16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Crypto: Co dalej, gdy upadek FTX prowadzi do „momentu Lehmana”?

Crypto: Co dalej, gdy upadek FTX prowadzi do „momentu Lehmana”?


Londyn
CNN Biznes

The niesamowity krach Z giełdy FTX, jeden z największych i najbardziej znanych graczy na rynku aktywów cyfrowych, budzi niepokój Wśród osób, które posiadają kryptowaluty jako inwestorzy, konkurują o pokrycie.

Wciąż pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi. Pojawiają się jednak dwa duże typy: jak daleko rozprzestrzenią się szkody? Czy pokonana branża kryptowalut może powrócić?

Znawcy branży zastanawiają się, czy nazwać implozję FTX, co W piątek złożyłem wniosek o upadłość, „moment Lehmana”, nawiązujący do upadku banku inwestycyjnego w 2008 roku, który wstrząsnął całym światem. Wielu uważa, że ​​to trafne porównanie.

Oczywiste jest, że skutkiem kryzysu FTX jest wprowadzenie znacznej zmienności do ekosystemu kryptowalut. Ten incydent zniszczył zaufanie i ośmielił organizatorów, którzy są teraz w stanie wysokiej gotowości.

„Był to jeden z najbardziej zaufanych podmiotów w przestrzeni kryptograficznej, więc powrót do zdrowia zajmie trochę czasu” – powiedział Jay Goog, współzałożyciel kalifornijskiego startupu blockchain Sei Labs.

„Sz*tburza”. „zwariowany.” „Bałagan.”

Są to terminy używane przez inwestorów i ekspertów kryptowalut do opisu Błąd FTXWprowadzony na rynek w 2019 roku Sam Bankman-Fried jest 30-letnim mężczyzną, którego kiedyś okrzyknięto współczesnym JP Morganem.

Firma była warte 32 miliardy dolarów W swojej ostatniej rundzie finansowania zrekrutowała wybitnych sponsorów, w tym singapurski SoftBank, Tiger Global i Temasek, a także celebrytów, takich jak Tom Brady, Gisele Bündchen i Naomi Osaka. Jej imię jest na scenie Gdzie grają Miami Heat?.

W tym tygodniu inwestor Sequoia Capital Powiedział Ustawiła wartość swojego udziału w FTX na 0 USD. Giełda – o której mówiono, że była krótka między 8 a 10 miliardami dolarów – nie była w stanie spełnić żądań wypłaty klientów. Bankman-Fried zrezygnował w piątek, a FTX złożył wniosek o ochronę przed upadłością w Stanach Zjednoczonych po tym, jak plan ratunkowy rywala Binance nie powiódł się.

READ  Kontrakty terminowe na akcje nieznacznie wzrosły, ponieważ Wall Street ważyła się nad napięciami między Rosją a Ukrainą oraz perspektywą wyższych stóp procentowych Fed.

„Wszyscy byli trochę zszokowani”, powiedział Chan Jun Fook, współzałożyciel Moonvault Partners, firmy inwestycyjnej z siedzibą w Hongkongu. „Wiele osób uważa FTX za złoty standard”.

Porównajmy upadek FTX z Enronem, skandalem oszustw korporacyjnych z 2001 r., który doprowadził do nagłego bankructwa amerykańskiej firmy energetycznej.

Sytuacja nadal szybko się rozwija. Ale jedną z obaw jest to, jak może rozprzestrzenić się na cały sektor kryptograficzny, co było Warte ponad 1 bilion dolarów w sierpniu.

Latem, gdy zasoby cyfrowe spadały W wartości, Pinkman Fried Pytanie o 1 miliard dolarów Aby ratować firmy i wspierać aktywa, aby utrzymać całą branżę na powierzchni. Teraz pozostało tylko kilku Białych Rycerzy, aby uratować FTX i innych w niebezpieczeństwie.

„Liczba podmiotów z silnymi bilansami, które są w stanie ratować tych z niskim kapitałem i wysoką dźwignią, kurczy się w ekosystemie kryptowalut” – powiedzieli stratedzy JPMorgan w notatce dla klientów w tym tygodniu.

Upadek FTX może prowadzić do dalszych strat. Trudno powiedzieć, kto jest w tym momencie narażony, chociaż istnieją wyraźne efekty domina.

Ceny Bitcoin i Ether, dwóch najczęściej posiadanych kryptowalut, spadły o ponad 20% w ciągu ostatniego tygodnia. Cena kryptowaluty Solana również została uszkodzona dzięki doniesieniom, że firma handlowa Bankman-Fried Alameda Research ma duże udziały. Tether stablecoin, który ma być od niedawna bezpiecznym miejscem do wpłacania gotówki rozbić Powiązanie jeden do jednego z dolarem amerykańskim. Platforma pożyczająca kryptowaluty BlockFi powiedziała w czwartek, że tak było Tymczasowo wstrzymaj wypłaty klientów.

Trafiono również w tradycyjnych inwestorów, mimo że zapewniają klientów, że poradzą sobie z skutkami opadu. Program Emerytalny dla Nauczycieli Ontario Powiedział Że pomimo niepewności, straty związane z inwestycją o wartości 95 milionów dolarów miałyby „ograniczony wpływ”, biorąc pod uwagę, że udział stanowi mniej niż 0,05% całkowitych aktywów.

Changpeng Zhao, dyrektor generalny Binance, ćwierkanie Komunikował się z prezydentem Salwadoru Nebem Bukele .em Bitcoin zniknął. Zhao z Bukele cytuje: „Nie mamy żadnych bitcoinów w FTX i nie prowadziliśmy z nimi żadnych interesów”. „Dzięki Bogu!”

READ  Akcje Boeinga spadają, gdy śledczy ustalają, które drzwi eksplodowały podczas lotu

Analitycy zauważają, że znaczna część ryzykownych działań została już usunięta z systemu po kilku burzliwych miesiącach.

Ale gdy spanikowani inwestorzy wycofują środki z kryptowalut, może pojawić się więcej bólu. JP Morgan Uważa, że ​​Bitcoin może spaść do 13 000 $, czyli o prawie 22% mniej niż teraz. Fock powiedział, że cyfrowa waluta może spaść poniżej 10 000 USD, minimum, które nie spadło od 2020 roku.

W tym klimacie „krypto zima” może się pogorszyć, zwłaszcza że obawy o szersze tło gospodarcze nadal zmniejszają apetyt na ryzykowne aktywa.

„W krótkim okresie będzie to naprawdę złe dla branży kryptograficznej” – powiedział Jog z Sei Labs. Ale nie sądzi, że to „dokończy sprawy” całkowicie i ma nadzieję, że zwiększy zainteresowanie jego biznesem, który koncentruje się na budowaniu bardziej przejrzystych i zdecentralizowanych giełd kryptograficznych.

Fock powiedział, że spodziewa się, że upadek FTX odepchnie inwestorów instytucjonalnych od przestrzeni kryptograficznej, tak jak się do niej przygotowywali. Podczas gdy niektórzy ludzie będą nadal pracować nad ciekawymi projektami, może minąć wiele lat, zanim odzyskają zaufanie do obietnicy sektora.

Z pewnością zachęci również organy regulacyjne do dokręcenia śrub, zwiększając koszty dla firm kryptograficznych, które przetrwają czystkę, która się rozwinęła.

„Utwierdza to pogląd, że każdy rodzaj instytucji finansowej potrzebuje obszernych regulacji” – powiedział James Malcolm, szef strategii wymiany walut i badań kryptowalut w UBS. „Być może do 2024 roku cały świat stanie się bardziej zwarty i wodoszczelny”.

Podczas gdy przestrzeń kryptograficzna jest regulowana, inwestorzy „potrzebują lepszej ochrony”, powiedział w czwartek CNBC przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Gary Gensler. The Wall Street Journal poinformował, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oraz Departament Sprawiedliwości USA Dochodzenie FTX. (Departament Sprawiedliwości odmówił komentarza.)

READ  Akcje TSMC spadły w Tajpej o prawie 7% w związku z obawami dotyczącymi globalnych perspektyw chipów

Na konferencji w Indonezji w piątek Zhao z Binance powiedział, że kryzys finansowy z 2008 roku „może być dokładną analogią” do tego, co się dzieje.

„To było kilka lat temu” – powiedział. „Regulatorzy słusznie przyjrzą się tej branży o wiele bardziej, co prawdopodobnie jest dobrą rzeczą, szczerze mówiąc”.

Alison Morrow przyczyniła się do powstania raportu.