22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

DAVID'S – AKTUALNOŚCI – V Korpus obchodzi wspólnie z Polską 105. rocznicę bitwy pod Ławicką

DAVID'S – AKTUALNOŚCI – V Korpus obchodzi wspólnie z Polską 105. rocznicę bitwy pod Ławicką

CAMP KOŚCIUSZCKO, Polska – Dowództwo i weterani V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych i Garnizonu Armii Stanów Zjednoczonych-Polska dołączyli do społeczności Poznania podczas ceremonii upamiętniającej 105. rocznicę bitwy pod Ławicą na lotnisku Poznań-Ławiawiawiawskia, 6 stycznia 2024 r.

Generał dywizji Ollie Kingsbury, zastępca dowódcy wysuniętego V Korpusu, przemawiał podczas ceremonii i złożył wieniec ku pamięci ponad 10 000 żołnierzy amerykańskich służących obecnie w V Korpusie Armii Stanów Zjednoczonych, Garnizonie Armii Stanów Zjednoczonych w Polsce i Polsce.

„Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w dzisiejszej ceremonii upamiętniającej pomyślne zdobycie bazy lotniczej Ławica przez siły polskie od sił niemieckich” – powiedział Kingsbury. „W tym miejscu 105 lat temu polskie zwycięstwo przygotowało grunt pod zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego. Wyprodukowało w nowo niepodległej Rzeczypospolitej samoloty, broń i wiedzę taktyczną, które okazały się niezbędne w obronie Polski podczas II wojny światowej. Wojna polsko-bolszewicka 1920-21.

Bitwa pod Lavicą miała miejsce 9 stycznia 1919 r. Polscy powstańcy pokonali siły niemieckie, zajmując lotnisko Poznań-Awica i cenne niemieckie aktywa wojenne szacowane na 200 milionów marek niemieckich.

„To istotne, że wspólnie obchodzimy tę rocznicę w innym ważnym momencie nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy, a nawet dla świata” – stwierdził Kingsbury. „Nasze siły są rozmieszczone w Polsce wraz z siłami innych członków NATO. Jako goście i sojusznicy, szkoląc się ramię w ramię z naszymi polskimi partnerami, pokazujemy nasze zaangażowanie w obronę sojuszu przed potencjalnymi agresorami.

Kingsbury stwierdził, że lotnisko Ławica jest ważnym węzłem rotacyjnym personelu i ułatwiającym utrzymanie personelu wojskowego USA w zachodniej Polsce.

„Jesteśmy wdzięczni za bliską współpracę i profesjonalne wsparcie naszych sojuszników na lotnisku Aviga” – powiedział Kingsbury. „Liczymy na wieloletnią współpracę gwarantującą bezpieczeństwo Polski i naszego sojuszu”.

Rocznica jest jednym z wielu wydarzeń ku czci Polski podczas Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.