25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dwa słowa, które mogą odwrócić indeks S&P 500

Dwa słowa, które mogą odwrócić indeks S&P 500

W swoim długo wyczekiwanym przemówieniu do Jackson Hole w stanie Wyoming, w piątek, prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział, że decydenci polityczni nie mogą wcześnie stracić czujności, ponieważ ryzykują ustabilizowanie wysokiej inflacji. Po publikacji tekstu indeks S&P 500 spadł.
X„Przywrócenie stabilności cen będzie prawdopodobnie wymagało utrzymania powściągliwej pozycji politycznej przez pewien czas” – powiedział Powell. „Zapis historyczny zdecydowanie ostrzega przed przedwczesnym łagodzeniem”.

Powell powiedział, że obniżenie inflacji będzie wymagało „trwałego okresu subtrendowego wzrostu” dla gospodarki amerykańskiej. Przyznał, że zaostrzenie polityki Fed przyniesie „trochę bólu gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom”. Ale „znacznie większy ból” może wynikać z nieprzywrócenia stabilności cen.

Wielkim pytaniem, które poprzedzało przemówienie Powella, było to, czy spróbuje cofnąć gołębie wrażenie, jakie pozostawił w swoim przemówieniu. Konferencja prasowa 27 lipca. Komentarze te pomogły S&P 500 wzrosnąć o 18% w porównaniu z dołkiem z 16 czerwca, wycofując się z bessy.

W najbliższym czasie rynki koncentrują się na tym, czy 21 września Rezerwa Federalna wzrośnie o 50 czy 75 punktów bazowych. Szanse nieznacznie przesunęły się na korzyść mniejszego ruchu wraz z publikacją danych o inflacji w lipcu przed wystąpieniem Powella. Prezes Fed, który zawiesił przyszłe prognozy na konferencji prasowej 27 lipca, nie stanął po stronie w sprawie wielkości kolejnej podwyżki stóp.

Kiedy zostanie dokonana zasadnicza rezerwa?

Perspektywy średnioterminowe dla polityki Rezerwy Federalnej są szczególnie duże dla apetytu na ryzyko inwestorów. Rajd S&P 500 został zbudowany przynajmniej częściowo w nadziei, że Fed przestanie podnosić stopy na początku 2023 r. i zacznie rozważać obniżkę stóp w połowie roku.

Wiadomość, że Fed może utrzymywać stopy procentowe na „wysokim poziomie przez dłuższy czas”, powiedział niedawno prezes Fed w St. Louis, James Bullard, była ostatnią wiadomością, jaką inwestorzy chcieli usłyszeć od Powella. Krzesło Fedu nie użyło dokładnie tych słów. Zagłębił się jednak w historię niepowodzeń Fedu w latach 70., wskazując na niebezpieczeństwa zbyt szybkiego odwrócenia podwyżek stóp procentowych. Oczywiste jest, że dzisiejsi decydenci stawiają to doświadczenie na pierwszym miejscu w swoich zainteresowaniach.

READ  Federalna Administracja Lotnicza żąda uziemienia niektórych samolotów Boeing 737 Max do czasu kontroli

Konkluzja: Nawet jeśli gospodarka wejdzie w recesję, Fed może powoli obniżać referencyjną stopę procentową – gwałtowne odejście od sposobu, w jaki polityka pieniężna była wdrażana w ostatnich dziesięcioleciach, co obniżyło inflację.

Stopa inflacji spada

Przemówienie Powella pojawiło się, gdy ulubiony wskaźnik inflacji Fed pokazał, że presja cenowa słabnie. Indeks PCE spadł w lipcu o 0,1%, obniżając roczną inflację do 6,3% z 6,8% w czerwcu.

Ceny bazowe wzrosły o 0,1% od czerwca, ponieważ inflacja bazowa spadła do 4,6%, najniższego poziomu od października.

Oczywiste jest, że inflacja spada ze szczytu, ponieważ ceny energii spadają, a łańcuchy dostaw się odbudowują. Nie wiadomo, jak silny wzrost płac i duże podwyżki czynszów utrzymają inflację powyżej celu Fed na poziomie 2%.

Powell odniósł się do niższych odczytów inflacji za lipiec. Dodał jednak, że „jednomiesięczna poprawa” jest znacznie niższa od tego, czego Fed potrzebowałby, aby była usatysfakcjonowana, że ​​inflacja jest na tyle niska, by wstrzymać podwyżki stóp procentowych.

Lekcja historii Fed

W przełomowym przemówieniu z 21 marca Powell omówił historię miękkich lądowań Fedu, aby poprzeć swoje twierdzenia, że ​​obecne zaostrzenie może przynieść podobny skutek. Powell wskazał na lata 1965, 1984 i 1994 jako dowód na to, że zaostrzenie polityki Fed nie powinno prowadzić do recesji.

Powołał się również na zaostrzenie polityki Rezerwy Federalnej w latach 2015–2019, aby wzmocnić jego argumentację. I chociaż recesja nastąpiła w 2020 roku, to właśnie Covid – a nie Rezerwa Federalna – był winien.


Protokoły Fed zmniejszają szanse na duży wzrost stóp procentowych


Niektórzy ekonomiści spekulowali, że Powell może dać nieco mniej ekscytującą lekcję historii w Jackson Hole. Ekonomiści Nomury, Aichi Amiya i Robert Dent, piszą w swojej zapowiedzi, że przemówienie Powella może zawierać „afirmację doświadczenia lat 70.”.

Napisali: „Wielu uczestników Fed odnosiło się ostatnio do tej epoki z pewną ostrożnością, zwykle po to, by podkreślić swoje preferencje dotyczące unikania „stop and go”.

READ  Inwestorzy Tencentu, Naspers i Prosus, ogłosili niespodziewane odejście prezesa

Karmienie „dokręcać na dłużej”?

Inaczej niż tuż przed pandemią, ostatni raz bezrobocie spadło do 3,5% w 1969 roku. W odpowiedzi Fed podniósł główną stopę procentową do 9%, próbując powstrzymać nawałnicę płacowej inflacji.

Jednak Rezerwa Federalna zmieniła kurs w 1970 roku. Na początku 1971 roku obniżyła stopę funduszy federalnych do mniej niż 4%. To pomogło podnieść stopę bezrobocia do 6%. „To nie było wystarczająco wysokie, by złagodzić presję płacową” – napisała w notatce z 3 czerwca Anita Markowska, główny ekonomista Jefferies.

„Fed nie stworzył wystarczającej stagnacji, aby wywrzeć presję na inflację i ustabilizować oczekiwania inflacyjne” – napisała. „Twórcy polityki powtórzyli ten sam błąd w połowie lat 70., stając się silnym i wywołując kolejną recesję, ale potem zbyt szybko ustępują i pozwalają na ponowne umocnienie presji inflacyjnej”.

Lekcja z punktu widzenia Markowskiej: „Kiedy mamy do czynienia z pętlą sprzężenia zwrotnego między cenami a płacami, Fed musi pozostać mocniejszy na dłużej”.

Weź Powella w latach 70.

„W latach 70., gdy inflacja rosła, oczekiwanie wyższej inflacji utrwaliło się w podejmowaniu decyzji gospodarczych gospodarstw domowych i firm” – powiedział Powell. „Im wyższa stopa inflacji, tym więcej ludzi spodziewa się, że pozostanie ona wysoka i wbudowali tę wiarę w decyzje dotyczące płac i cen”.

Powell powiedział, że prezesowi Rezerwy Federalnej Paulowi Volckerowi w końcu udało się przełamać inflację na początku lat 80. po „kilku nieudanych próbach obniżenia inflacji w ciągu ostatnich 15 lat”. Naszym celem jest uniknięcie tego wyniku, działając teraz zdecydowanie”.

Relaksujące warunki finansowe

Przesłanie Powella mogło być pomyślane jako sygnał alarmowy dla rynków finansowych, które już wypatrywały odwrócenia zacieśniania polityki przez Fed. Taki pogląd na obniżki stóp procentowych w 2023 r. wpłynął na złagodzenie warunków finansowych i znalazł odzwierciedlenie w niższych rynkowych stopach procentowych oraz wzroście indeksów S&P 500, Dow Jones Industrial Average i Nasdaq.

READ  Stellantis zresetował swoją strategię dotyczącą Chin, nabywając 1,6 miliarda dolarów udziałów w firmie Leapmotor zajmującej się pojazdami elektrycznymi

Protokół z Rezerwy Federalnej 26-27 lipca spotkanie Podkreślił „znaczne ryzyko”, że „wysoka inflacja może się utrzymać, jeśli opinia publiczna zacznie kwestionować determinację komitetu, aby odpowiednio dostosować stanowisko polityczne”.

W protokole zauważono: „Jeśli to ryzyko się zmaterializuje, skomplikuje zadanie doprowadzenia inflacji z powrotem do 2% i może znacznie podnieść koszty ekonomiczne tego”.


Inflacja CPI w końcu spada – znacznie więcej niż oczekiwano


Aby zaradzić temu ryzyku – że ostatnie rozluźnienie warunków finansowych utrzymuje inflację na poziomie wyższym niż inne – niektórzy ekonomiści twierdzą, że Powell może chcieć wzbudzić więcej wątpliwości, że zwrot Fedu do obniżek stóp nadejdzie w najbliższym czasie.

S&P 500 reaguje na przemówienie Powella

w piątek praca na giełdzieIndeks S&P 500 gwałtownie spadł, gdy inwestorzy przetrawili przemówienie Powella. S&P 500 stracił 1,6%, Nasdaq 2,1%, a Dow Jones 1,4%.

Podczas czwartkowego zamknięcia S&P 500 spadł o 12,5% z rekordowego poziomu zamknięcia 3 stycznia, ale od 16 czerwca wzrósł o 14,5%. Indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 9,5% w stosunku do szczytu, podczas gdy wzrósł o 11,4% w porównaniu z 52-tygodniowym zamknięciem. Najniższy 17 czerwca. Nasdaq pozostał o 21,3% poniżej rekordowego poziomu zamknięcia, po wzroście o 18,7% od czerwcowego minimum.

Koniecznie przeczytaj IBD Wielkie zdjęcie Kolumna po każdym dniu handlowym zawiera najnowsze informacje na temat panującego trendu na giełdzie i co to oznacza dla twoich decyzji handlowych.

Obserwuj Jade Graham na Twitterze Umieść tweeta Obejmują politykę gospodarczą i rynki finansowe.

Może Ci się spodobać:

IBD Digital: odblokuj notowania giełdowe IBD Premium, narzędzia i analizy już dziś

Po co uprościć to narzędzie IBD spalonyklasa najlepsze zapasy

Zysk z transakcji krótkoterminowych: IBD SwingTrader

Znajdź najlepsze dzisiejsze akcje wzrostowe do obejrzenia dzięki IBD 50