25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Choroba legionistów w Polsce: raport WHO



Sytuacja w skrócie

Według stanu na 11 września 2023 r. ogółem 166 przypadków legionellozy, Z Polski zgłoszono 23 przypadki, w tym zgony. Legioneloza, powszechnie znana jako choroba legionistów, to choroba przypominająca zapalenie płuc, wywoływana przez bakterię, która może mieć postać łagodną lub ciężką, a czasami śmiertelną.

Obraz: PublicDomainPictures z Pixabay

Biorąc pod uwagę, że liczba przypadków przekroczyła roczną liczbę odnotowywaną w Polsce od 2016 r., obserwowany od połowy sierpnia wzrost liczby potwierdzonych przypadków oraz hospitalizacji i zgonów jest niezwykły.

Polskie władze ds. zdrowia koordynują działania w zakresie zdrowia publicznego, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się i kontrolować pojawianie się nowych przypadków, poprzez zapobiegawcze środki kontrolne, badania klastrów i aktywne wykrywanie przypadków w celu identyfikacji dodatkowych przypadków i zapobiegania rozprzestrzenianiu się. Od 7 września nie zgłoszono żadnych nowych przypadków, chociaż nie zidentyfikowano jeszcze żadnych dowodów zakażenia. Dochodzenie w sprawie źródła eksplozji wciąż trwa.

U większości ludzi choroba legionistów zapada na skutek wdychania bakterii z wody lub gleby. Do chwili obecnej nie doszło do bezpośredniego przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka.

Opis sytuacji

W dniu 18 sierpnia 2023 r. władze zdrowia publicznego w Rezowie w Polsce ogłosiły, że zidentyfikowały 158 pacjentów z podejrzeniem pozaszpitalnego zapalenia płuc, w tym 15 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków legionellozy, przyjętych do kilku szpitali w Rezowie.

W okresie od 18 sierpnia do 11 września 2023 r. zgłoszono łącznie 166 przypadków potwierdzonych laboratoryjnie, wszystkie hospitalizowane i 23 powiązane z nimi zgony (14% CFR). Najwięcej przypadków – 67% (n=112) zarejestrowano na terenie miasta Rzeszów, 23% (n=38) przypadków w powiecie rzeszowskim i 10% (n=16) przypadków w pozostałych obszarach.

Czytaj więcej Światowa Organizacja Zdrowia