3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ceny producentów w USA nieoczekiwanie spadają w październiku

Ceny producentów w USA nieoczekiwanie spadają w październiku

Ludzie robią zakupy w supermarkecie, ponieważ rosnąca inflacja wpływa na ceny konsumenckie w Los Angeles, Kalifornia, USA, 13 czerwca 2022 r. REUTERS/Lucy Nicholson Uzyskanie praw licencyjnych

WASZYNGTON (Reuters) – W październiku ceny producentów w USA spadły najbardziej od trzech i pół roku w związku z gwałtownym spadkiem cen benzyny, co jest najnowszą oznaką łagodzenia presji inflacyjnej.

Biuro Statystyki Pracy Departamentu Pracy poinformowało w środę, że wskaźnik cen producentów dotyczący popytu końcowego spadł w zeszłym miesiącu o 0,5%, co stanowi największy spadek od kwietnia 2020 r. Dane za wrzesień zostały zrewidowane w dół, aby pokazać, że wskaźnik cen producentów wzrósł o 0,4% zamiast 0,5% w porównaniu do wcześniej zgłoszony.

Ekonomiści ankietowani przez Reuters spodziewali się wzrostu wskaźnika cen producentów o 0,1%. W ciągu 12 miesięcy poprzedzających październik wskaźnik cen producentów wzrósł o 1,3% po wzroście o 2,2% we wrześniu. Raport ukazał się po opublikowanych we wtorek danych, które pokazały, że ceny konsumenckie w październiku były stabilne.

Spowolnienie inflacji w połączeniu ze spowolnieniem wzrostu zatrudnienia i płac podsyciło oczekiwania na zakończenie najszybszej od lat 80. kampanii zacieśnienia polityki pieniężnej amerykańskiego banku centralnego.

Według narzędzia FedWatch należącego do CME Group rynki finansowe oczekują obniżek stóp procentowych w maju przyszłego roku. Od marca 2022 roku Fed podniósł stopy procentowe o 525 punktów bazowych do obecnego przedziału 5,25%–5,50%.

Ceny surowców spadły w październiku o 1,4%, przy czym spadek cen benzyny o 15,3% odpowiadał za ponad 80% spadku. Ceny surowców wzrosły we wrześniu o 0,8%. Ceny żywności spadły o 0,2%.

Po wyłączeniu zmiennych składników energii i energii, ceny surowców wzrosły w zeszłym miesiącu o 0,1%. Ceny tych surowców wzrosły we wrześniu o 0,2%. Ceny lekkich ciężarówek spadły. Nowe modele samochodów osobowych i lekkich ciężarówek zostały wprowadzone do danych wraz z publikacją październikową, zgodnie ze standardową praktyką.

READ  Kontrakty terminowe na akcje spadają po tym, jak Dow odnotował pięciodniową passę

Koszty usług pozostały bez zmian po wzroście o 0,2%. Ceny biletów lotniczych wzrosły o 3,1%. Wzrosły także koszty opieki szpitalnej i ambulatoryjnej oraz transportu drogowego towarów. Jednak spadły opłaty za zarządzanie portfelem oraz ceny pokoi w motelach i hotelach.

Ceny biletów lotniczych i opłaty za zarządzanie portfelem to tylko niektóre elementy uwzględniane przy obliczaniu indeksów cen wydatków na konsumpcję osobistą, które są miarą inflacji, którą Fed monitoruje, aby osiągnąć swój cel na poziomie 2%.

Węższa miara wskaźnika cen producentów, nieuwzględniająca usług żywnościowych, energii i komponentów handlowych, wzrosła w zeszłym miesiącu o 0,1% po wzroście o 0,3% we wrześniu. Bazowy wskaźnik cen producentów wzrósł w październiku o 2,9% rok do roku, po wzroście o 3,0% we wrześniu.

Zgłoszone przez Lucię Mutikani

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę