22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Ciemna ziemia” pogrzebana w przeszłości Amazonii może pomóc ocalić jej przyszłość: ScienceAlert

„Ciemna ziemia” pogrzebana w przeszłości Amazonii może pomóc ocalić jej przyszłość: ScienceAlert

Amazońskie lasy deszczowe są na skraju katastrofalnego upadku, z którego możesz już nigdy nie wrócić.

Tradycyjna wiedza, która kiedyś pomagała pielęgnować ten cenny ekosystem, może teraz pomóc w jego odbudowie, wynika z nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w São Paulo, Brazylijskiej Korporacji Badań Rolniczych i Narodowego Instytutu Badawczego Amazonii w Brazylii.

Około 2000 do 2500 lat temu lud Amazonii, znany dziś jako Indianie, przejął ziemię ubogą w składniki odżywcze i Wzbogać go obornikiem, węglem drzewnym, kośćmi, gliną i kompostemtworząc żyzną czarną glebę zwaną „Amazońską Ciemną Ziemią” (ADE).

Dziś ciemne gleby ziemi odżywiają brzegi rzek i inne regiony Amazonki minerałami, takimi jak magnez, cynk, fosfor i wapń, Zapewnij idealne środowisko dla mikroorganizmów. Korzystny dla zdrowia i wzrostu roślin, dlatego mają go rdzenni mieszkańcy Amazonii Żywność uprawiana na ciemnej glebie przez wieki.

Profil gleby amazońskiej ciemnej ziemi (ADE), gdzie ADE odpowiada ciemnej warstwie, a nie żółtej glebie. (Louis Philippe Guandalyn Zagato)

Wreszcie naukowy establishment zwraca uwagę na tę głęboką lokalną wiedzę.

Grupa eksperymentów na ciemnej ziemi w Amazonii sugeruje, że te starożytne gleby mogą radykalnie poprawić przejście ekosystemu z łąk do lasów deszczowych. Naukowcy stojący za nowymi badaniami mają nadzieję, że ich odkrycia będą mogły zostać wykorzystane do przyspieszenia projektów odbudowy ekologicznej w dzisiejszym regionie Amazonii.

„Akumulacja ADE zajęła tysiące lat, a jej regeneracja w naturze zajęłaby tyle samo czasu, gdyby została użyta”. On mówi Biolog molekularny Siu Mui Tsai z Uniwersytetu w São Paulo.

„Nasze zalecenia nie polegają na używaniu samego ADE, ale raczej na odtworzeniu jego właściwości, w szczególności mikroorganizmów, do wykorzystania w przyszłych projektach odbudowy ekologicznej”.

W doniczkach z glebą kontrolną, 20% ADE i 80% gleby kontrolnej lub 100% ADE, naukowcy wyhodowali chwasty przed ich cięciem, pozostawiając tylko ich korzenie. Następnie zasadzili nasiona trzech rodzajów drzew i obserwowali ich wzrost przez 90 dni.

READ  Co dalej z europejskim teleskopem Euclid „Dark Universe” po niesamowitym starcie SpaceX?

Na początku eksperymentów ciemna gleba była mniej kwaśna i zawierała więcej piasku i mułu niż gleba kontrolna. Zawierają również 30 razy więcej fosforu, 6 razy więcej wapnia, 5 razy więcej cynku i 4 razy więcej żelaza, węgla i miedzi.

Po tym, jak rośliny doniczkowe miały czas na wzrost, gleba została pozbawiona niektórych składników odżywczych. Ale doniczki z ciemną ziemią były nadal znacznie bogatsze w minerały niż gleba kontrolna.

Duża część wylesiania występującego obecnie w regionie Amazonii jest spowodowana Zrób miejsce dla wypasu bydła. Ale te pastwiska są tworzone kosztem niezastąpionego ekosystemu, który magazynuje ogromne ilości węgla i wspiera ogromną różnorodność form życia.

Gleby Ciemnej Ziemi mogą znacznie przyczynić się do przywrócenia utraconych siedlisk, nawet w ocieplającym się świecie. Mieszanka gleby zawierająca tylko 20 procent ciemnej gleby była najbardziej korzystna dla wzrostu drzew w szklarni z kontrolowaną temperaturą. W rzeczywistości niewielka dawka rodzimego ADE zmieszana ze zdegradowaną glebą zapewniła prawie 100 procent potencjału wzrostu roślin samego ADE w średniej temperaturze 34 ° C.

Społeczność drobnoustrojów zamieszkująca ciemniejsze gleby była również bardziej zróżnicowana w porównaniu ze społecznościami z bardziej zdegradowanymi glebami.

Drobnoustroje przekształcają cząsteczki chemiczne gleby w składniki odżywcze, które rośliny mogą wchłonąć. Wyjaśnić Biolog molekularny z Uniwersytetu w São Paulo i współautor, Anderson Santos de Freitas.

„Nasze dane to pokazały [Amazonian dark earth] Zawiera mikroorganizmy, które lepiej radzą sobie z tą przemianą gleby, zapewniając tym samym więcej zasobów dla rozwoju roślin. „

Na przykład w doświadczeniach chwasty rosły 3,4 razy grubsze w glebie zawierającej 20 procent ADE i 8 razy grubsze w czystej glebie ADE niż w kontrolach.

Niektóre drzewa rosły również od trzech do sześciu razy wyższe, gdy były sadzone w glebie zawierającej ADE. Pierwotny lub kolonialny gatunek Ambay Pumpwood (Cecropia pachystachya) Nie będzie rosnąć, nawet jeśli nie będzie miał dostępu do ADE i jego ważnych minerałów.

READ  SpaceX Falcon 9 startuje po raz szesnasty

Bez ADE odkrycia sugerują, że niektóre drzewa w Amazonii mogą w ogóle się nie ukorzenić.

Ciemna gleba może być kluczem do ich wyzdrowienia.

Badanie zostało opublikowane w Granice w gleboznawstwie.