22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dimon ostrzega przed „niepokojącą” presją, która może wpłynąć na zyski JPMorgan

Dimon ostrzega przed „niepokojącą” presją, która może wpłynąć na zyski JPMorgan

Jamie Dimon, dyrektor generalny JPMorgan Chase, Rezerwa Federalna ostrzegła w piątek przed „niepokojącą” sytuacją na świecie, podkreślając szereg nacisków, w tym wojnę, eskalację napięć geopolitycznych i inflację, które zagrażają gospodarce i mogą mieć wpływ na wyniki największego banku w kraju.

Komentarze Dimona – towarzyszące kwartalnemu raportowi zysków jego banku, który wskazywał na słabość niektórych obszarów działalności – uzupełniają jego litanię obaw dotyczących gospodarki amerykańskiej w związku z tym, że Rezerwa Federalna zastanawia się, kiedy i czy obciąć stopy procentowe, szczególnie biorąc pod uwagę warunki … aktualny. W świetle gorętszych od oczekiwań danych o inflacji w tym tygodniu.

W piątek w rozmowie z reporterami Dimon podkreślił swoje zaniepokojenie, opisując burzliwe rynki finansowe jako „bardzo szczęśliwe”. Powiedział, że nie jest w stanie przewidzieć, czy gospodarka wejdzie w recesję, ale „ryzyko wystąpienia złych wyników jest większe, niż się ludziom wydaje”.

Pan Dimon jest najwybitniejszym liderem bankowości. JPMorgan nie tylko ma kontakt ze wszystkimi aspektami gospodarki światowej, ale jest także jedynym głównym szefem banku, który nadal istnieje po kryzysie finansowym w 2008 r., a jego oświadczenia są uważnie śledzone na Wall Street i w Waszyngtonie. Był jedynym szefem dużego amerykańskiego banku, który w tym tygodniu wziął udział w uroczystej kolacji premiera Japonii w Białym Domu.

Ale jego przygnębienie było również stale sprzeczne z solidnymi rynkami finansowymi. Na przykład pod koniec 2022 r. należy spodziewać się ożywienia gospodarczego i być może ostrej recesji w przyszłym roku; Zamiast tego w 2023 r. gospodarka amerykańska rozkwitła.

W rzeczywistości Mark Mason, dyrektor finansowy Citigroup, przemawiał w piątek, gdy jego bank ogłaszał zyski, i jego ocena była stosunkowo różowa. Mason określił gospodarkę światową jako „odporną” i stwierdził, że choć Citi spodziewa się spowolnienia wzrostu gospodarczego w ciągu roku, to mocne dane dotyczące wydatków konsumenckich i zatrudnienia napawają optymizmem.

READ  Duża liczba odwołań i opóźnień lotów uderzyła w SFO i OAK

JPMorgan odnotował ponad 13 miliardów dolarów zysków w pierwszym kwartale i około 42 miliardów dolarów przychodów, czyli więcej niż oczekiwali analitycy. Stwierdziła jednak, że nastąpił spadek depozytów, ponieważ klienci wolą inwestować swoje pieniądze, zamiast pozostawiać je na rachunkach bieżących i oszczędnościowych, i ostrzegła przed większymi wydatkami w przyszłości. JPMorgan ujawnił także nieoczekiwanie gwałtowny spadek tzw. dochodu odsetkowego netto – ściśle monitorowanego wskaźnika finansowego, który zasadniczo mierzy, ile pieniędzy może zarobić na pożyczkach.

Wells Fargo, trzeci co do wielkości bank w kraju, opublikował w piątek odrębny raport o wynikach, który uwzględniał również spadek tej miary. Osiągnął kwartalny zysk w wysokości 4,6 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 7% w porównaniu z rokiem poprzednim. Spadły także średnie depozyty banku, a liczba nowych udzielonych kredytów była niższa niż w roku ubiegłym, co częściowo wynika z działań liderów zmierzających do ograniczenia akcji kredytowej hipotecznie.

Akcje JPMorgan spadły w piątek o ponad 6 procent – ​​to najgorszy dzień od prawie czterech lat – podczas gdy akcje Wells Fargo spadły o mniej niż 1 procent.

Wielu ekonomistów spodziewało się, że w tym roku nastąpi tzw. miękkie lądowanie, czyli delikatny spadek wzrostu i inflacji, który umożliwi Rezerwie Federalnej uporządkowane obniżki stóp procentowych.

Obecnie, przy niewielkich oznakach spowolnienia, nie jest jasne, czy bank centralny dokona trzech obniżek stóp procentowych oczekiwanych przez urzędników w tym roku. Dimon był jednym z niewielu dyrektorów banków, którzy stwierdzili, że przygotowują się na możliwość ponownego podniesienia stóp procentowych, co oznaczałoby bardziej ekstremalną inflację, niż jest obecnie mierzona.

W tym tygodniu w swoim corocznym liście do akcjonariuszy pan Dimon przedstawił obszerniejsze uwagi na temat wymagającego otoczenia. Ubolewał, jak to robił już wcześniej, że Stany Zjednoczone zaangażowały się w wydawanie długów i skreślił listę skarg dotyczących tego, gdzie zawiedli liderzy sektora publicznego i prywatnego. („Media społecznościowe mogą więcej” – napisał). Wskazując na inwazję Rosji na Ukrainę i inne kryzysy, napisał, że ostatnie wydarzenia „mogą stworzyć ryzyko, które może przyćmić wszystko od czasów II wojny światowej”.

READ  Giełdy w USA wzrosły przed publikacją danych o inflacji CPI

W piątek powiedział, że myśli o „przyszłości wolnego świata”.

Emily Fletter Przyczynił się do raportów.