29 października, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Chory niedźwiadek w Polsce poddany eutanazji bez poprawy

Lekarze weterynarii w Polsce twierdzą, że uśpili niedźwiadka brunatnego po ponad tygodniu leczenia, które nie złagodziło jego poważnych objawów neurologicznych

WARSZAWA, Polska – Lekarze weterynarii w Polsce poinformowali w czwartek, że uśpili niedźwiadka brunatnego po ponad tygodniu leczenia, które nie złagodziło jego poważnych objawów neurologicznych.

Weterynarze powiedzieli na Facebooku, że samiec niedźwiedzia o imieniu Ada sam nie byłby w stanie przeżyć. Cierpiał na zaawansowaną anaplazmozę, chorobę przenoszoną przez kleszcze.

„Mimo ponad tygodnia walki Bear Ada została uśpiona” – powiedzieli lekarze weterynarii z ośrodka w Przemyślu na południowym wschodzie.

„Wszystkie nasze możliwości (leczenia) się wyczerpały” – powiedzieli weterynarze z Centrum Rehabilitacji Zwierząt Chronionych.

„Chcieliśmy, żebyś żył wolny, bez bólu i niepełnosprawności. Teraz dajemy ci wolność … ”

Decyzja została podjęta wspólnie z organami ochrony środowiska.

Młode, najwyraźniej urodzone wiosną 2021 roku, znaleziono w zeszłym tygodniu, chwiejąc się, samotne i wyraźnie wyczerpane, w lesie w pobliżu wsi w południowo-wschodniej Polsce. Władze zdecydowały, że powinien zostać złapany.

Lekarze zalecili mu antybiotyki i inne leki, ale choroba wpłynęła na mózg i płuca Ady, a młode nie było w stanie wstać ani koordynować ruchów i cierpiało na tiki neurologiczne.

Wicedyrektor ośrodka weterynaryjnego Jakub Kotowicz powiedział wcześniej The Associated Press, że chore młode mogło zostać obudzone w środku zimy przez chorobę lub mogło zgromadzić za mało energii na zimę i mogło opuścić legowisko w poszukiwaniu jedzenia. Rodzinę niedźwiedzia mogła również obudzić cieplejsza pogoda i wtedy słabe młode zostało w tyle lub zostało odrzucone, ale nie znaleziono śladów matki.

Niedźwiedzie brunatne są w Polsce rzadkością i podlegają ścisłej ochronie, licząc nie więcej niż około 100 zwierząt.