10 października, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Columbia twierdzi, że legendarny skarb z wraku statku o „nieocenionej wartości” zostanie odzyskany przez podwodnego robota

Rząd Kolumbii ogłosił w piątek wyprawę mającą na celu usunięcie fragmentów „nieocenionej wartości” z legendarnego wraku statku. Galeon San JoseKtóry zatonął w 1708 roku, załadowany złotem, srebrem i szmaragdami o wartości miliardów dolarów. Często nazywany wrakiem 316-letnim „Święty Graal” wraków statkówBudziło to kontrowersje, gdyż jest jednocześnie skarbem archeologicznym i gospodarczym.

Minister kultury Juan David Correa powiedział AFP, że od rewolucji minęło ponad osiem lat Odkrycie śmieci U wybrzeży Kolumbii wysłany zostanie podwodny robot, aby odebrać część nagrody.

W okresie od kwietnia do maja robot będzie wydobywał niektóre przedmioty z „pokładu żaglowca”, aby zobaczyć, „jak się materializują po wyjściu (z wody) i zrozumieć, co możemy zrobić”, aby odzyskać resztę skarbów . – stwierdziła Correa.

Operacja będzie kosztować ponad 4,5 miliona dolarów, a robot będzie pracował na głębokości 600 metrów, usuwając przedmioty, takie jak ceramika, kawałki drewna i muszle, „bez modyfikowania lub uszkadzania gruzu” – powiedziała Correa AFP na pokładzie dużego statku marynarki wojennej.

Miejsce misji jest utrzymywane w tajemnicy, aby chronić to, co zostanie zauważone Jedno z największych odkryć archeologicznych W historii złośliwych poszukiwaczy skarbów.

Galeon San José był własnością Korony Hiszpańskiej, kiedy został zatopiony przez brytyjską marynarkę wojenną w pobliżu Kartageny w 1708 roku. Z 600 członków załogi przeżyło tylko kilku.

Hiszpański statek San Jose Galleon zatonął na Karaibach w 1708 roku po bitwie z Brytyjczykami.

Samuela Scotta


„To sprawia, że ​​jest to bardzo wrażliwe, ponieważ nie powinno się ingerować w groby wojenne” – powiedział Justin Leidwanger, archeolog z Uniwersytetu Stanforda, który bada starożytne wraki statków. Powiedział Live Science.

Statek wracał z Nowego Świata na dwór króla Hiszpanii Filipa V, załadowany skarbami takimi jak szmaragdowe skrzynie i około 200 ton złotych monet.

Przed Kolumbią O swoim odkryciu poinformował w 2015 rokuKtóre poszukiwacze skarbów szukali od dawna.

„Wygląda na to, że żyjemy w epoce kolonializmu”.

Odkrycie galeonu wywołało kontrowersje co do tego, kto otrzyma nagrodę za statek.

Hiszpania upiera się, że nagroda należy do niej, ponieważ znajdowała się na hiszpańskim statku, natomiast stan Guara w Boliwii twierdzi, że powinien zdobyć skarby, ponieważ Hiszpanie zmusili członków społeczności do wydobywania metali szlachetnych.

Kolumbijski admirał Herman Ricardo León (po lewej) i kolumbijska dyrektor Instytutu Antropologii i Historii Alena Caicedo organizują konferencję prasową w Muzeum Marynarki Wojennej w Kartagenie w Kolumbii, 23 lutego 2024 r.

Luis Acosta/AFP za pośrednictwem Getty Images


Rząd lewicowego prezydenta Gustavo Petro, sprawujący władzę od 2022 r., chce wykorzystać własne zasoby, aby odzyskać wrak i zapewnić jego pozostanie w Kolumbii.

Minister kultury Correa powiedziała, że ​​chodzi o to, aby „przestać wierzyć, że mamy do czynienia ze skarbem, o który musimy walczyć, jakbyśmy żyli w czasach kolonialnych, z piratami, którzy kwestionowali te ziemie”.

Ambasador Hiszpanii w Kolumbii Joaquín de Aristegui powiedział, że otrzymał instrukcje, aby zaoferować Kolumbii „dwustronne porozumienie” w sprawie ochrony wraku.

Rdzenni mieszkańcy Boliwii wyrazili chęć współpracy z rządem Petro i obecnie żądają zwrotu tylko niektórych części statku.

„Nie tylko ze względów symbolicznych, ale ze względów duchowych” – powiedział AFP przywódca tubylczy Samuel Flores. „Chcemy, żeby nasi przodkowie żyli w pokoju”.

Kampania na rzecz rozpoczęcia wydobywania wraku następuje w związku z toczącym się postępowaniem przed Stałym Trybunałem Arbitrażowym ONZ pomiędzy Kolumbią a amerykańską firmą ratowniczą Sea Search Armada, która twierdzi, że znalazła wrak po raz pierwszy od ponad 40 lat.

Firma żąda 10 miliardów dolarów, czyli połowy dzisiejszej szacowanej wartości wraku.

W czerwcu 2022 r. Kolumbia podała, że ​​zdalnie sterowany pojazd dotarł na głębokość 900 metrów pod powierzchnią oceanu, pokazując Nowe zdjęcia wraku.

Film przedstawia najlepszy jak dotąd widok skarbu na pokładzie „San Jose”, w tym sztabki złota, monety, armaty wyprodukowane w Sewilli w 1655 r. i nienaruszony chiński serwis obiadowy.


Złote monety znalezione w wielowiekowych wrakach u wybrzeży Kolumbii

W tym czasie Reuters podał, że zdalnie sterowany pojazd odkrył w okolicy także dwa inne wraki statków, w tym żaglówkę mającą prawdopodobnie prawie dwa stulecia.