24 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dylemat kurzu Sherlocka w łaziku Perseverance

Dylemat kurzu Sherlocka w łaziku Perseverance

Należący do NASA łazik Perseverance wykorzystuje swoje robotyczne ramię do okrążenia skalistego wychodnia zwanego „Skinner Ridge” na zestawie zdjęć zarejestrowanych w czerwcu i lipcu 2022 r. przez system kamer Mastcam-Z znajdujący się na łaziku. SHERLOC montowany jest na końcu ramienia. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Inżynierowie instalują osłonę przeciwpyłową na jednej z kamer instrumentów naukowych.

Dane i zdjęcia z NASAwytrwałość Mars Łazik sygnalizuje, że jedna z dwóch osłon zapobiegających gromadzeniu się kurzu na optyce SHERLOC pozostaje częściowo otwarta. W tej sytuacji koperta zakłóca operacje gromadzenia danych naukowych. SHERLOC (Scanning Habitable Environments using Raman and Luminescent for Organic and Chemical Materials) znajdujący się na ramieniu robota łazika wykorzystuje kamery, spektrometr i laser do wyszukiwania związków organicznych i minerałów, które uległy zmianom w środowiskach wodnych i mogą być oznakami przeszłości. Życie mikrobiologiczne.

Misja ustaliła 6 stycznia, że ​​klapa była ustawiona w pozycji, w której pewne tryby pracy nie mogły działać pomyślnie. Zespół inżynierów bada, aby określić pierwotną przyczynę i możliwe rozwiązania. Niedawno pokrywa została częściowo otwarta. Aby lepiej zrozumieć zachowanie silnika kołpaka, zespół wysłał do urządzenia polecenia zmiany ilości dostarczanej do niego mocy.

Instrument Sherlocka z bliska

ZBLIŻENIE SHERLOCA: To zbliżenie instrumentu SHERLOC na końcu ramienia robota należącego do NASA łazika Perseverance wykonano przed wystrzeleniem łazika na Marsa. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech

Gdy pokrywa znajduje się w obecnym położeniu, urządzenie nie może używać lasera na celach skalnych ani nie może zbierać danych spektroskopowych. Jednakże mikroskopię obrazową nadal można uzyskać za pomocą WATSON, kolorowej kamery na SHERLOC, używanej do wykonywania zbliżeń ziaren skał i tekstur powierzchni. WATSON (szerokokątny czujnik topograficzny do przetwarzania i inżynierii elektronicznej) działa poprzez inną aperturę.

SHERLOC jest częścią grupy siedmiu instrumentów Perseverance. Podczas opracowywania misji zespół zaprojektował zestaw instrumentów w taki sposób, aby łazik mógł nadal realizować swoje cele naukowe w przypadku awarii jakiegokolwiek pojedynczego instrumentu, ponieważ możliwości instrumentów w pewnym stopniu się pokrywają. Oprócz SHERLOC, PIXL (Planetary Instrument for X-ray Lithochemistry) i SuperCam również wykonują spektroskopię.

Łazik marsjański Perseverance NASA wykorzystujący technologię PIXL

Łazik Perseverance PIXL w akcji na Marsie (ilustracja): Na tej ilustracji łazik Mars Perseverance NASA wykorzystuje instrument Planetary X-ray Lithochemistry (PIXL). Spektrometr rentgenowski umieszczony na wieżyczce na końcu ramienia robota łazika pomoże szukać śladów dawnego życia drobnoustrojów w skałach. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech.

Łazik kieruje się obecnie w stronę obszaru zwanego Beehive Geyser i 12 grudnia 2023 r. obchodził swój tysięczny dzień marsjański na Czerwonej Planecie — po swojej początkowej misji odwiedziło go ponad 300 Marsjan. Od czasu lądowania łazika 18 lutego 2021 r. w ramach projektu SHERLOC zeskanowano i udostępniono bogate dane na temat 34 celów skalistych, tworząc w sumie 261 map spektroskopowych tych celów. Wyposażony w A System energii radioizotopowejProjekt Perseverance opiera się na należącym do agencji marsjskim łaziku Curiosity, który po ponad 11 latach (4000 marsjańskich dni) na czerwonej planecie nadal sprawuje się świetnie.

Wystrzelenie lasera Mars 2020 SuperCam

Ilustracja przedstawiająca łazik Mars Perseverance używający instrumentu SuperCam do uderzenia laserem w skałę w celu sprawdzenia, z czego jest wykonany. Źródło: NASA

Więcej o misji

Głównym celem misji Perseverance Mars jest astrobiologia, w tym poszukiwanie śladów pradawnego życia drobnoustrojów. Łazik określi geologię planety i dawny klimat, utoruje drogę ludzkiej eksploracji Czerwonej Planety i będzie pierwszą misją mającą na celu zebranie i przechowywanie marsjańskich skał i regolitu.

READ  Odkrycie tajemniczego „pulsu” na niebie wprawia naukowców w zdumienie

Kolejne misje NASA, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA)Europejska Agencja Kosmiczna), na Marsa zostanie wysłany statek kosmiczny, który pobierze zapieczętowane próbki z powierzchni i prześle je na Ziemię w celu dogłębnej analizy.

Misja Mars 2020 Perseverance jest częścią podejścia NASA polegającego na eksploracji Księżyca na Marsa, które obejmuje misje Artemis na Księżyc, które pomogą przygotować się do eksploracji Czerwonej Planety przez człowieka.

Laboratorium Napędów Odrzutowychobsługiwana dla NASA przez California Institute of Technology w Pasadenie w Kalifornii, zbudowała łazik Perseverance i zarządza nim.