”.

Davydova dodała, że ​​dla wszystkich pracowników teatru, którzy pozostają w Rosji i starają się kontynuować produkcję wolnomyślicielskich dzieł, jest to „wyraźny sygnał: nikt nie jest bezpieczny”.

Wiceprzewodniczący Komisji Kultury Dumy Państwowej Aleksander Szołochow bronił poglądu, że treść fikcyjnego utworu może posłużyć jako powód do wszczęcia śledztwa w sprawie poglądów politycznych jego autora.

READ  Rosyjskiemu nastolatkowi grozi wiele lat więzienia za wpis w mediach społecznościowych krytykujący wojnę na Ukrainie

Rosyjskie media Lenta zacytowały wypowiedź Szołochowa: „Każde dzieło kulturalne wyraża punkt widzenia jego autora”.

Lokalne media podały, że aresztowania nastąpiły po donosach sformułowanych przez członków społeczeństwa. Donosy były powszechne w Rosji od początku masowej inwazji, a demaskatorzy stali się ostoją wsparcia Kremla i narzędziem kontroli.

Berkovich jest członkiem awangardowego zespołu studia słynnego rosyjskiego reżysera Kirilla Serebrennikova, który spędził ponad rok w areszcie domowym pod sfabrykowanymi zarzutami korupcyjnymi, a także jest samotną matką dwóch adoptowanych córek.

Berkowitzowi i Petrichukowi grozi do siedmiu lat więzienia za to przestępstwo. Obaj stanowczo zaprzeczają, jakoby popełnili jakiekolwiek przestępstwo.

Deklaracje poparcia zostały złożone w sądzie i obejmowały listy od czołowych rosyjskich reżyserów teatralnych wciąż przebywających w kraju, a także laureata Nagrody Nobla i redaktora gazety Nowaja Gazieta Dmitrija Muratowa.

Na posiedzeniu sądu w Moskwie w piątek sędzia orzekł, że Berkowitz powinien przebywać w areszcie śledczym przez dwa miesiące. Sąd prawdopodobnie podejmie podobną decyzję na piątkowym posiedzeniu w sprawie tymczasowego aresztowania Petrichuka.

Mąż Petrichuka, Yuri Shikhvatov, dramaturg i dyrektor festiwali teatralnych, który spędził 15 dni w więzieniu po proteście przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę zeszłej wiosny, zwrócił się do swojej żony w poście w mediach społecznościowych w piątek.

Szechwatow napisał: „Napisałeś jedną z moich ulubionych sztuk i za to chcą cię teraz wsadzić do więzienia”. „… Sveta, jesteś najlepszy”.