31 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dlaczego amerykańscy nabywcy domów powinni „opóźniać” zakupy: ekonomista z Uniwersytetu Yale

Dlaczego amerykańscy nabywcy domów powinni „opóźniać” zakupy: ekonomista z Uniwersytetu Yale

Robert Shiller, znany ekonomista z Yale University, twierdzi, że ciągły spadek cen domów w Stanach Zjednoczonych jest szansą dla chorych kupujących w domu.

Oczekuje się, że spadki cen domów przyspieszą w tym roku, ponieważ podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną uciska amerykańską gospodarkę i zmusza sprzedających do złagodzenia transakcji z kupującymi.

W rezultacie potencjalni nabywcy domów, którzy chcą odłożyć swoje plany na około sześć miesięcy, mogą zapewnić sobie przystępną ofertę, według Schillera, który współtworzył oryginalną metodologię stojącą za uważnie obserwowanym krajowym indeksem cen domów S&P CoreLogic Case-Shiller.

Ceny domów są bardzo wysokie jak na standardy historyczne. Chciałbym w pewnym stopniu ekstrapolować deflację. Schiller powiedział podczas swojego wystąpienia w CNBC.

„Może jeśli masz możliwość odłożenia zakupu, może to być dobry moment, aby to zrobić. Możesz dostać to trochę taniej w ciągu kolejnych sześciu miesięcy.”

Rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych zmniejszyło przystępność cenową na amerykańskim rynku mieszkaniowym po ogromnej podwyżce cen podczas pandemii COVID-19.

Średnia 30-letnia oprocentowanie kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu wyniosła 6,42% w ciągu ostatniego tygodnia, wynika z danych Freddie Mac.

Kurs wzrósł o 2% w porównaniu z tym samym tygodniem rok temu.

Sprzedawcy zaczęli obniżać ceny, aby zachęcić kupujących, którzy nie mają gotówki, z powrotem na rynek.


Robert Shiller jest ekonomistą na Uniwersytecie Yale.
Image Alliance za pośrednictwem Getty Images

Ceny domów jednorodzinnych w Stanach Zjednoczonych spadły w styczniu siódmy miesiąc z rzędu, o 0,2 proc.

Shiller powiedział, że spodziewa się, że rynek mieszkaniowy w USA pozostanie pod presją w nadchodzących miesiącach.

„To jest system kapitalistyczny z bankiem centralnym” – powiedział Schiller CNBC.

„Myślę, że przez większość czasu ma się dobrze i nie mieszałbym w to za dużo. Mamy mądrych ludzi w Rezerwie Federalnej i szanowaną przeze mnie Sekretarz Skarbu, Janet Yellen. Być może będą musieli zaakceptować odrobinę recesji ”.

READ  AT&T twierdzi, że w ciemnej sieci wyciekły dane z 73 milionów kont

Schiller przyznał, że oprócz warunków ekonomicznych istnieją inne czynniki, które określają „właściwy czas” dla każdego kupującego lub sprzedającego na działanie, w zależności od ich sytuacji.


Dom na sprzedaż
Schiller powiedział, że kupujący domy mogą zobaczyć zniżki, jeśli poczekają kilka miesięcy.
Stephena Brasheara

„Kupno domu to taka rodzinna decyzja, że ​​nie lubię przesadnie reagować” – dodał Schiller.

„Mamy obecnie spadający rynek, ale niesprzedanie we właściwym czasie we właściwym czasie wiąże się z kosztami lub możesz stracić dom, który lubisz, na rzecz kogoś innego. Nie sądzę, że jest to łatwa odpowiedź na to pytanie ”.

Według National Association of Realtors, w lutym ogólne ceny domów w Stanach Zjednoczonych spadły rok do roku po raz pierwszy od 2012 roku.

Spadek przerwał rekordową passę 131 kolejnych miesięcy wzrostów.

Średnia cena sprzedaży wcześniej posiadanych domów w USA spadła w lutym do 363 000 USD – o 0,2% mniej niż w tym samym miesiącu rok temu, kiedy mediana ceny wynosiła 363 000 USD.

Niektórzy ekonomiści przewidują duże spadki na rynku mieszkaniowym w tym roku.

Na początku tego miesiąca badacze z Rezerwy Federalnej w Dallas ostrzegli, że stopy procentowe będą musiały zostać skorygowane o 19,5%, aby „dostosować Stany Zjednoczone do ich fundamentów”.