25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czterech astronautów gotowych do nocnego startu z Florydy — lot kosmiczny teraz

Relacja z odliczania na żywo i start rakiety SpaceX Falcon 9 z Platformy 39A w Kennedy Space Center na Florydzie podczas misji NASA Crew-4. Misja Crew-4 zabierze astronautów Kjella Lindgrena, Boba Hinesa, Samanthę Cristoforetti i Jessicę Watkins na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Podążaj za nami Świergot.

SFN na żywo

Czterech astronautów zasiądzie na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Dragon Freedom i wleci na orbitę rakietą Falcon 9 wcześnie w środę z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie, rozpoczynając 16-godzinne polowanie na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Start z Panelu 39A wyznaczono na 3:52 EDT (0752 GMT).

Kjell Lindgren, weteran, który podczas poprzedniego lotu spędził 141 dni na orbicie, prowadzi misję Crew-4 na stację kosmiczną. Pilot Bob Hines i specjalistka od misji Jessica Watkins, obie nowicjusze w lotach kosmicznych, dołączą do Lindgrena w misji. Załogę otacza astronauta z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Czteroosobowa załoga ma rozpocząć prawie pięciomiesięczną misję na stacji kosmicznej, przeprowadzić eksperymenty i konserwację, prowadzić spacery kosmiczne i kontynuować prawie 22 lata ciągłej obecności człowieka na pozycji orbitalnej.

Misja będzie siódmym startem astronautów przez SpaceX od czasu pierwszego lotu Dragona do transportu ludzi. To już czwarty lot operacyjny rotacji załogi dla NASA w ramach wielomiliardowego kontraktu.

Astronauci spędzili ostatni tydzień w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, otrzymując ostatnie szkolenie i przygotowania do lotu, spędzając czas z rodziną przed wielomiesięczną wyprawą poza planetę.

„Planuję bardzo długi luksusowy prysznic ostatniego dnia przed startem”, powiedział Cristoforetti, włoska pilotka przygotowująca się do drugiego lotu w kosmos.

Astronauta NASA Jessica Watkins, dowódca Kjell Lindgren, pilot Bob Hines i europejska astronauta Samantha Cristoforetti na wieży na platformie 39A, na tle statku kosmicznego SpaceX Dragon Freedom. Źródło: SpaceX

Zakładając, że start nastąpi w środę rano, astronauci Crew-4 mają przybyć na stację w celu dokowania o 20:15 EDT w środę (0015 GMT czwartek).

Lindgren, Hines, Cristoforetti i Watkins otrzymają informacje od czterech astronautów, którzy zastąpią ich na stacji.

READ  Chmury na Marsie zajmują centralne miejsce w nowym projekcie NASA

Plan lotu wymaga co najmniej pięciodniowego przekazania między nowymi astronautami Crew 4 a odchodzącymi astronautami Crew 3, którzy mają wstępnie opuścić stację 4 maja, z zamiarem startu u wybrzeży Florydy około 5 maja, co kończy ich prawie półroczna misja.

Dowódca Raja Chari, pilot Tom Marshburn i specjaliści od misji Matthias Maurer i Kayla Barron wyruszyli na misję Crew-3 w listopadzie ubiegłego roku. Wejdą na pokład statku kosmicznego SpaceX Dragon Endurance z powrotem na Ziemię, pozostawiając astronautów Crew-4 na stacji z trzema rosyjskimi kosmonautami.

Statek kosmiczny Dragon Freedom jest czwartym i prawdopodobnie ostatnim statkiem kosmicznym wyznaczonym przez ludzi do dołączenia do floty kapsuł wielokrotnego użytku SpaceX. Dołącza do Dragon Endeavour, Dragon Resilience i Dragon Endurance w ekwipunku firmy.

Misja Crew-4 wystartuje na dopalaczu Falcon 9 – numer ogona B0167 – który odbył się w trzech poprzednich misjach. Etap startowy został po raz pierwszy wystrzelony 3 czerwca w misji cargo na stację kosmiczną, a następnie poleciał ponownie 10 listopada z misją Crew-3. Niedawno rakieta startowa została wystrzelona 18 grudnia za pomocą satelity komunikacyjnego Turksat 5B.

Zegar odliczający na stronie prasowej KSC wyświetla łatkę misji Crew-4, z Falcon 9 i Dragon Freedom na pokładzie 39A w tle. Źródło: Stephen Clark/Kosmiczny lot teraz

Istnieje 90% szans na akceptowalną pogodę w Kennedy Space Center na start w środę rano i niskie do umiarkowanego ryzyko złych warunków wzdłuż korytarza wznoszenia Falcon 9, kierującego się na północny wschód nad Atlantykiem. SpaceX monitoruje warunki co najmniej, aby zapewnić, że pogoda i morze są bezpieczne, aby statek kosmiczny Dragon spadł w przypadku poronienia w locie z powodu awarii pocisku.

Pierwszy etap rakiety wyląduje na pokładzie bezzałogowego statku A Shortfall of Gravitas zaparkowanego na Oceanie Atlantyckim około 340 mil (545 kilometrów) od wyrzutni.

Czytać Podgląd misji Historia Więcej informacji o premierze Crew-4.

Rakieta: Sokół 9 (B1067.4)

Ładunek: Crew Dragon Freedom w misji Crew-4

Uruchom witrynę: LC-39A, Centrum Kosmiczne im. Kennedy’ego, Floryda

READ  Zobacz, jak SpaceX wystrzeliwuje 53 satelity Starlink w poniedziałek

Data obiadu: 27 kwietnia 2022

pora obiadowa: 3:52:55 EDT (0752:55 GMT)

okno uruchamiania: natychmiastowy

Prognoza pogody: 90% dopuszczalne prawdopodobieństwo pogody

Odzyskiwanie ze zbrojenia: Statek dronowy „Brak grawitacji”

URUCHAMIANIE AZIMUT: południowy wschód

orbita docelowa: około 130 mil na 143 mil (210 x 230 km); przechyl 51,6 stopnia do równika

Dokowanie na ISS: 20:15 czasu EST w środę, 27 kwietnia (0015 GMT w czwartek, 28 kwietnia)

Data lądowania: wrzesień 2022

Oś czasu uruchomienia:

 • T+00:00: start
 • T+01:02: maksymalne ciśnienie powietrza (Max-Q)
 • T+02:36: 1. etap wyłączenia silnika głównego (MICO)
 • T+02:39: Etap separacji
 • T+02:40: Zapłon silnika na drugim etapie
 • T+07:28: zapłon spalania wchodzący w pierwszy stopień (trzy silniki)
 • T+08:48: Wyłączenie silnika drugiego stopnia (SECO 1)
 • T+09:02: zapłon pierwszego stopnia (pojedynczy silnik)
 • T+09:30: Lądowanie pierwszego etapu
 • T+11:58: Oddzielenie smoka
 • T+12:46: Rozpoczyna się sekwencja otwierania stożka smoczego nosa

Statystyki pracy:

 • 150. premiera Falcona 9 od 2010 r.
 • 158. premiera rodziny Falcon od 2006 roku
 • Czwarta premiera Falcon 9 Booster B1067
 • Falcon 9 # 131 wystrzelony z kosmicznego wybrzeża na Florydzie
 • 141. wydanie ogólnie z płyty 39A
 • SpaceX wystrzeliwuje 47. ogólnie z płyty 39A
 • Lot 93 ponownie użytego wzmacniacza Falcon 9
 • Siódmy start SpaceX z ludźmi na pokładzie
 • Czwarta misja załogi operacyjnej NASA
 • Pierwszy lot statku kosmicznego Dragon Freedom
 • Dziewiąty lot statku kosmicznego Crew Dragon
 • Falcon 9 16. premiera w 2022 r.
 • 16. start przez SpaceX w 2022 r.
 • 16. start orbitalny z Cape Canaveral w 2022 r