24 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dyrektor CIA omawia nową umowę z zakładnikami w Gazie i zawieszenie broni z Izraelem i Katarem – raporty |  Wojna Izrael-Gaza

Dyrektor CIA omawia nową umowę z zakładnikami w Gazie i zawieszenie broni z Izraelem i Katarem – raporty | Wojna Izrael-Gaza

Trzy poinformowane źródła poinformowały w czwartek agencji Reuters, że dyrektor CIA i jego izraelski odpowiednik spotkają się w nadchodzących dniach z katarskimi urzędnikami w celu rozmów na temat ewentualnej drugiej umowy dotyczącej zakładników w Gazie i zaprzestania walk.

Urzędnik zaznajomiony ze szczegółami spotkania powiedział agencji prasowej, że William Burns i szef izraelskiego wywiadu Mossadu David Barnea spotkają się w Europie z premierem i ministrem spraw zagranicznych Kataru szejkiem Mohammedem bin Abdulem Rahmanem Al Thanim w Europie w koniec tego tygodnia.

Drugie źródło podało, że szef egipskiego wywiadu Abbas Kamel również będzie w nich uczestniczył.

Doniesienia w amerykańskich mediach mówią również, że Burns uda się do Europy, aby spotkać się z urzędnikami izraelskimi i katarskimi w sprawie zawieszenia broni.

Administracja Joe Bidena stara się ułatwić uwolnienie ponad 100 pozostałych zakładników wziętych podczas ataków Hamasu na Izrael 7 października, w których zginęło 1200 osób, w większości cywilów, co wywołało wojnę w Gazie. Nadal jednak istnieje duży dystans między żądaniami obu stron.

Szefowie wywiadu USA i Izraela spotkali się wcześniej z urzędnikami Kataru i Egiptu, pomagając w wynegocjowaniu krótkotrwałego rozejmu w listopadzie, w wyniku którego uwolniono ponad 100 zakładników.

John Kirby, rzecznik ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, powiedział reporterom podróżującym z Bidenem samolotem Air Force One, że Burns „był zaangażowany w pomaganie nam w związku z obowiązującą umową o zakładnikach i próbował pomóc nam w realizacji innej umowy”.

CIA, która ma politykę nieujawniania podróży dyrektora, odmówiła komentarza na temat spotkania, o czym jako pierwsza poinformowała CIA. Poczta Waszyngtońska.

Palestyńscy urzędnicy ds. zdrowia mówią, że sojusznik USA, Izrael, poprzysiągł wyeliminowanie Hamasu i rozpętał falę ataków, które zrównały z ziemią znaczną część Strefy Gazy i zabiły co najmniej 25 700 osób.

Trzecie źródło zaznajomione z rozmowami podało, że Izrael zaproponował wstrzymanie walk na 60 dni, podczas których etapami zostanie uwolnionych ponad 100 zakładników, począwszy od cywilnych kobiet i dzieci.

READ  Wojna Rosji na Ukrainie: aktualizacje na żywo

Według źródła, po tym nastąpi uwolnienie cywilów, żołnierek i szczątków zakładników, którzy zginęli po porwaniu przez Hamas.

Jednakże plan ten ostro kontrastuje z najnowszą propozycją Hamasu, co rodzi pytania o to, czy tę lukę można zasypać. Według źródła Hamas zaproponował w zeszłym tygodniu zakończenie wojny, zapewnienie międzynarodowych gwarancji, aby nie zaczynać od nowa i uwolnienie wszystkich więźniów przetrzymywanych przez Izrael, w tym tych, którzy brali udział w ataku z 7 października.

Izrael konsekwentnie sprzeciwia się trwałemu zawieszeniu broni, co popiera Waszyngton. Premier Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę, że Izrael odrzucił warunki Hamasu.

Po zaplanowanych na weekend rozmowach minister spraw zagranicznych Kataru ma przybyć do Waszyngtonu w przyszłym tygodniu. Jak podaje strona internetowa centrum, ma on przemawiać w poniedziałek w Radzie Atlantyckiej.