24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Cząsteczki wody na asteroidach uważane za „całkowicie suche”

Cząsteczki wody na asteroidach uważane za „całkowicie suche”

NASA/Karla Thomas/SwRI

Dane z należącego do NASA Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy ujawniły cząsteczki wody na powierzchniach dwóch różnych asteroid.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Po raz pierwszy na powierzchni asteroid odkryto cząsteczki wody, co udowadnia, że ​​pozostałości po powstaniu naszego Układu Słonecznego to nie tylko skały z suchej przestrzeni kosmicznej.

Astronomowie uważają, że wpływ asteroid zderzających się z naszą planetą mógł pomóc w dostarczeniu wody i innych pierwiastków na wczesną Ziemię, więc według nowego badania znalezienie dowodów na obecność wody na asteroidach mogłoby potwierdzić tę teorię.

Dane zebrano z instrumentu znajdującego się na pokładzie powietrznego teleskopu w nieczynnym już Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy. Teleskop na podczerwień o nazwie SOFIA latał na pokładzie Boeinga 747SP zmodyfikowanego do przelotu przez stratosferę powyżej 99% atmosfery ziemskiej, blokując światło podczerwone.

Kamera na podczerwień Faint Object Infrared Camera (instrument FORCAST) teleskopu SOFIA umożliwiła astronomom wykrycie cząsteczek wody na Iris i Masalia, dwóch asteroidach w głównym pasie asteroid pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Obie znajdują się w odległości ponad 323,1 miliona mil od Słońca.

Wyniki opublikowano w poniedziałek Dziennik nauk planetarnych.

Astronomowie zainspirowali się wykorzystaniem SOFIA do badania asteroid poza teleskopem Na Księżycu odkryto dowody na obecność wodypowiedziała główna autorka badania, dr Anicia Arredondo, pracownik naukowy w Southwest Research Institute w San Antonio.

Dowody zwilżenia obu asteroid odkryła wcześniej współautorka badania, dr Maggie McAdam, pracownik naukowy w NASA Ames Research Center w Mountain View w Kalifornii, korzystając z innego teleskopu. Arredondo powiedział, że badacze nie byli pewni, czy przyczyną zwilżania jest woda, czy inny związek molekularny, taki jak grupa hydroksylowa.

READ  Walter Cunningham: Zmarł ostatni żyjący astronauta Apollo 7

„Nasze nowe obserwacje przeprowadzone za pomocą SOFII jednoznacznie wykazały, że to, co zobaczyli, to rzeczywiście woda” – powiedział Arredondo. „Ale obiekty te należą do asteroid klasy S, co oznacza, że ​​składają się głównie z krzemianów i do czasu badań dr McAdama zakładano, że są całkowicie suche”.

Arredondo powiedział, że ilość wody odkryta przez zespół była w przybliżeniu równa ilości wody w 12-uncjowej butelce wody uwięzionej w metrze sześciennym gleby, co jest podobne do tego, co SOFIA odkryła na Księżycu. Teleskop uchwycił sygnaturę cząsteczek wody w jednym z największych kraterów na południowej półkuli Księżyca w 2020 roku.

Podobnie jak woda na Księżycu, „na asteroidach woda może również wiązać się z minerałami, a także być adsorbowana przez krzemiany i zatrzymywana lub rozpuszczana w szkle krzemianowym” – powiedział Arredondo.

Asteroidy są pozostałością po powstaniu planet w naszym Układzie Słonecznym. Badanie ich składu może powiedzieć astronomom, skąd pochodzą asteroidy w naszym kosmicznym sąsiedztwie.

„Kiedy formował się Układ Słoneczny, powstawały różne materiały w zależności od odległości od Słońca, ponieważ materia (bardziej) od Słońca ochładzała się szybciej (niż) „Materiały są bliżej słońca” – powiedział Arredondo e-mailem. „Dlatego planety wewnętrzne, takie jak Ziemia i Mars, są zbudowane ze skał, a planety zewnętrzne, takie jak Neptun i Uran, z lodu i gazu”.

Odkrycie wody w Eris i Massalia może pomóc astronomom prześledzić historię tych konkretnych asteroid, sugerując, że do ich powstania doszło na tyle daleko od Słońca, że ​​można było uniknąć zagotowania wody pod wpływem ciepła.

Naukowcy próbowali szukać wody na dwóch innych asteroidach za pomocą sondy SOFIA, ale ich wykrycie było bardzo słabe. A teraz zespół korzysta Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Aby skupić się na różnych asteroidach i szukać sygnatur wodnych.

READ  Wytrwaj na Marsie szpieguje kawałek jego podwozia

Arredondo powiedział, że podczas gdy Webb prowadzi dalsze obserwacje, wstępne wyniki zachęciły zespół do poproszenia zespołu o czas na obserwację 30 kolejnych asteroid za pomocą potężnego teleskopu na podczerwień.

„Teleskop JWST jest znacznie większy niż teleskop SOFIA, dzięki czemu może zbierać dane o wyższej jakości i o większej liczbie planetoid w krótszym czasie” – powiedział Arredondo. „Mam nadzieję, że będę mógł obserwować wiele różnych asteroid za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba w poszukiwaniu sygnatur wody i mam nadzieję, że uda mi się zinwentaryzować wodę w pasie asteroid”.

Webb może pomóc astronomom lepiej zrozumieć rozmieszczenie wody w Układzie Słonecznym, a także skład różnych typów asteroid.

„Naprawdę nie spodziewaliśmy się znaleźć wody na tych bogatych w krzemiany asteroidach” – powiedział Arredondo. „Przeważnie, gdy mówimy o wodzie na asteroidach, mówimy o asteroidach bardziej bogatych w węgiel, np. Asteroida Bennu Do którego trafiła misja NASA OSIRIS-REx. Teraz chcę szukać trendów pomiędzy ilością nawilżania a formułą. Chcę wiedzieć, czy asteroidy bogate w węgiel zawierają znacznie więcej wody niż asteroidy bogate w krzemiany, czy też zawierają podobne ilości.