16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ceny ropy naftowej niewiele się zmieniły w obliczu wątpliwości co do cięć w OPEC+ i napięć na Bliskim Wschodzie

Ceny ropy naftowej niewiele się zmieniły w obliczu wątpliwości co do cięć w OPEC+ i napięć na Bliskim Wschodzie

Widok z lotu ptaka przedstawia holowniki pomagające tankowcowi w dokowaniu do terminalu naftowego niedaleko wyspy Waidiao w Zhoushan w prowincji Zhejiang w Chinach, 18 lipca 2022 r. cnsphoto za pośrednictwem REUTERS / File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

PEKIN, 5 grudnia (Reuters) – Ceny ropy naftowej ustabilizowały się we wtorek w obliczu niepewności co do dobrowolnych cięć produkcji przez grupę producencką OPEC+, napięć na Bliskim Wschodzie i słabych danych ekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych.

Do godziny 07:35 czasu GMT kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły o 14 centów do 78,17 dolarów za baryłkę, podczas gdy kontrakty terminowe na ropę naftową US West Texas Intermediate wzrosły o 15 centów do 73,19 dolarów.

Komentarze saudyjskiego ministra energii, że cięcia w produkcji OPEC+ mogą być w razie potrzeby kontynuowane po pierwszym kwartale 2024 r., zapewniły pewne wsparcie dla cen, powiedział Kelvin Wong, główny analityk rynku regionu Azji i Pacyfiku w OANDA.

Analityczka CMC Markets, Tina Ting, powiedziała, że ​​ceny ropy spadły w poniedziałek ze względu na wątpliwości, czy cięcia dostaw OPEC+ będą miały znaczący wpływ, a także z wpływem wzrostu dolara amerykańskiego na ceny surowców w ogóle.

Silniejszy dolar zwykle powoduje, że ropa staje się droższa dla posiadaczy innych walut.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) wraz z sojusznikami, w tym Rosją, w ramach tzw. grupy OPEC+, zgodziła się w czwartek na dobrowolne cięcia w produkcji o około 2,2 mln baryłek dziennie w pierwszym kwartale 2024 r., pod przewodnictwem Arabia Saudyjska. Aktualna dobrowolna obniżka.

Jednak co najmniej 1,3 miliona baryłek dziennie tych cięć stanowiło przedłużenie dobrowolnych ograniczeń, które wdrożyły już Arabia Saudyjska i Rosja.

Jednakże wznowienie walk w wojnie między Izraelem a Hamasem wzbudziło obawy dotyczące dostaw, podobnie jak ataki na trzy statki handlowe na wodach międzynarodowych w południowej części Morza Czerwonego.

READ  Samsung i ASML zamierzają zbudować w Korei Południowej zaawansowaną fabrykę chipów

Incydenty te miały miejsce w następstwie serii ataków na wodach Bliskiego Wschodu od wybuchu wojny między Izraelem a palestyńską grupą zbrojną Hamas 7 października.

Zamówienia fabryczne w USA spadły w październiku bardziej, niż oczekiwali analitycy, i najwięcej od ponad trzech lat, jak wynika z wtorkowych danych, budzących obawy o kondycję popytu w USA.

Analitycy twierdzą, że utwierdziło to w przekonaniu, że rosnące stopy procentowe zaczynają ograniczać wydatki.

(Raport: Emily Chow i Colleen Howe) Redakcja: Christopher Cushing i Neil Volek

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę