16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Czołowy polski bankier sfilmował politykę debaty na wakacjach

Czołowy polski bankier sfilmował politykę debaty na wakacjach

Warszawa, Polska — Szef polskiego banku centralnego znalazł się pod ostrzałem w poniedziałek po tym, jak został złapany przez ukrytą kamerę, gdy rozmawiał o inflacji i polityce fiskalnej z działaczem, który podszedł do niego podczas spaceru.

Niektórzy krytycy twierdzą, że Adam Klapiński, szef Narodowego Banku Polskiego, mógł złamać prawo, kiedy powiedział kobiecie, że możliwa jest kolejna podwyżka stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego. Bank dokonał serii podwyżek, podnosząc stopę referencyjną do 6% z 0,5% w październiku.

Roczna inflacja w Polsce wyniosła w czerwcu 15,5%, najwyższa od 25 lat. Odwrotnie wzrosły ceny paliw, energii i artykułów spożywczych. Wielu Polaków twierdzi, że nie stać ich na rosnące spłaty kredytów.

Aktywista ze Związku Rolników Akrunia wyraził emocjonalne zaniepokojenie, gdy zobaczył Klapińskiego w zeszłym tygodniu w nadbałtyckim kurorcie Sobot, nagrywając rozmowę.

W filmie opublikowanym przez Agrounię w weekend Glapiński po cichu radził ludziom, aby skorzystali z nowego prawa, które pozwala im opóźnić niektóre miesięczne spłaty kredytów bankowych, gdy stopy procentowe wzrosną. Obiecał, że można jeszcze raz nieco podnieść stopy i że w przyszłym roku inflacja pozostanie jednocyfrowa. Na koniec podają sobie ręce.

Żona Klapińskiego, Katarzyna, podobno kiedyś życzyła kobiecie wygrania popularnej polskiej loterii Totolotek, o której wciąż często wspomina się w takich kontekstach.

Ekonomista Raffael Mundry powiedział na Twitterze, że Klapiński działał „szokująco i nieodpowiedzialnie”, ujawniając plany banku dotyczące przyszłej polityki fiskalnej.

Lewicowy deputowany opozycji Tomas Trella powiedział, że Klapiński powinien skupić się na odpoczynku i unikać wygłaszania oświadczeń, opisując je jako „szkodliwe i kompromitujące”.

Klapiński przewodniczy także Radzie Polityki Pieniężnej Fed, która ustala stopy procentowe. Był obwiniany o wysoką inflację w Polsce i za późno reagował. Jego niedawna nominacja na drugą sześcioletnią kadencję wywołała zaciekły sprzeciw opozycji.

72-letni Klapiński jest długoletnim bliskim sojusznikiem najpotężniejszego polskiego polityka, lidera partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego.

READ  Czołowi amerykańscy i ukraińscy generałowie spotykają się w Polsce, gdy Rosja rozpoczyna ofensywę we wschodniej Ukrainie

Inni krytycy wycelowali w cały prawicowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego i rady, jakich jego członkowie udzielali Polakom w obawie o przyszłe niedobory i wzrost cen tej zimy z powodu ocieplenia.

Morawiecki kazał Polakom odizolować swoje domy przed zimą i pozwolić im zbierać chrust w radach, które budziły drwiny, prezydent Andrzej Duda radził, żeby ludzie byli „nadzieją” i wytrwali, a minister edukacji doradzał, żeby mniej jeść i spotykać się z przyjaciółmi. Często na obiad.

Do listy dodano życzenie żony Klapińskiego dotyczące wygrania w lotto.

———

Ta historia została poprawiona, aby powiedzieć, że kadencja prezesa Banku Narodowego trwa sześć lat, a nie pięć.