1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Departament Sprawiedliwości oskarża dwóch funkcjonariuszy politycznych o ukrywanie zagranicznych lobbystów podczas administracji Trumpa

Departament Sprawiedliwości oskarża dwóch funkcjonariuszy politycznych o ukrywanie zagranicznych lobbystów podczas administracji Trumpa

WASZYNGTON (AP) – Dwóch dobrze powiązanych konsultantów politycznych przekazało fałszywe informacje na temat lobbowania na rzecz bogatego państwa Zatoki Perskiej podczas wojny. Karta Trumpa według akt sądowych Departamentu Sprawiedliwości ujawnionych we wtorek.

Z dokumentów oskarżenia złożonych przed sądem federalnym w Waszyngtonie wynika, że ​​Barry Bennett, doradca kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa w 2016 r., prowadził tajną i lukratywną kampanię lobbingową, mającą na celu realizację interesów obcego narodu, w tym dyskredytację rywalizującego narodu.

W dokumentach nie wskazano kraju, dla którego wykonano pracę, ale pasuje on do opisu Kataru, który w 2017 r. zapłacił firmie Bennetta 2,1 mln dolarów za działalność lobbingową i został zidentyfikowany w wezwaniu Departamentu Sprawiedliwości z 2020 r., do którego dotarła wcześniej agencja The Associated. Naciskać. . Prasa zażądała danych dotyczących zewnętrznego lobbingu Bennetta.

Prokuratorzy federalni postawili Bennettowi dwa zarzuty karne w dokumencie oskarżenia zwanym informacją, który zazwyczaj jest składany wyłącznie za zgodą oskarżonego i zazwyczaj wskazuje, że strony osiągnęły porozumienie. Prokuratorzy powiedzieli, że sprawa zostanie oddalona po spełnieniu przez niego warunków umowy o odroczeniu ścigania, w tym zapłaceniu grzywny w wysokości 100 000 dolarów.

Departament Sprawiedliwości osiągnął również podobne porozumienie z Douglasem Wattsem, konsultantem politycznym z New Jersey, który według prokuratorów współpracował z Bennettem i nie zarejestrował się zgodnie z ustawą o rejestracji zagranicznych agentów.

Ustawa, uchwalona w 1938 r., mająca na celu demaskowanie nazistowskiej propagandy w Stanach Zjednoczonych, wymaga od osób ujawniania Departamentowi Sprawiedliwości informacji o tym, kiedy popierają, lobbują lub prowadzą działania public relations w Stanach Zjednoczonych w imieniu obcego rządu lub podmiotu politycznego.

Adwokat Bennetta nie odpowiadał natychmiast na wiadomości wysyłane do jego kancelarii. Justin Dillon, prawnik Wattsa, odmówił komentarza we wtorek wieczorem. E-mail do ambasady Kataru nie został natychmiast zwrócony.

Według Departamentu Sprawiedliwości Bennett podpisał w 2017 r. kontrakt ze swoją firmą Avenue Strategies na prowadzenie działalności lobbingowej w imieniu ambasady Kataru. W tym samym roku zarejestrował się także w Departamencie Sprawiedliwości, aby lobbować na rzecz ambasady.

READ  Napastnicy porywają 32 osoby ze stacji kolejowej w południowej Nigerii

Prokuratorzy twierdzą jednak, że w ramach tej strategii potajemnie kierował inną firmą o nazwie Yemen Crisis Watch, która prowadziła kampanię public relations mającą na celu zdyskredytowanie jednego z anonimowych rywali Kataru – w operacje wojskowe zaangażowane były zarówno Arabia Saudyjska, jak i Zjednoczone Emiraty Arabskie. wywołało krytykę ze strony krytyków Kataru. Mówi, że przyczyniło się to do kryzysu humanitarnego i poprawiło pozycję Kataru w stosunkach z rządem USA.

Według prokuratorów wysiłki te obejmowały lobbowanie w Kongresie i Trumpie, a także kampanię w mediach społecznościowych, publikowanie opinii w gazetach i produkcję telewizyjnego filmu dokumentalnego. Prokuratorzy stwierdzili, że Jemen Crisis Monitor wezwał społeczeństwo do skontaktowania się z prawodawcami i nakłonienia ich, aby „zaprzestali wspierania” ingerencji w Jemenie bezimiennego rywala Kataru.

Jak wynika z wcześniejszych doniesień dzienników „Wall Street Journal” i „Topeka Capital Journal”, zarówno Robert Schuller, wybitny teleewangelista, jak i były gubernator Kansas Jeff Colyer pomogli organizacji Crisis Watch w Jemenie. Żadnemu z mężczyzn nie postawiono zarzutów o jakiekolwiek wykroczenia, a na wysłane do nich wiadomości nie udzielono natychmiastowej odpowiedzi.

Prokuratorzy twierdzą, że Bennett Consulting nie ujawnił w swoich dokumentach FARA faktu utworzenia Organizacji Monitorowania Kryzysu w Jemenie oraz że Watts podczas przesłuchań z FBI złożył fałszywe oświadczenia na temat swojej wiedzy na temat powstania i działalności firmy.

Sprawa jest m.in kilkaMacki przez federalnych funkcjonariuszy organów ścigania w związku z agresywną kampanią wpływów Kataru za czasów administracji Trumpa, kiedy kraj ten był celem blokady nałożonej przez Arabię ​​Saudyjską i inne kraje sąsiadujące.

___

Suderman doniósł z Richmond w Wirginii.