Twórca serii Dragon Ball, jednego z najbardziej wpływowych i najlepiej sprzedających się japońskich komiksów wszechczasów, zmarł w wieku 68 lat.
Jego studio poinformowało w piątek, że Akira Toriyama cierpiał na ostry krwiak podtwardówkowy – rodzaj krwawienia w pobliżu mózgu.
Dragon Ball cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, a seria komiksów doczekała się także wersji anime i filmowych.
Fani chwalili pana Toriyamę za stworzenie postaci, które stały się częścią ich dzieciństwa.
Seria komiksów Dragon Ball zadebiutowała w 1984 roku. Opowiada o chłopcu o imieniu Son Goku, który zbiera magiczne smocze kule, aby bronić Ziemi przed obcymi humanoidami zwanymi Saiyanami.
W chwili swojej śmierci pan Toriyama nie dokończył swoich spraw.
Jak wynika z oświadczenia opublikowanego na stronie internetowej Dragon Ball, zmarł 1 marca, a na jego pogrzebie przybyła jedynie rodzina i nieliczni przyjaciele.
„Będzie miał wiele do osiągnięcia. Jednakże pozostawił temu światu wiele tytułów mangi i grafik” – stwierdziło jego studio.
„Mamy nadzieję, że wyjątkowy, kreatywny świat Akiry Toriyamy pozostanie kochany przez wszystkich przez długi czas” – dodała.
Fani wyrazili współczucie w mediach społecznościowych.
„Dziękuję za stworzenie mangi, która reprezentuje moją młodość. Spoczywaj w pokoju, dziękuję za twoją ciężką pracę” – czytamy w poście na X, który natychmiast otrzymał 500 polubień.
„To za wcześnie, to bardzo smutne” – napisał do X inny japoński użytkownik.
„Jego dziedzictwo będzie trwać wiecznie. Dziękujemy za stworzenie najbardziej kultowej postaci anime wszechczasów, Akiry” – napisał inny użytkownik.
Urodzony w 1955 roku w Nagoi w Japonii, Toriyama wkroczył w świat komiksów na początku lat 80. wraz z filmem Dr. Slump, który opowiadał historię młodej dziewczyny-robota Aral i jej kreatywnego naukowca.
Ale Dragon Ball był jego najsłynniejszym dziełem. Dla wielu fanów podróż Son Goku od dziecka, które potykało się podczas treningu sztuk walki, do wysoko latającego bohatera, który potrafi strzelać piorunami z rąk, odzwierciedla ich walkę z zwątpieniem w siebie w miarę jak wkraczają w dorosłość.
Dragon Ball zainspirował autorów fan fiction i cosplayerów, którzy stylizują swoje włosy na wzór ostrych, kolczastych loków bohaterów.
Wersja animowana została zdubbingowana na wiele języków, a postacie ze Dragon Balla są stałym elementem sklepów z zabawkami od Japonii po Chiny i Azję Południowo-Wschodnią.
W wywiadzie dla japońskiej gazety Asahi z 2013 roku Toriyama powiedział, że „nie ma pojęcia”, dlaczego Dragon Ball stał się tak popularny na całym świecie.
Opisał serial jako cud, „ponieważ pomógł komuś takiemu jak ja, kto ma trudną i pokręconą osobowość, wykonać przyzwoitą pracę i zyskać akceptację społeczeństwa”.
Według Agence France-Presse powiedział: „Kiedy rysowałem ten serial, chciałem jedynie zadowolić chłopców w Japonii”.
Jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem BBC, podaj numer kontaktowy. Możesz także skontaktować się w następujący sposób:
Jeśli czytasz tę stronę i nie widzisz formularza, musisz odwiedzić mobilną wersję witryny BBC, aby przesłać swoje pytanie lub komentarz. Możesz też wysłać do nas e-mail na adres [email protected]. W każdym zgłoszeniu proszę podać swoje imię i nazwisko, wiek i lokalizację.
„Irytująco skromny fan sieci. Pisarz. Alkoholowy geek. Namiętny odkrywca. Rozwiązujący złe problemy. Nieuleczalny ekspert od zombie”.
More Stories
Cate Blanchett twierdzi, że we współczesnym społeczeństwie panuje „wyraźny brak wstydu” | Cate Blanchett
Festiwal Filmowy w Wenecji rozpocznie się pokazem Soku z żuka w reżyserii Jenny Ortegi
Nikki Glaser jest gospodarzem Złotych Globów 2025