Możliwa galaktyka z pierścieniem polarnym NGC 4632. Zdjęcie przedstawia pierścień gazowy obracający się prostopadle do głównego dysku spiralnego galaktyki. Zdjęcie: Jayann English (U. Manitoba), Nathan Degg (Queens U.) i WALLABY Survey, CSIRO/ASKAP, NAOJ/Subaru Telescope
Naukowcy z Queen prowadzą odkrycie dwóch potencjalnych galaktyk pierścieni polarnych.
Według wyników opublikowanych 13 września w czasopiśmie grupa międzynarodowych astronomów, w tym badacze z Queen’s University, zidentyfikowała dwie możliwe galaktyki polarne Miesięczne powiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.
Badacze z Queen, Nathan Deeg i Christine Speakens (fizyka, fizyka inżynieryjna i astronomia), przeprowadzili analizę danych uzyskanych za pomocą teleskopu, którego właścicielem i operatorem jest Queen’s University. CSIROAustralijska Narodowa Agencja Nauki. Oglądanie map nieba gazowego wodoru w ponad 600 galaktykach za pomocą radioteleskopu ASKAP należącego do CSIRO Skan WallabyZidentyfikowali dwie możliwe galaktyki pierścieniowe polarne – typ galaktyk, w którym pierścień gwiazd i gazu jest prostopadły do głównego dysku spiralnego.
„Galaktyki pierścieni polarnych to jedne z najbardziej fascynujących galaktyk we wszechświecie. Wyniki te sugerują, że od 1 do 3 procent pobliskich galaktyk może zawierać gazowe pierścienie polarne, czyli znacznie więcej niż sugerują teleskopy optyczne.”
— Dr Nathan Deeg, badacz, Wydział Fizyki, Fizyki Inżynieryjnej i Astronomii, Queen’s University, Kanada i główny autor badania
Kontekst historyczny i implikacje
Chociaż nie jest to pierwszy raz, kiedy astronomowie obserwują galaktyki pierścieni polarnych, po raz pierwszy zaobserwowano je za pomocą teleskopu ASKAP znajdującego się w Inyarrimanha Ilgari Bundara, obserwatorium radioastronomicznym CSIRO Murchison w dystrykcie Wajarri Yamaji w Australii Zachodniej.
Te nowe odkrycia dotyczące samego gazu sugerują, że galaktyki pierścieni polarnych mogą być częstsze niż wcześniej sądzono.
„Te wyniki są naprawdę niezwykłym przykładem ogromnej wartości mapowania nieba głębszego i szerszego niż robiono to wcześniej. To przypadek w najlepszym wydaniu: znaleźliśmy rzeczy, których zdecydowanie się nie spodziewaliśmy.”
— Dr Christine Speakens, profesor (mianowany w Królewskiej Kolegium Wojskowym), Wydział Fizyki, Fizyki Inżynieryjnej i Astronomii, Queen’s University, Kanada
Zrozumienie ewolucji galaktyk
Dalsze badania nad strukturami pierścieni polarnych mogą pomóc nam lepiej zrozumieć ewolucję galaktyk. Na przykład jedną z głównych hipotez wyjaśniających pochodzenie pierścieni polarnych jest połączenie większej galaktyki obejmującej mniejszą. Jeśli galaktyki pierścieni polarnych są częstsze niż wcześniej sądzono, może to oznaczać, że takie połączenia są częstsze.
W przyszłości galaktyki pierścieni polarnych można również wykorzystać do pogłębienia naszej wiedzy o Wszechświecie, co może znaleźć potencjalne zastosowania w badaniach ciemnej materii. Pierścienie polarne można wykorzystać do badania kształtu ciemnej materii galaktyki macierzystej, co może prowadzić do nowych wskazówek na temat tajemniczych właściwości nieuchwytnej materii.
„Nowe obserwacje z ASKAP, które ujawniają uderzające struktury przypominające pierścienie wokół pozornie normalnych galaktyk spiralnych, sugerują, że akrecja gazu w wyniku interakcji z bogatymi w gaz galaktykami towarzyszącymi jest znacznie częstsza, niż wcześniej sądzono. Wallaby będzie doskonałym źródłem do wykrywania więcej Te systemy w przyszłości.
— Profesor Lester Staveley-Smith, współgłówny badacz i tymczasowy dyrektor generalny WALLABY. Powtarzać
Wizualizacja polarnych galaktyk pierścieniowych
Jayanne English, członkini zespołu badawczego WALLABY, a także ekspertka w dziedzinie tworzenia obrazów astronomicznych na Uniwersytecie w Manitobie, opracowała pierwsze obrazy tych gazowych galaktyk pierścieni polarnych, wykorzystując kombinację danych optycznych i radiowych z różnych teleskopów. Po pierwsze, dane optyczne i podczerwone z Teleskopu Subaru na Hawajach dostarczyły obrazu dysku spiralnego galaktyki. Następnie dodano pierścień gazowy w oparciu o dane uzyskane z przeglądu WALLABY – międzynarodowego projektu, w którym wykorzystuje się radioteleskop ASKAP należący do CSIRO do wykrywania emisji wodoru atomowego z około pół miliona galaktyk.
„Nasz radioteleskop ASKAP dostarcza potok danych i jesteśmy na to gotowi. Dzięki ASKAP pełny WALLABY dostarczy ponad 200 000 galaktyk bogatych w wodór, w tym wiele niezwykłych obiektów, takich jak pierścienie polarne, które można wykorzystać do obserwacji zbadać kształt i rozmieszczenie aureoli ciemnej materii.”
— dr Barbel Korybalski, Starszy główny pracownik naukowy, CSIRO
Tworzenie tego i innych obrazów astronomicznych jest złożone, ponieważ zawiera informacje, których nasze oczy nie są w stanie uchwycić. W tym konkretnym przypadku zimny, gazowy wodór, niewidoczny dla ludzkiego oka, można zobaczyć w „świetle radiowym” za pomocą teleskopu ASKAP należącego do CSIRO. Subtelny odcień tego pierścienia reprezentuje orbitalne ruchy gazu, a fioletowe odcienie na dole śledzą ruch gazu w kierunku widza w miarę oddalania się górnej części. Emisje z pierścienia oddzielono od emisji radiowych z dysku galaktycznego za pomocą narzędzi rzeczywistości wirtualnej we współpracy z profesorem Tomem Garrettem (Uniwersytet w Kapsztadzie, Republika Południowej Afryki).
„Jestem podekscytowany możliwością pracy z tak różnorodnym i współpracującym zespołem. Udało nam się pracować z danymi, które wykazały precyzyjną sieć kanałów prędkości, które są odpowiednikiem stacji radiowych w starym odbiorniku radiowym. Bogactwo prędkości dane oznaczały, że mogłem przypisać temu kompozytowi wiele kolorów, aby przekazać ruch zachodzący wewnątrz pierścienia polarnego jest subtelny. Taniec i kształt gazu są piękne, a ruch gazu daje nam pewne wskazówki dotyczące ewolucji galaktyk w czasie.
— Dr.. Jayann English, Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu w Manitobie
Ponad 25 współpracowników na całym świecie z Kanady, Australii, Republiki Południowej Afryki, Ekwadoru, Burkina Faso, Niemiec, Chin i innych krajów współpracowało nad analizą danych z pierwszego publicznego udostępnienia danych z badania WALLABY, w wyniku czego powstał nowo opublikowany artykuł.
Kolejnym krokiem zespołu jest potwierdzenie odkrycia polarnych galaktyk pierścieniowych poprzez dodatkowe obserwacje przy użyciu różnych teleskopów, w tym radioteleskopu MeerKAT w Republice Południowej Afryki.
„Jednym z najbardziej ekscytujących wyników dużego przeglądu, takiego jak WALLABY, który obejmie większą część południowego nieba w celu przeprowadzenia największego w historii spisu neutralnego wodoru atomowego, jest odkrycie nieoczekiwanego – tych niezwykłych galaktyk z pięknymi pierścieniami gazu są tego absolutnie doskonałymi przykładami.”
— Adiunkt Barbara Catinella, współkierownik projektu WALLABY i współautorka tego badania. ICRAR, Uniwersytet Australii Zachodniej
Odniesienie: „Eksperymentalne badanie WALLABY: możliwe polarne galaktyki pierścieniowe NGC 4632 i NGC 6156” autorstwa N Deg, R Palleske, K Spekkens, J Wang, T Jarrett, J English, X Lin, J Yeung, JR Mold, B Catinella, H Dénes , A Elagali, B -Q For, P Kamphuis, BS Koribalski, K Lee-Waddell, C Murugeshan, S Oh, J Rhee, P Serra, T Westmeier, OI Wong, K Bekki, A Bosma, C Carignan, BW Holwerda i N. Yu, 13 września 2023 r., Miesięczne powiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.
doi: 10.1093/manras/stad2312

„Odkrywca. Nieprzepraszający przedsiębiorca. Fanatyk alkoholu. Certyfikowany pisarz. Wannabe tv ewangelista. Fanatyk Twittera. Student. Badacz sieci. Miłośnik podróży.”
More Stories
Pizzlies to hybrydy niedźwiedzi, które zapowiadają niepokojącą przyszłość dla Arktyki
„Pierścień ognia” Zaćmienie Słońca + Księżyca, Jowisza, Saturna i Wenus
To kluczowe odkrycie sygnalizuje ogromny krok naprzód w rozwoju reaktorów termojądrowych