23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czy to konik morski, czy coś bardziej złowrogiego na niebie?  – Ars Technica

Czy to konik morski, czy coś bardziej złowrogiego na niebie? – Ars Technica

Zbliżenie / Oszałamiający widok na Mgławicę Barnarda 150.

Tomek Carrico

Witamy w Daily Telescope. Na tym świecie jest za mało ciemności i za mało światła, za mało pseudonauki i za mało nauki. Pozwól, że inne posty przedstawią Twój horoskop dzienny. W Ars Technica pójdziemy inną drogą, czerpiąc inspirację z bardzo realistycznych obrazów wszechświata pełnego gwiazd i cudów.

Dzień dobry. Mamy 15 listopada, a dzisiejsze zdjęcie to test Rorschacha.

Zdjęcie przedstawia Mgławicę Ciemny Barnard 150, która jest ciemna w tym sensie, że grube obłoki molekularne mgławicy blokują światło docierające zza niej w stronę Ziemi. Mgławica znajduje się około 1200 lat świetlnych od Ziemi i można ją zobaczyć w gwiazdozbiorze Cefeusza.

Mówię, że to test Rorschacha, ponieważ różni ludzie widzą różne rzeczy. Na przykład, jeśli obrócisz zdjęcie o 90 stopni w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, mgławica będzie wyglądać bardzo podobnie do konika morskiego i rzeczywiście, obiekt ten jest również nazywany przez astronomów Mgławicą Konik Morski.

Jednak autor dzisiejszego zdjęcia, Tom Carrico, ma inne wyjaśnienie. „Pokazałem to w ten sposób, ponieważ naoglądałem się za dużo filmów science fiction” – powiedział mi Carrico. „Ciemna mgławica przypominająca linę wygląda jak smycz przywiązana do człowieka. To wyraźnie ostrzeżenie od obcych”.

Wyraźnie.

Co ciekawe, Carrico wykonał to zdjęcie za pomocą teleskopu RedCat 51, który ma średnicę zaledwie 2 cali (5 cm). W sumie wykonał 78 ekspozycji (łącznie 6,5 godziny). Mówi, że pomogło to dostrzec mgławice na bardzo ciemnym niebie we wschodnim Oregonie w lipcu.

źródło: Tomek Carrico.

Chcesz wysłać zdjęcie do Daily Telescope? Skontaktuj się z nami i przywitaj.