BEMOWO PISKIE, Polska – Żołnierze przydzieleni do Grupy Bojowej NATO Wzmocniona Wysunięta Obecność (eFP) Polska przeprowadzili ćwiczenia ogniowe według scenariusza dynamicznego dla Ministerstwa Obrony Republiki Chorwacji Mario Panocica i polskiego wicepremiera, ministra narodowego Mariusza Pilaszczaka. Obrona, 27 lutego 2023 r.
Obecnie wspiera 1. batalion, 9. pułk kawalerii (1-9 CAV), 2. zespół bojowy brygady pancernej (2-1 ABCT), 1. dywizję kawalerii (1 CD), 4. dywizję piechoty, Royal Lancers, Prince of Wales Troop, Romanian Sky Guardians oraz Chorwacka Bateria Pancerna, Grupa Bojowa eFP Polska działająca wspólnie z polską 15. Brygadą Zmechanizowaną.
„To ćwiczenie z żywym ogniem jest okazją do zademonstrowania skuteczności i gotowości zespołu bojowego” – powiedział ppłk James Ray, dowódca eFP Combat Team Poland i dowódca 1-9 CAV, 2 ABCT, 1 CD.
Panojic i Błaszczak wzięli udział w obserwacji zwinności i siły ognia Grupy Bojowej eFP Polska.
„To bardzo ważne, abyśmy pokazali naszą solidarność, naszą jedność w ramach NATO” – powiedział Błaszczak. „Jesteśmy wdzięczni, że chorwaccy żołnierze stacjonują na polskiej ziemi, gdzie na co dzień szkolą się u boku żołnierzy polskich, amerykańskich, brytyjskich i rumuńskich, budując interoperacyjność sił NATO”.
Wspólne ćwiczenia mają zasadnicze znaczenie dla rozwoju zdolności wojskowych, koordynacji i spójności w ramach NATO, zapewniając gotowość grupy bojowej do stawienia czoła wyzwaniom, które mogą pojawić się w dowolnym momencie.
„To pokazuje, że sojusz NATO jest silniejszy niż kiedykolwiek” – powiedział Panojic.
Każdy naród zapewnia ważny i unikalny element zdolności grupy bojowej i współpracuje ze sobą, aby stworzyć stabilność na europejskim teatrze działań, działając między sojusznikami.
„Ta demonstracja pozwoliła nam poprawić naszą zdolność komunikowania się ze sobą za pomocą wielu metod” – powiedział Ray. „To świetna okazja do przetestowania naszych systemów, przeglądu naszych procesów i opracowania ulepszeń w celu zwiększenia wspólnego zrozumienia między różnymi narodami grupy bojowej i ich połączonymi jednostkami”.
Wspólne kompleksowe szkolenie i modernizacja sprzętu i pojazdów wojskowych kraju wzmacnia jego zdolność do utrzymania gotowości bojowej i wszechstronności.
„To pierwsze ćwiczenie, podczas którego mieliśmy okazję wchodzić w interakcje ze wszystkimi elementami grupy bojowej” – powiedział major armii chorwackiej Ivan Kumber, dowódca baterii pancernej 11. Armii Chorwackiej. „Dla nas to świetna okazja do poszerzenia naszej specjalizacji w międzynarodowym środowisku”.
Demonstracja z żywym ogniem pokazała zdolność Grupy Bojowej eFP Polska do działania jako zjednoczona siła bojowa, gotowa do szybkiego reagowania, dostosowywania się i przeciwstawiania się wrogowi.
„Co najważniejsze, wzmacniamy zdolność łączenia broni poprzez synchronizację zdolności manewrowych i ogniowych” – powiedział Ray. „Demonstrujemy i poprawiamy naszą interoperacyjność i gotowość do szybkiego działania przeciwko jakiejkolwiek agresji przeciwko naszym sojusznikom z NATO”.
Każda armia zapewnia szereg zasobów i zdolności bojowych, które wzmacniają i wzmacniają połączone zdolności zintegrowanych państw członkowskich Sojuszu Grupy Bojowej NATO Polska.
„Praca z naszymi partnerami w Grupie Bojowej to zawsze przyjemność, a widok naszej wspólnej siły ognia wzmacnia moje przekonanie, że Polska Grupa Bojowa eFP jest razem wiarygodną i silniejszą siłą” – powiedział brytyjski kapitan Martin Thompson. , 2. dowódca Oddziału Królewskich Ułanów Księcia Walii. „Polskie Siły Pancerne to bardzo imponująca grupa i nie możemy się doczekać ponownej współpracy z nimi w przyszłości”.
eFP Battlegroup Poland to czubek włóczni do obrony przed agresją.
„Dzisiejsza demonstracja pokazuje, że razem jesteśmy silniejsi” – powiedział Ray.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35